L O A D I N G

WordPress, Joomla i Drupal: który CMS open source wybrać?

HomeCMSWordPress, Joomla i Drupal: który CMS open source wybrać?
Shpae
Shpae
Shpae

Systemy redakcyjne pomagają wydajniej tworzyć i edytować strony internetowe. Dzięki CMS każdy może założyć prezentację internetową swojej firmy, bloga czy nawet e-sklep, nawet bez znajomości kodowania. Do najbardziej rozpowszechnionych systemów redakcyjnych należą WordPress, Joomla i Drupal. Po który sięgnąć?

Ponad 60% stron internetowych na świecie przeszło już na systemy redakcyjne lub CMS (Content Management System). W przeciwieństwie do ich kodowania, tworzenie stron internetowych za pomocą CMS zajmuje ułamek czasu . Dzięki ogromnej liczbie szablonów, wtyczek i funkcji oszczędza dużo pracy.

Każdy może obsługiwać CMS bez konieczności opanowania HTML, CSS lub PHP. Jednak znajomość kodowania przydaje się również podczas pracy z systemami redakcyjnymi. Pozwala edytować istniejące lub tworzyć nowe szablony i wtyczki. To sprawia , że ​​opcje dostosowywania są prawie nieograniczone.

Systemy edycji działają głównie jako aplikacje internetowe , a wiele z nich jest dostępnych w postaci oprogramowania open source lub oprogramowania komercyjnego. Powszechny jest również rodzaj wariantu hybrydowego, w którym rdzeń CMS jest open source, ale można do niego podłączyć komercyjne rozszerzenie lub szablon.

Najpopularniejszym CMS-em jest WordPress

Jeśli porównamy popularność systemów zarządzania treścią, WordPress zdecydowanie wygrywa. Według w3techs.com, na dzień 7 marca 2022 r. działało na nim 43,2% wszystkich stron internetowych na świecie, a nawet 65% korzystających z CMS korzysta z WordPress. Daleko w kolejce jest platforma do tworzenia e-sklepów Shopify. Joomla i Drupal zajmują odpowiednio piąte i szóste miejsce pod względem popularności.

Najczęściej używany CMS na świecie

Sześć najczęściej używanych systemów CMS na świecie według udziału we wszystkich witrynach internetowych (szary słupek) oraz udziału we wszystkich witrynach korzystających z CMS (zielony słupek). Źródło: w3techs.com

Dane z różnych źródeł są różne. Dla porównania wykorzystaliśmy więc serwis whatcms.org , który stosuje nieco inną metodę pomiaru i pokazuje udział poszczególnych systemów tylko w obrębie CMS-a . Dane te są jednak wystarczające do orientacyjnego porównania.

Najpopularniejszy CMS

Sześć najczęściej używanych systemów CMS na świecie według udziału we wszystkich witrynach internetowych oraz udziału we wszystkich witrynach korzystających z CMS.

Podobnie jak na całym świecie, WordPress prowadzi ze znaczną przewagą. Tuż za nim plasuje się Shoptet, czeski numer jeden w tworzeniu e-sklepów za pomocą kilku kliknięć. Trzecie i piąte miejsce to także CMS przeznaczony do tworzenia sklepów elektronicznych.

Czwarte i szóste miejsce zajmują Joomla i Drupal. Pierwszą siódemkę zamyka popularny w czechach Webnode, który bezpłatnie udostępnia jedynie hosting CMS na subdomenie, dla własnej pełnoprawnej domeny trzeba już sięgnąć po płatny pakiet.

Aby kolejne porównanie było trafne, zajmiemy się CMS-ami, które nie są skierowane przede wszystkim do e-sklepów, a jednocześnie są w swojej podstawowej wersji oprogramowaniem open source, które można zainstalować na serwerze. Takimi systemami redakcyjnymi są WordPress, Joomla i Drupal. Jeśli jednak planujesz założyć e-sklep, wspomniany specjalistyczny CMS również może być dla Ciebie odpowiedni.

WordPress, Drupal i Joomla: podstawowa orientacja w CMS

Jedną z podstawowych funkcji CMS jest prosty i przejrzysty interfejs . Dzieje się tak, ponieważ treści są często umieszczane na stronach internetowych przez kreatywne, ale nietechniczne dusze, które w dobrej wierze potykają się o jakiś ukryty „czerwony przycisk” i tym samym wyrzucają całą witrynę. Następnie w panice dzwonią do webmasterów, że wszystko jest nie tak i nie wiedzą, co z tym zrobić. Zrozumiały interfejs jest zatem alfą i omegą systemów redakcyjnych, dzięki czemu takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Z trio CMS typu open source – WordPress, Joomla i Drupal – WordPress jest najlepszy, dlatego jest zdecydowanie najpopularniejszym CMS-em. Podstawową orientację i zastosowanie można zrozumieć bardzo szybko i intuicyjnie , a przede wszystkim istnieją naprawdę szerokie możliwości dostosowywania nawet bez znajomości kodowania.

Każdy może łatwo edytować i dodawać posty w systemach redakcyjnych Joomla i Drupal. Jednak w porównaniu z WordPressem tworzenie stron jest bardziej skomplikowane, a niektórych bardziej zaawansowanych dostosowań nie da się wykonać bez podstaw kodowania .

Większość recenzji porównujących te systemy CMS jest zgodna co do kolejności trudności użytkowania: 1. WordPress (najłatwiejszy), 2. Joomla, 3. Drupal.

Projekt i liczba szablonów

Możliwości dostosowania systemu redakcyjnego i samych stron to kolejna istotna cecha, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Zasadniczo istnieją dwie główne kategorie – modyfikacje projektowe i funkcjonalne . Zacznijmy od pierwszego.

Podstawowy wygląd stron tworzonych w WordPress, Drupal i Joomla jest w większości przypadków niewystarczający, dlatego konieczne jest sięgnięcie po gotowy szablon , który można dalej modyfikować lub cały wygląd można napisać od podstaw w CSS.

WordPress wygrywa również pod tym względem. Zapewnia ponad 9300 darmowych szablonów , które zostały oficjalnie zatwierdzone przez WordPress w wieloetapowym procesie. Ponadto istnieją tysiące innych płatnych szablonów, które oferują funkcje premium, dzięki którym możesz stworzyć np. najwyższej klasy e-sklep. Ponadto możesz być pewien, że będą one regularnie aktualizowane i że wsparcie będzie dla Ciebie dostępne.

Drupal ma około 2000 oficjalnych darmowych szablonów, a także setki, a nawet tysiące płatnych szablonów. Kilka lat temu panowała powszechna opinia, że ​​darmowe szablony dla Drupala są niewiele warte, ale ostatnio wygląda na to, że sytuacja się zmieniła i można znaleźć nowoczesny, dobrze wyglądający szablon za darmo.

Joomla nie ma listy oficjalnych darmowych szablonów. Jednak jest ich około 1000 do 2000 dostępnych bezpłatnie, a nawet tutaj istnieje duża liczba firm, które oferują płatne wersje .

Wtyczki, moduły i rozszerzenia

Zarówno podstawową formę CMS, jak i opcje szablonu można również ulepszać poprzez dodawanie nowych funkcji – to druga kategoria opcji dostosowywania. Chociaż każdy z trzech systemów redakcyjnych używa innej nazwy dla tego „uaktualnienia”, jest to to samo. W WordPressie są to wtyczki, w Joomla rozszerzenia, a w Drupalu moduły.

Te suplementy pomagają w wielu obszarach. Możesz z nimi lepiej współpracować za pomocą SEO, poprawić bezpieczeństwo stron i interfejsu edycyjnego, a może tworzyć niestandardowe formularze. Podobnie jak w przypadku szablonów, istnieją płatne i bezpłatne wtyczki , które mogą być dostępne zarówno z oficjalnego katalogu systemu zarządzania treścią, jak i ze stron firm i społeczności, które opracowują te rozszerzenia.

Możemy porównać liczbę dostępnych wtyczek z oficjalnego katalogu . WordPress ma ponad 59 000 w marcu 2022 r., Tuż za nim uplasował się Drupal z około 48 000 modułów i Joomla z około 6000 rozszerzeń.

Chociaż liczba wtyczek w WordPress i Drupal jest porównywalna, WordPress ma szerszą społeczność , co oznacza, że ​​poza oficjalnym katalogiem CMS dostępnych jest znacznie więcej wtyczek.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku oprogramowania open source duża społeczność programistów niekomercyjnych i komercyjnych jest dużą zaletą, ponieważ łatwiej wykrywa się błędy , programowanie jest szybsze i tworzy się więcej dodatków lub, w przypadku CMS, szablonów. WordPress nie jest wyjątkiem.

Bezpieczeństwo systemów redakcyjnych

Podobnie jak każde oprogramowanie, systemy redakcyjne również opierają się na regularnych aktualizacjach nie tylko samego CMS-a, ale także wszystkich jego wtyczek i szablonów. Celowe jest również ograniczenie możliwości logowania do edycji tylko z dozwolonych adresów IP lub dokładne zabezpieczenie formularzy ankiet przed spamem.

Jednak największą słabością systemów redakcyjnych są rozszerzenia i szablony . Zwłaszcza te nieoficjalne pochodzące od stron trzecich mogą zawierać luki w zabezpieczeniach i możliwości dla hakerów. Jednak nawet w przypadku oficjalnych dodatków lub samego rdzenia systemu redakcyjnego nie zawsze istnieje 100% pewność, że nie zawiera on możliwego do wykorzystania błędu, który hakerzy mogą łatwo znaleźć dzięki otwartemu kodowi źródłowemu.

Incydenty bezpieczeństwa w CMS

Udział wykrytych incydentów bezpieczeństwa w poszczególnych systemach redakcyjnych w 2019 r.

Według sucuri.net WordPress był najczęściej atakowany przez hakerów w 2019 r. (patrz wykres powyżej). Wynika to oczywiście w dużej mierze z popularności tego CMS-a. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę liczbę instalacji i proporcjonalnie porównamy incydenty bezpieczeństwa, WordPress jest nadal najbardziej podatny na ataki .

Pod tym względem siła WordPressa – ogromna liczba zewnętrznych wtyczek i szablonów – staje się jego słabością. Hakerzy mają więcej opcji, gdzie szukać luk w zabezpieczeniach. Ponadto, przy dużej liczbie instalacji, istnieje również więcej potencjalnych ofiar , które sprawiają, że warto poświęcić czas na hakowanie.

Po drugiej stronie spektrum jest Drupal. Statystycznie zgłasza najmniejszą liczbę udanych ataków hakerskich i ogólnie jest uważany za bardzo bezpieczny. Mają też największy zespół ds. bezpieczeństwa spośród wszystkich trzech porównywanych systemów CMS. Programiści Drupala są świadomi swoich mocnych stron i na nich budują.

Joomla pod względem bezpieczeństwa plasuje się gdzieś pomiędzy WordPressem a Drupalem. Miało za sobą kilka bardziej znaczących incydentów bezpieczeństwa, na przykład na początku czerwca 2020 r., kiedy wyciekły dane kontaktowe i (na szczęście zaszyfrowane) dane logowania około 2700 użytkowników. Jednak problemem prawdopodobnie nie był podatny na ataki kod, ale błąd ludzki .

Który CMS wybrać?

Powodów wyboru konkretnego CMS-a może być wiele, ale jeśli orientować się w oparciu o podstawowe parametry monitorowane w tym artykule, należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: „Jak duże zagrożenie bezpieczeństwa może nieść przygotowana strona internetowa?”.

Jeśli bezpieczeństwo jest absolutnie niezbędne dla Twojej witryny – czy to ze względu na utrzymanie dobrej reputacji, czy z powodu możliwej utraty zysków lub wrażliwych danych – bardziej sensowne jest wybranie Drupala. Tak jak na przykład NASA, Uniwersytet Harvarda czy Czeska Telewizja.

Jeśli szukasz przede wszystkim prostego sterowania i chcesz stworzyć stronę internetową z minimum kodowania, warto postawić na WordPress. Opcje dostosowywania, liczba różnorodnych wtyczek i duża społeczność są niezrównane . Pamiętaj tylko, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i mądrze wybierać wtyczki (zalecamy przynajmniej zweryfikowanie reputacji wydawcy, wczytanie historii incydentów bezpieczeństwa i sprawdzenie częstotliwości aktualizacji).

Oprócz trzech najczęściej używanych CMS typu open source istnieje wiele innych . Przykładem są wspomniane już systemy redakcyjne skupione na e-sklepach, inne systemy open source (np. TYPO3 czy Ghost) czy komercyjne CMS-y jak Kentico.

Jakikolwiek system redakcyjny wybierzesz, będziesz musiał go gdzieś zainstalować (z pewnymi wyjątkami, kiedy kupujesz CMS w parze z hostingiem) . Możesz wybrać np. nasz serwer dedykowany, na którym administratorzy pomogą Ci wdrożyć wybrany system redakcyjny i ewentualnie inne oprogramowanie.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.