L O A D I N G

PrestaShop, WooCommerce, Magento i OpenCart: które oprogramowanie wybrać dla swojego e-sklepu

HomeCMSPrestaShop, WooCommerce, Magento i OpenCart: które oprogramowanie wybrać dla swojego e-sklepu
Shpae
Shpae
Shpae

WooCommerce, Magento, PrestaShop i OpenCart to platformy typu open source do tworzenia e-commerce, które można zainstalować bezpłatnie na własnym serwerze lub w chmurze. Czy wiesz, czym się różnią i którą platformę wybrać?

Jeśli chcesz rozpocząć sprzedaż online, zasadniczo masz trzy możliwości zbudowania swojego e-sklepu. Pierwszym z nich jest zakodowanie go „od zera” lub przy pomocy gotowego szablonu. Ale taka ścieżka jest bardzo droga, zajmuje dużo czasu i jest bardziej odpowiednia dla dużych e-sklepów lub projektów o bardzo specyficznych potrzebach.

Odwrotnym podejściem jest tak zwane podejście „pudełkowe”. Za pomocą kilku kliknięć dostosujesz wygląd i funkcjonalność e-sklepu, nie musisz zajmować się hostingiem serwerów, a za czas korzystania z platformy płacisz stałą opłatę ryczałtową . Minusem są zwykle bardziej ograniczone możliwości dostosowywania i minimalna kontrola nad infrastrukturą.

Kompromisem pomiędzy obydwoma wariantami jest rozwiązanie typu open source, które można zainstalować na własnym serwerze. Jego założenie przebiega znacznie szybciej niż w przypadku kodowania własnego e-sklepu, dzięki płatnym i nieodpłatnym wtyczkom oferuje szerokie możliwości rozbudowy, a także możesz wybrać hosting serwera dostosowany do swoich potrzeb.

Do najpopularniejszych darmowych rozwiązań open source do tworzenia własnego e-sklepu należą PrestaShop, WooCommerce, Magento i OpenCart. Co potrafią wszystkie, czym się różnią i dla kogo jest odpowiednia każda platforma?

PrestaShop

Prawie 300 000 e-sklepów korzysta z Prestashop na całym świecie . Jego mocną stroną jest łatwość obsługi i niezwykle silne wsparcie. Ponadto przy pierwszym logowaniu pingwin Preston szczegółowo przeprowadzi Cię przez całe oprogramowanie.

Sama praca w interfejsie administratora jest przejrzysta – od dashboardu z przejrzystą nawigacją, przez łatwe wstawianie i edytowanie poszczególnych produktów, po zarządzanie zamówieniami. Aby uzyskać lepszy pomysł, możesz wypróbować wszystko w wersji demonstracyjnej online .

PrestaShop oferuje również bardzo zaawansowane opcje wsparcia . Dostępnych jest wiele samouczków wideo, szczegółowa dokumentacja i forum. Deweloperzy PrestaShop zapewniają również płatne oficjalne wsparcie, co nie jest typowe dla oprogramowania open source. Ponadto istnieje wiele firm, które zapewniają wsparcie lub pełne zarządzanie PrestaShop jako usługą.

W podstawowych ustawieniach PrestaShop nie oferuje bardziej zaawansowanych funkcji, które mogłyby posłużyć do stworzenia szczególnie rozbudowanego e-sklepu. Istnieją jednak tysiące wtyczek , których można użyć, aby zrekompensować brakującą funkcjonalność.

Haczyk polega na tym, że rozszerzenia są bardzo często płatne . To samo dotyczy szablonów. Chociaż można je częściowo modyfikować bez programowania, to w przypadku bardziej zaawansowanego dostosowania do swoich potrzeb nie można obejść się bez znajomości kodowania. Jeśli dodamy do tego, że niektóre bramki płatnicze są płatne, stworzenie e-sklepu na PrestaShop może okazać się dość kosztowne.

WooCommerce

WooCommerce różni się od PrestaShop, Magento i OpenCart już swoim charakterem. To nie jest osobne oprogramowanie, ale wtyczka do WordPressa . Warunkiem jego instalacji jest zainstalowanie na serwerze najpopularniejszego CMS-a .

Bliski związek z WordPressem znajduje odzwierciedlenie między innymi w szerokim wyborze motywów skórek (jest ich ponad 1000 darmowych), które są również bardzo łatwe do dostosowania . W przypadku większości szablonów można to zrobić bez znajomości kodowania. Pod tym względem WooCommerce jest zdecydowanie najlepszym ze wszystkich czterech rozwiązań.

Podobnie jak PrestaShop, WooCommerce jest w zasadzie dość ubogi pod względem ciekawszych funkcji, dlatego konieczne jest sięgnięcie po wtyczki . Jest ich kilka tysięcy bezpośrednio w WordPress, w tym bramki płatności, a tysiące innych rozszerzeń można znaleźć od stron trzecich.

Przewagą nad PrestaShop jest to, że możesz wybierać z szerokiej gamy darmowych rozszerzeń . Nie należy jednak niepotrzebnie przesadzać z wtyczkami, w przeciwnym razie spowolni to ładowanie strony. Ponadto każda wtyczka może stanowić potencjalną okazję dla hakerów.

Chociaż WooCommerce ma słabsze wsparcie niż PrestaShop, to i tak stoi na przyzwoitym poziomie. Nie ma czegoś takiego jak oficjalne wsparcie, a przewodnik zatrzymuje się na podstawowej konfiguracji, ale istnieje system bezpłatnych biletów ze stosunkowo szybką reakcją , różnorodne samouczki i wreszcie solidne forum, na którym szeroka społeczność użytkowników i programistów przyczynić się.

Edycja produktów w WooCommerce to prosta i szybka sprawa , ponieważ wszystko jest na jednej stronie i nie trzeba klikać wielu zakładek jak w przypadku OpenCart. Z drugiej strony gorzej wypada zarządzanie zamówieniami i fakturami, czego WooCommerce w zasadzie nie rozwiązuje. Ale można to łatwo naprawić, pobierając wtyczkę „Faktura PDF i list przewozowy”, która między innymi umożliwia drukowanie faktur bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego.

Magento

Magento jest dostępne w dwóch wersjach – komercyjnej i open source. Cena wersji komercyjnej uzależniona jest od wielkości e-sklepu i obejmuje również usługi hostingowe. Jednak dla naszego porównania istotna jest tylko edycja open source, którą można pobrać bezpłatnie i łatwo zainstalować na własnym serwerze .

Wielką zaletą Magento jest nacisk na bezpieczeństwo i stabilność . Ma aktywny zespół programistów, który regularnie naprawia luki w zabezpieczeniach. Wsparcie zapewnia duża społeczność i dostępna jest niezwykła liczba samouczków.

Jednak wiedza techniczna na temat tworzenia stron internetowych jest absolutnie niezbędna w przypadku Magento . Krótko mówiąc, nie możesz się bez niego obejść ani podczas tworzenia e-sklepu, ani podczas jego obsługi. Idzie to w parze z największymi możliwościami dostosowywania porównywanych rozwiązań, ale odbywa się to kosztem łatwości obsługi.

Podobnie jak w przypadku konkurencyjnego oprogramowania, dostępne są tysiące wtyczek i szablonów , dzięki którym Magento jest jeszcze bardziej plastyczne. Spodziewaj się jednak dodatkowej opłaty za wiele z nich. Platforma oferuje również doskonałe możliwości interfejsu API i łączność innych firm.

OpenCart

Na całym świecie korzysta z niego ponad 450 000 e-sklepów . Według SaaSworthy (portal porównujący oprogramowanie), w czwartym kwartale 2021 roku OpenCart zajął pierwsze miejsce w kategorii „ Najszybciej rozwijające się oprogramowanie ”.

Popularność OpenCart wynika z dużej liczby funkcji , które są już wbudowane w sam fundament . Wiele z nich jest dodatkowo płatnych na innych platformach. Może to zaoszczędzić nie tylko znaczne koszty, ale także czas i zmartwienia związane z wybieraniem i wdrażaniem niezbędnych wtyczek.

Po instalacji możesz korzystać z około 30 bramek płatniczych, oferować produkty cyfrowe, konfigurować płatności cykliczne, sprzedawać w wielu walutach, a nawet tworzyć karty podarunkowe i kupony rabatowe.

Na samym rynku OpenCart oferuje ponad 13 000 wtyczek i motywów – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Między innymi możesz bezpłatnie otrzymać tłumaczenie na język czeski. Jednak do bardziej zaawansowanej edycji motywu często konieczna jest znajomość podstaw PHP. Może to być wadą, szczególnie w porównaniu z WooCommerce.

Ponadto żaden kreator oprogramowania nie uruchomi się po instalacji, nawet podstawowy. Istnieje jednak szczegółowa dokumentacja , samouczki i aktywna społeczność ponad 100 000 członków, którzy już napisali na forum ponad pół miliona postów. Oprócz tego, podobnie jak PrestaShop, OpenCart oferuje również różne formy odpłatnego wsparcia.

Zarówno pulpit nawigacyjny, jak i interfejs użytkownika są intuicyjne. Przed pobraniem możesz w łatwy sposób wypróbować administrację w OpenCart za pomocą demo dostępnego online . W porównaniu do WooCommerce czy PrestaShop, OpenCart ma trudniejsze rozwiązanie do dodawania i edytowania poszczególnych produktów . Dla każdego elementu konieczne jest kliknięcie kilku zakładek, co może być mylące i niepotrzebnie długie.

Którą platformę wybrać?

Zanim wybierzesz jedną z czterech najpopularniejszych platform open source do stworzenia e-sklepu, odpowiedz dokładnie na te sześć pytań :

  • Jaki mam budżet na uruchomienie i prowadzenie e-sklepu?
  • Czy ja lub moi współpracownicy posiadamy zaawansowaną wiedzę techniczną na temat tworzenia stron internetowych?
  • Ile pozycji będzie miał e-sklep?
  • Jaki jest przewidywany ruch w e-sklepie, szczególnie w godzinach szczytu?
  • Czy kładę szczególny nacisk na bezpieczeństwo?
  • Czy potrzebuję określonych funkcji i rozbudowanych opcji dostosowywania?

Przy niskim budżecie i niewielkiej wiedzy technicznej prawdopodobnie będziesz wybierać między WooCommerce a OpenCart. W takim przypadku koniecznie zastanów się, ile produktów będzie miał e-sklep i jak często będziesz je edytować. Jeśli będzie ich dużo, a zmiany będą częste, łatwiejsza edycja w WooCommerce może okazać się decydująca.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie wtyczek i chcesz jak najwięcej funkcjonalności w bazie, wybierz OpenCart. Pewną rolę może odegrać też łatwiejsza personalizacja wyglądu w WooCommerce czy możliwość oficjalnego wsparcia w przypadku OpenCart.

Z kolei PrestaShop oferuje wygodne ustawienia użytkownika i wsparcie na najwyższym poziomie. Dodatkowo, oprócz bardziej zaawansowanej personalizacji szablonu, nie jest wymagana tak duża sprawność techniczna. Należy jednak liczyć się z wyższymi kosztami.

Po platformie Magento wskazane jest jej pobranie ze względu na specyficzne wymagania personalizacyjne i funkcjonalne, integrację z oprogramowaniem firm trzecich lub wysokie wymagania bezpieczeństwa. Nie możesz jednak obejść się bez własnych lub wypożyczonych możliwości programistycznych.

Przegląd wybranych funkcjonalności platform

 PrestashopWooCommerceMagentoOpenCart
Przyjazność dla użytkownikaBardzo dobryBardzo dobryGorzejDobrze
Wiedza techniczna dotycząca tworzenia stron internetowychAby edytować szablonyW szczególnych przypadkachWysokiAby edytować szablony
Oficjalne płatne wsparciePonownieTAkTAkPonownie
Koszt bardziej zaawansowanych wtyczekWysokiNiżejWyższyNiżej
Przewodnik po oprogramowaniuBardzo szczegółoweDo podstawowej konfiguracjiTylko materiały zewnętrzneTylko materiały zewnętrzne

Niezależnie od tego, którą platformę wybierzesz, staniesz przed kolejnym zadaniem – wybrać hosting , na którym zainstalujesz oprogramowanie. W zależności od ruchu, przyszłego rozwoju i zaplecza technicznego należy wybrać serwer fizyczny lub chmurę o wystarczającej wydajności, miejscu na rozwój e-sklepu i możliwości kontaktu z doświadczonymi administratorami. Nie należy również zapominać o ochronie przed atakami DDoS, które są niestety elementem nieuczciwej konkurencji o klientów.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.