Rewolucja AI Sztuczna inteligencja dotarła na cały świat i oczywiście również do marketingu cyfrowego. Jesteśmy pewni, że zastanawiasz się: „Czy jestem jedynym marketerem cyfrowym zaniepokojonym sztuczną inteligencją AI?” Oczywiście nie!
Jak w przypadku każdej nowej technologii, zawsze znajdą się tacy, którzy w nią wątpią. Nawet ci, którzy ją opracowali i entuzjastycznie zaczęli z niej korzystać, wciąż mają wątpliwości i obawy co do jej wad i zagrożeń. To samo uczucie istnieje wśród marketerów cyfrowych.
- Sztuczna inteligencja w marketingu
- Zagrożenia i wady sztucznej inteligencji AI
- Jak zarządzać wadami AI
- Wniosek
Sztuczna inteligencja w marketingu
Istnieje wiele nieporozumień, jeśli chodzi o sposób, w jaki firmy marketingowe wykorzystują sztuczną inteligencję AI. Uważamy, że jest to częściowo spowodowane brakiem zrozumienia, czym naprawdę jest sztuczna inteligencja i co może zrobić.
Dziś sztuczna inteligencja dotyka wielu aspektów marketingu cyfrowego. Na przykład platformy e-mail marketingu wykorzystują je do zbierania danych klientów i personalizowania treści. Jest również używany przez platformy reklamowe (Google Ads, Facebook Ads…) do optymalizacji idealnych miejsc docelowych reklam cyfrowych.
Niektórzy marketerzy cyfrowi wykorzystują sztuczną inteligencję do zbierania i selekcjonowania treści. Nawet zwykłe wyświetlenie fragmentu tekstu w ChatGPT lub jakimkolwiek innym narzędziu do pisania tekstów opartym na sztucznej inteligencji liczy się jako kuratoracja treści.
Chatboty coraz częściej pojawiają się w sieci jako metoda obsługi klienta. Wykorzystują technologię sztucznej inteligencji nie tylko do odpowiadania na pytania klientów, ale także do uczenia się, jak lepiej wchodzić w interakcje z klientami, z którymi będą się kontaktować w przyszłości.
Zagrożenia i wady sztucznej inteligencji AI
Zagadnienia prawne/etyczne
Widzieliśmy to już wcześniej w przypadku pojawiających się technologii, takich jak media społecznościowe i reklama cyfrowa. Ustanowienie tego wszystkiego może zająć lata, a oni ich dogonią.
Dlaczego wykorzystanie technologii AI Artificial Intelligence w marketingu cyfrowym miałoby być inne?
Jeśli technologia AI zostanie wykorzystana w marketingu cyfrowym i pojawią się kolejne przepisy (z możliwością działania wstecz lub bez), radykalna zmiana status quo wpłynie na ogromną liczbę firm zajmujących się marketingiem cyfrowym.
Brak optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO)
Optymalizacja SEO jest problemem dla wszelkiego rodzaju sprzedawców internetowych. Niezależnie od tego, czy samodzielnie, wewnętrznie czy z agencją, wdrożenie SEO wymaga dużo czasu i wysiłku.
Nieprawidłowe informacje
Jako marketerzy ważne jest, aby podawane przez nas informacje były dokładne i zgodne z prawdą, niezależnie od tego, czy przekazujemy je naszym klientom, naszym odbiorcom, czy po prostu ogółowi społeczeństwa.
Nienaturalne lub robotyczne treści
Chociaż „wzorce głosowe” sztucznej inteligencji poprawiły się na przestrzeni lat, nadal jest w nich coś nienaturalnego i prawie robotycznego. Oznacza to, że zwykle redaguje wymuszone treści, nawet jeśli nie jesteś do końca pewien, co jest w nich „nie tak”.
Nadmierna zależność
Kiedy pojawia się nowa technologia, a zwłaszcza taka, która zapewnia znaczną oszczędność czasu i kosztów, od razu chcemy z niej skorzystać i jak najlepiej ją wykorzystać. Jednakże. Co się dzieje, gdy ludzie za bardzo polegają na tej technologii?
Jeśli chodzi o marketing cyfrowy, nadmierne poleganie na technologii sztucznej inteligencji może prowadzić do mniejszej współpracy i mniejszej kreatywności wśród marketerów.
Pomyśl, jak wyglądałaby przyszłość marketingu, gdyby technologia sztucznej inteligencji była jedynym źródłem tych kampanii! Bez ludzkiego dotyku mogłoby się to znudzić.
W końcu wszystko jest błędnym kołem strachu, nieufności i strachu. Freelancerzy mogą obawiać się, że firmy staną się zbyt zależne od technologii sztucznej inteligencji. Z kolei marketerzy wewnętrzni (agencje wewnętrzne) i agencje zajmą się tym z profesjonalnego punktu widzenia. Oznacza to nadmierną zależność od dostawców w stosunku do firm, które ich zatrudniają.
Treść, która brzmi zbyt podobnie
Gdy tylko zapoznasz się z technologią sztucznej inteligencji, taką jak ChatGPT , odpowiedzi, które nam daje, mogą wydawać się niewiarygodne. Są różnorodne i fascynujące, a może nawet ludzkie.
Jeśli jednak powtórzysz te pytania setki lub tysiące razy, treść wkrótce stanie się sucha, a nawet męcząca. To ta sama treść powtórzona w bardzo podobny sposób.
To niepokoi 12,1% marketerów cyfrowych, którzy uważają, że największym ryzykiem związanym z przyjęciem technologii AI są treści, które brzmią zbyt podobnie.
Brak dostosowania
49% konsumentów twierdzi, że spersonalizowane zakupy mogą sprawić, że staną się stałymi klientami. Z tego powodu po prostu nie możesz sobie pozwolić na niestosowanie technik personalizacji w swoich cyfrowych kampaniach marketingowych.
Chociaż brak personalizacji jest problemem dla wielu marketerów, nie jest to ich największy problem, jeśli chodzi o technologię sztucznej inteligencji. Tylko 9,1% marketerów uważa, że brak personalizacji jest największym ryzykiem związanym z przyjęciem sztucznej inteligencji. Nie jest to zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę, że wiele platform, w tym związanych z e-mail marketingiem, mediami społecznościowymi i płatną reklamą, już całkiem skutecznie wykorzystuje sztuczną inteligencję jako sposób na personalizację.
Dlaczego nie dotyczy to niezależnych sprzedawców?
Być może ma to związek z ich listami klientów, które są często znacznie mniejsze niż w przypadku wewnętrznych firm marketingowych i agencji marketingowych. Podczas gdy freelancerzy muszą rozważyć personalizację treści tylko dla 5, 10 lub 15 klientów, liczba ta może z łatwością sięgać setek i tysięcy w przypadku firm i agencji.
Oznaczałoby to, że freelancerom łatwiej byłoby upewnić się, że wszelkie treści generowane przez sztuczną inteligencję są odpowiednio spersonalizowane przed opublikowaniem.
Jak zarządzać wadami AI?
Najpierw określ, jakie Twoim zdaniem są największe zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Zalecam trzymanie się dwóch lub trzech głównych rodzajów ryzyka, gdy już zaczniesz.
Załóżmy, że Twoim największym zmartwieniem są nienaturalne treści. Następnie zastanów się, w jaki sposób Ty lub Twoi współpracownicy możecie wykorzystać sztuczną inteligencję do marketingu cyfrowego. Na przykład może chcesz użyć sztucznej inteligencji do pomysłów na tematy blogów lub generowania treści biuletynów e-mailowych.
Na koniec stwórz plan łagodzenia wszelkich potencjalnych problemów, które Twoim zdaniem mogą wystąpić.
Biorąc pod uwagę powyższe, powiedzmy, że Twoim największym zmartwieniem jest to, że treść biuletynu e-mail, który utworzyłeś, brzmi na siłę i nienaturalnie. Zdecyduj się na wykorzystanie sztucznej inteligencji we wczesnej fazie tworzenia treści, a następnie przejrzyj i zoptymalizuj swoje treści z ludzkiego punktu widzenia. W ten sposób otrzymasz technologię, która pomoże Ci w pierwszym kroku, ale upewnisz się, że ktokolwiek ją otrzyma, nie doceni tego jako czegoś zautomatyzowanego.
Na czym polega problem sztucznej inteligencji AI w marketingu?
Jest tylko jeden problem ze sztuczną inteligencją w marketingu, jeśli uważasz, że jest to rozwiązanie wszystkich twoich problemów. Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, sztuczna inteligencja może być pomocna lub szkodliwa dla ogólnej strategii i celów marketingowych. Jedynym sposobem na złagodzenie tego problemu jest zrozumienie ograniczeń sztucznej inteligencji, jak omówiono powyżej.
Jakie są największe zagrożenia AI?
Trzy największe zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją w marketingu cyfrowym to brak optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, kwestie prawne/etyczne oraz nadmierne poleganie.
Wniosek
Chociaż korzystanie ze sztucznej inteligencji w marketingu cyfrowym wiąże się z ryzykiem i wadami, istnieją sposoby na ich przezwyciężenie. Wierzymy, podobnie jak wiele innych agencji zajmujących się marketingiem cyfrowym, że korzyści płynące ze sztucznej inteligencji znacznie przewyższają ryzyko.
Kluczem jest przeniesienie uwagi z zadań, które sztuczna inteligencja może całkowicie usunąć z twojego talerza, na to, jak sztuczna inteligencja może poprawić przepływ pracy.
Kiedy uznasz sztuczną inteligencję za pomocną dłoń, a nie za narzędzie do rozwiązywania problemów, zaczniesz dostrzegać prawdziwe zalety i korzyści.