L O A D I N G

SMTP, IMAP, POP3 i MTA: co warto wiedzieć przed wyborem serwera pocztowego

HomeHostingSMTP, IMAP, POP3 i MTA: co warto wiedzieć przed wyborem serwera pocztowego
Shpae
Shpae
Shpae

Serwer pocztowy, MTA, przekaźnik poczty… to tylko kilka terminów, z którymi się zetkniesz, gdy zaczniesz interesować się konfiguracją własnego serwera pocztowego. Obok najważniejszej, czyli samej konfiguracji serwera, w pierwszej kolejności może Cię zainteresować to, jak działa serwer pocztowy i na czym się skupić przy wyborze oprogramowania MTA.

Motywacji do założenia własnego serwera pocztowego może być kilka – większa kontrola nad bezpieczeństwem , potrzeba posiadania prywatnego środowiska lub określone ustawienia . Jednak liczne zalety prywatnego serwera pocztowego niosą ze sobą również pewne wyzwania. I tak np. sama konfiguracja serwera wymaga pewnego poziomu wiedzy, dodatkowa praca wiąże się z utrzymaniem serwera (również od strony sprzętowej, jeśli zdecydujemy się na tzw. wariant on-premise) i jego monitoringiem.

Serwery pocztowe to stosunkowo złożone systemy, które składają się z kilku komponentów zapewniających odpowiednią funkcjonalność i niezawodne dostarczanie poczty przez Internet. Nieodzowną częścią serwera pocztowego są protokoły MTA (Mail Transport Agent, czasem także Message Transfer Agent), IMAP lub POP3 i SMTP , ochrona przed spamem i wirusami, a na końcu klient poczty .

IMAP, POP3 i SMTP: jaką rolę odgrywają w procesie dostarczania

3 rodzaje protokołów TCP (Transmission Control Protocol) – POP3, IMAP i SMTP – zapewniają, że wiadomość w ogóle zostanie przesłana. Każdy z nich ma nieco inne cechy i zadania.

Podstawową funkcją protokołu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) jest wysyłanie wiadomości do serwera pocztowego oraz przekazywanie wiadomości z jednego serwera pocztowego na inny (tzw. mail nie mają tej samej nazwy domeny. Bezpieczną odmianą protokołu SMTP przez protokół TLS (Transport Layer Security) lub SSL (Secure Socket Layer) jest protokół SMTPS, podobny do protokołu http i https.

IMAP (Internet Message Access Protocol) służy do uzyskiwania dostępu do wiadomości przechowywanych na serwerze. IMAP przechowuje wiadomość na serwerze i pobiera ją, gdy użytkownik zażąda tego za pośrednictwem swojego klienta poczty. Obecnie używana jest wersja 4 tego protokołu, dlatego czasami pojawia się pod nazwą IMAP4.

POP3 (Post Office Protocol wersja 3) pełni zasadniczo tę samą funkcję co IMAP . Samo wykonanie jest jednak nieco inne. Podczas gdy IMAP przechowuje wiadomości e-mail na serwerze, POP3 automatycznie usuwa je z serwera po pobraniu ich do klienta poczty e-mail .

Powyższe prowadzi do pytania, które niektórzy mogą sobie zadać podczas konfigurowania serwera pocztowego: Czy powinienem używać IMAP czy POP3? Odpowiedź jak w wielu przypadkach brzmi: To zależy… IMAP jest protokołem bardziej rozbudowanym i pozwala między innymi na organizację wiadomości czy dostęp do serwera z wielu urządzeń, czego nie da się zrobić w przypadku POP3 . Z drugiej strony POP3 może być również używany offline dzięki pobieraniu i automatycznemu usuwaniu wiadomości z serwera, a także oszczędza miejsce na dysku . Jednak większość użytkowników sięga dziś po protokół IMAP, który jest również domyślnym protokołem do odbierania wiadomości w większości nowoczesnych klientów pocztowych.

Jak działają i co wyróżnia najpopularniejsze oprogramowanie MTA

Kolejną kluczową częścią transmisji e-mail jest MTA (Mail/Message Transfer Agent). MTA odbiera wiadomość od nadawcy, określa przekierowanie serwera DNS w celu znalezienia adresata lub bezpośrednie dostarczenie wiadomości do adresata. Mówiąc najprościej, oprogramowanie MTA zapewnia łatwy przepływ poczty przez serwer.

Główna funkcja wszystkich dostępnych narzędzi MTA jest taka sama, więc na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma większego znaczenia, które z nich zostanie ostatecznie użyte. Niemniej jednak nawet oprogramowanie MTA ma pewne ograniczenia, o których warto wiedzieć wcześniej.

Funkcje MTA, bez których nie możesz się obejść

  • Opcja API/integracji
  • Clustering (opcja rozwiązania w wysokiej dostępności)
  • Throttling (kontrola ilości e-maili wysyłanych na serwer w jednym czasie), zakresy adresów IP w sieci, reguły routingu itp.
  • Opcja uwierzytelniania poczty e-mail (SPF, DKIM, DMARC)
  • Kolejkowanie wiadomości (w celu rozróżnienia typu wiadomości)
  • Sprawdzanie spamu dla wychodzących wiadomości e-mail
  • Łatwość obsługi (zarządzanie przez interfejs WWW, wyszukiwanie wiadomości, integracja danych)

Przy wyborze skup się przede wszystkim na wydajności narzędzia MTA i jego możliwościach konfiguracyjnych . Wydajność powie Ci, jak duże ilości e-maili będziesz w stanie odbierać i wysyłać, z jaką szybkością i opóźnieniem. Niektóre programy MTA pozwalają precyzyjnie określić wymagania dotyczące przesyłania parametrów, a także ich odwrotnej analizy.

Konfigurowalność idzie w parze z wydajnością, czyli ustawianiem różnych kolejek pocztowych, umożliwieniem uwierzytelniania czy rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym.

Najpopularniejsze MTA – podstawowy przegląd funkcji

 EximIceWarpMS ExchangePostfix
System operacyjnyPinux/Unix, Win (przez Cygwin), macOSLinux/Unix, WindowsOknaLinux/Unix, macOS
Obsługa protokołów natywnych?SMTP, SMTPSMTP, SMTP, POP3, IMAPSMTP, SMTP, POP3, IMAPSMTP, SMTP
Obsługa IPv6TAkTAkTAkTAk
Weryfikacja nazw domen oparta na DNSTAkNietak (tylko dla wersji online, rozwiązanie on-premise nie)TAk
Aktywna synchronizacja?NieTAkTAkNie
Nośnik danychTAkTAkTAkTAk
Licencjaopen source (GPLv2+)prawnie zastrzeżonyprawnie zastrzeżonyopen source (licencja publiczna IBM)

Ostatecznie zależy to również od tego, ile zdecydujesz się zainwestować w MTA. Szczególnie w przypadku wariantów open source warto wcześniej sprawdzić, jak obszerna i dobrze utrzymana jest dokumentacja narzędzi lub jakie są możliwości ich wsparcia , czyli jak aktywna i chętna do pomocy jest społeczność pracująca nad projektem .

Jak i gdzie obsługiwać serwer pocztowy?

Kolejną kluczową decyzją podczas konfigurowania własnego serwera pocztowego jest działanie samego sprzętu . Najprostszą opcją jest prowadzenie poczty na własnej domenie u dostawców tej usługi, czyli Google, AWS czy Office365. W takim przypadku użytkownik zasadniczo otrzymuje serwer pocztowy jako usługę i nie musi zajmować się zarządzaniem sprzętem, konfiguracją serwera pocztowego ani właściwym bezpieczeństwem lub oceną spamu.

Jednak wielu użytkowników celowo unika tej opcji, ponieważ obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych i wolą obsługiwać własny serwer pocztowy w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Główną zaletą tego wariantu jest przejrzysty przegląd miejsca przechowywania danych.

Pełna obsługa serwera pocztowego, tj. od uruchomienia sprzętu po jego konfigurację i konserwację, jest bardziej skomplikowana i może stać się dość kosztowna, zwłaszcza gdy sprzęt jest obsługiwany we własnym zakresie .

Ponadto serwer jest częściej narażony na niedostępność, ma nieprawidłowe filtrowanie spamu, niedostateczny monitoring i związaną z tym potencjalną utratę danych , co jest niepożądane w przypadku takiego narzędzia komunikacji jak poczta elektroniczna.

Odpowiednią alternatywą może być działanie sprzętu u dostawcy w postaci VPS , chmury lub serwera dedykowanego . Troska o sprzęt i dostępność serwera zostaje przeniesiona na dostawcę, a użytkownik zajmie się wtedy poprawną konfiguracją.

W niektórych przypadkach użytkownik nie musi nawet zajmować się bezpieczeństwem serwera ani martwić się o DNS . Większośc dostawców zapewnia klientom zabezpieczenia SPF, DKIM i DMARC w ramach usługi zarządzanego serwera . Podczas przełączania z innego serwera pocztowego przeprowadzimy również migrację. Użytkownik po prostu ustawia prawidłowy routing u rejestratora domen.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.