Reklamy Google czy reklamy na Facebooku?

HomeMarketingReklamy Google czy reklamy na Facebooku?
Shpae
Shpae
Shpae

Każdy, kto chce być widoczny w sieci, nie może uniknąć Google i Facebooka. To dwaj giganci reklamy online , którzy dominują na rynku reklamy w sieci. Ale która platforma ma sens dla Twojej firmy? Podpowiadamy, co potrafią Google Ads i reklamy na Facebooku, jak działają, czym się różnią i na czym Twoja firma powinna się skupić.

Google Ads lub reklama Google to płatne obwody reklamowe Google, dzięki którym można lepiej znaleźć stronę internetową i jest ona obecna w sieci. Kampanię Google AdWords można tworzyć i zarządzać nią za pomocą konta Google Ads. Do 2018 r. Google Ads nadal nosiło nazwę  AdWords , więc termin ten jest nadal powszechnie używany.

Gdzie pojawiają się reklamy Google?

Google może wyświetlać reklamy w sieci wyszukiwania (gdy ludzie czegoś szukają) lub w sieci reklamowej (która obejmuje miliony witryn, witryn z wiadomościami, blogów i produktów Google, takich jak Gmail i YouTube) , lub w obu tych miejscach .

Dzięki Google Search Ads (reklamy w sieci wyszukiwania) reklamy są umieszczane w widoczny sposób w wynikach wyszukiwania. Gdy użytkownik wyszukuje słowo kluczowe (wyszukiwane hasło), płatne reklamy zajmują pierwsze wyniki. Są one oznaczone napisem „Ogłoszenie” w zielonej ramce.

Dzięki Google Display Ads (reklamy w sieci reklamowej) reklamy są wyświetlane na innych stronach internetowych. Działa to z tak zwanym programem AdSense. Operatorzy stron internetowych mogą zostać partnerami Google AdSense i tym samym umieszczać Google Ads na swoich stronach internetowych.

Ile kosztuje Google Ads?

Różni się to w zależności od branży. Koszty AdWords zależą od następujących czynników :

  • konkurencja ( kolejna najniższa pozycja reklamy)
  • współczynnik jakości (szacowany współczynnik klikalności, trafność itp.)
  • maksymalna cena kliknięcia ( max. CPC)

Sam decydujesz, ile chcesz zapłacić za kliknięcie w reklamę. Te strategie określania stawek nazywane są określaniem stawek kosztu kliknięcia (CPC).

Jak działają reklamy na Facebooku?

Reklamy na Facebooku to reklamy, które firmy kupują na Facebooku — innymi słowy płatne reklamy, które Facebook wyświetla reklamodawcom . Facebook Ads Manager to centrum sterowania kampaniami reklamowymi na Facebooku, Instagramie, Messengerze lub w Audience Network.

Gdzie pojawiają się reklamy na Facebooku?

Reklamy na Facebooku mogą pojawiać się w aplikacji mobilnej Facebook oraz w przeglądarce , na przykład w aktualnościach (news feed), relacjach oraz w prawej kolumnie. Ponadto możesz umieszczać reklamy w różnych formatach na Facebooku dla dzieci, Instagramie i Messengerze . Od 2014 roku istnieje również możliwość prezentowania przekazów reklamowych na tzw. Audience Network (są to strony należące do sieci Facebook). Audience Network obejmuje aplikacje i artykuły błyskawiczne (np. Spiegel Online). Wydawcy mogą również zintegrować Audience Network w mobilnych wersjach swoich witryn. Dzięki temu reklamy mogą pojawiać się w dowolnej witrynie mobilnej.

Ile kosztują reklamy na Facebooku?

Budżet na reklamę na Facebooku możesz też ustalić samodzielnie . Budżet dzienny lub okresowy służy do określania maksymalnej kwoty wydatków. Po wykorzystaniu określonej kwoty Facebook przestanie wyświetlać reklamę.

Google to wyszukiwarka. Facebook to sieć.

Intencja i sposób korzystania z obu platform jest zasadniczo różny . Podczas gdy Google aktywnie poszukuje rozwiązań i chce zaspokoić konkretną potrzebę, Facebook nadaje się do wymiany, rozrywki i inspiracji – budzi się potrzeba i powstaje popyt. Można to rozszerzyć na sieć reklamową Google.

Jeśli więc chcesz pokazać fundamentalne różnice między Google Ads a Facebook Ads, musisz porównać reklamy w sieci wyszukiwania Google i reklamy na Facebooku. Ponieważ Google Display Ads i Facebook Ads realizują prawie te same cele , działają podobnie i są zorientowane na push (w przypadku marketingu push powstaje potrzeba wśród konsumentów poprzez działania marketingowe).

Kiedy mówimy o reklamach w wyszukiwarce Google , są one najskuteczniejsze na końcowych etapach lejka sprzedażowego (= procesu, w którym odwiedzający staje się klientem). W tym momencie użytkownik wie, czego szuka i jest gotowy do zakupu.

Facebook ma około 2,3 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie i 1 miliard aktywnych użytkowników Instagrama miesięcznie na całym świecie . Sieć społecznościowa przechowuje dużą ilość danych użytkownika, co umożliwia  precyzyjne targetowanie . Możliwości definiowania grupy docelowej są bardzo rozbudowane – od klasycznych cech demograficznych po zachowania i określone zainteresowania. Reklamy na Facebooku są oparte na preferencjach użytkownika. Google może nie być w stanie targetować tak dokładnie, ale sieć reklamowa ma również wiele sposobów dotarcia do docelowych odbiorców i bezkonkurencyjny zasięg wśród internautów (92,81% wszystkich wyszukiwań w Internecie odbywa się za pomocą Google).

Te dwie platformy różnią się miejscem wyświetlania reklam w każdej sieci. To, które platformy mają dla Ciebie sens, zależy od Twojej grupy docelowej i zachowań użytkowników . Ta grafika przedstawia opcje dostępne na platformach reklamowych. Formaty w poszczególnych kanałach również się różnią. Najpopularniejsze typy wyświetlania na Facebooku, Instagramie, Messengerze i Audience Network to zdjęcia, wideo, historia, komunikator, karuzela, pokaz slajdów, kolekcja, gry. Reklamy tekstowe, graficzne, aplikacji, produktowe, wideo i typu „tylko połączenie” mogą być reklamowane w Google.

Wniosek: Która platforma reklamowa jest lepsza?

Zarówno Google AdWords, jak i Facebook Ads to potężne platformy reklamowe dla praktycznie każdej branży i rodzaju działalności. Czynniki takie jak cele i grupa docelowa , format wyświetlania i faza podróży klienta decydują o tym, która sieć osiągnie najlepszy zwrot z inwestycji dla Twojej firmy .

Reklamy na Facebooku świetnie nadają się do budowania świadomości marki i zachęcania użytkowników do zauważenia Twojej firmy. Google Ads sprawdziły się w sprzedaży bezpośredniej i generowaniu leadów . Ale jedno nie wyklucza drugiego.

O wiele lepiej jest zamienić „lub” na „i”, ponieważ połączenie obu sieci reklamowych jest idealne . Dlaczego nie wykorzystać mocnych stron Google i Facebooka? Opracuj swoją strategię marketingową online za pomocą reklam Google AdWords i Facebook i korzystaj z zalet obu światów reklamy. Ważne jest, aby trzymać się różnych zasad gry na obu platformach reklamowych.

Często Zadawane Pytania

Jak działa Google Ads?

Google Ads to płatne reklamy od Google , które ułatwiają znalezienie i zaprezentowanie Twojej witryny w sieci. Google Ads może wyświetlać reklamy w wyszukiwarce Google, dowolnej witrynie na całym świecie oraz w YouTube. Dzięki niemu możesz dotrzeć do ponad 90% internautów z całego świata.

Jak działają reklamy na Facebooku?

Reklamy na Facebooku to płatne reklamy , które Facebook umieszcza dla reklamodawców. Pojawiają się na Facebooku , Instagramie ,   Messengerze i wielu stronach partnerskich .

Ile kosztuje Google Ads?

Koszty Google Ads zależą od różnych czynników, takich jak konkurencja , wynik jakości i maksymalna cena kliknięcia . Sam decydujesz, ile chcesz zapłacić za kliknięcie w reklamę.

Ile kosztują reklamy na Facebooku?

W przypadku Facebooka, podobnie jak w przypadku reklam Google, budżet można określić samodzielnie. Budżet dzienny lub okresowy służy do określania maksymalnej kwoty wydatków.

Jaka jest różnica między tymi dwiema platformami reklamowymi?

Google to wyszukiwarka , Facebook to sieć . Podczas gdy Google aktywnie poszukuje rozwiązań i chce zaspokoić konkretną potrzebę, Facebook nadaje się do wymiany, rozrywki i inspiracji. Jako sieć społecznościowa

Facebook przechowuje wiele danych użytkownika , co umożliwia precyzyjne targetowanie. Google nie może być tak dokładny, ale ma niezrównany zasięg .

Te dwie platformy różnią się również pod względem miejsca umieszczania reklam w danej sieci.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.