L O A D I N G

Pozycjonowanie marki: 11 pytań, które powinieneś sobie zadać

HomeStrony WWWPozycjonowanie marki: 11 pytań, które powinieneś sobie zadać
Shpae
Shpae
Shpae

Pozycjonowanie marki pomaga określić obecną sytuację i nadać kierunek Twojemu biznesowi. Do czego służy i jak go stworzyć? Tego, w tym 11 konkretnych pytań, które powinieneś sobie zadać podczas pozycjonowania, dowiesz się z artykułu.

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie marki lub pozycjonowanie marki jest częścią marketingu i biznesu . Umiejscawia markę w kontekście rynku, klientów i własnego biznesu . Służy jak najdokładniejszemu opisaniu sytuacji, w której znajduje się firma, jej celów i wartości.

Forma pozycjonowania

Pozycjonowanie może być przetwarzane w dowolnej formie. Może to być prezentacja, kilkustronicowy dokument lub krótkie podsumowanie. Ważne, aby odpowiadały celowi, w jakim są przetwarzane. Może to być na przykład:

 • tworzenie strategii
 • uruchomienie nowego produktu
 • outsourcing marketingu do agencji zewnętrznej

Dlaczego pozycjonowanie marki jest ważne?

Pozycjonowanie szczegółowo opisuje sytuację, w której znajduje się marka . I to jest punkt wyjścia dla najważniejszych decyzji zarządczych. Firma musi wiedzieć, w jakim jest stanie, aby określić swoją strategię, wyznaczyć cele , wprowadzić nowy produkt i podjąć inne strategiczne decyzje .

Pozycjonowanie w marketingu jest szczególnie ważne . Dzięki niemu możliwe jest określenie planu marketingowego i tonu komunikacji, dobranie odpowiednich argumentów konwersji, stworzenie działającej strony internetowej czy może wybór odpowiednich portali społecznościowych.

Jak krok po kroku tworzyć pozycjonowanie

Pozycjonowanie marki powinno opierać się na dokładnych analizach i konkretnych liczbach. Im więcej informacji uzyskasz przed ich utworzeniem, tym lepiej. Na przykład może ci pomóc:

 • Analiza SWOT (analiza mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń)
 • Macierz BCG (analiza oferowanych przez Ciebie produktów lub usług)
 • analiza konkurencji (benchmarking)
 • badania rynku marketingowego

Na podstawie zebranych informacji odpowiedz na 11 poniższych pytań:

1. Jaka jest historia marki?

Kiedy powstała marka? Kiedy iz jaką ideą została założona? Jak zmieniło się jej portfolio produktów i ewoluowały jej wartości? Czy marka ma jakieś znaczące osiągnięcia?

2. Jaka jest wizja projektu?

Co chcesz osiągnąć? Jaka jest twoja misja? Jaka jest Twoja wizja? Jakie są Twoje cele? Jaki problem chcesz rozwiązać swoimi usługami lub produktami?

3. W czym jesteś lepszy od konkurencji?

Kto jest twoją konkurencją? Dlaczego klient miałby kupować właśnie u Ciebie? Jakie są Twoje mocne strony, których nie ma Twoja konkurencja? W jakich aspektach jesteś słabszy od konkurencji?

4. Kim są Twoi klienci?

Ile oni mają lat? Gdzie on mieszka? Jakie mają wykształcenie? Czym się interesują? Jaki jest ich styl życia, postawy i opinie? Gdzie pracują i co robią w wolnym czasie? Gdzie można do nich dotrzeć?

5. Jaki problem rozwiązują Twoi klienci?

Czego chcą Twoi klienci? Czego się oni obawiają? Jaki problem chcą rozwiązać? W jaki sposób Twoje produkty pomogą im rozwiązać problem?

6. Jak chcesz wyglądać na zewnątrz?

Jakie wartości chcesz przekazywać? Co chcesz, aby klienci pomyśleli, gdy usłyszą nazwę Twojej marki?

7. Jakie przymiotniki definiują Twoją markę?

Na przykład: rzetelny, konserwatywny, kontrowersyjny, lokalny, tradycyjny, globalny, ekologiczny, konsumencki, szybki, wolny, luksusowy lub tani.

8. Jakie są zasady komunikacji Twojej marki?

Czy jesteś ściśle profesjonalny, czy wręcz przeciwnie, nieformalny i przyjazny? Dokuczasz swoim klientom, czy dokuczasz im? Czy używasz emotikonów w komunikacji pisemnej? Czy używasz terminów technicznych?

9. Dlaczego klienci powinni Ci ufać?

Czy możesz pokazać jakieś recenzje, referencje lub studia przypadków? Czy masz jakiś certyfikat? Czy uczestniczysz w konferencjach branżowych, na których występujesz jako ekspert? Czy zdobyłeś jakieś nagrody?

10. Czym są racjonalne argumenty sprzedażowe?

Na przykład: cena, rozmiar, waga czy gwarancja.

11. Czym są emocjonalne prezentacje sprzedażowe?

Na przykład: luksus, wygoda, relaks lub prostota.

Dwa podejścia do pozycjonowania: Klienci czy konkurenci?

Tworząc pozycjonowanie marki, możesz postępować na dwa sposoby – możesz zacząć albo od klientów, albo od konkurencji .

W pierwszym przypadku zdefiniuj najpierw grupę docelową . Dowiedz się, jakie są potrzeby Twoich klientów i dostosuj do nich swój produkt. W tym drugim przypadku najpierw porównaj. Zbadaj konkurencję i znajdź jej słaby punkt . Wykorzystaj to, wyróżnij się i wyróżnij na tle konkurencji.

Jeśli chcesz uzyskać pełny obraz sprawy, wykonaj obie procedury, a następnie porównaj wyniki . Czy Twój pomysł na to, jak wyróżnić się na tle konkurencji, jest zgodny z oczekiwaniami i potrzebami klientów? Jeśli nie, szukaj dalej.

Wybierz strategię: Pozycjonowanie według Kotlera

W Zasadach marketingu Kotler stwierdza, że ​​marka może przyjąć jedną z pięciu strategii dotyczących ceny i użyteczności :

 • Większa użyteczność za wyższą cenę: marka oferuje większą użyteczność niż konkurencja i za wyższą cenę. Strategia ta jest typowa dla firm oferujących towary premium i skierowanych do klientów, którzy wymagają jakości i są skłonni za nią dodatkowo zapłacić (jak np. Porsche).
 • Większa użyteczność w tej samej cenie: Marka oferuje większą użyteczność niż konkurencja i w tej samej cenie. Jest to zazwyczaj możliwe dzięki lepszym zasobom: np. nowocześniejszej technologii czy lepiej wykształconym pracownikom.
 • Większa użyteczność w niższej cenie: marka oferuje większą użyteczność niż konkurencja i po niższej cenie. Tylko firmy, które z jakiegokolwiek powodu mają niższe koszty niż ich konkurenci w dłuższej perspektywie (na przykład zatrudniają tanią siłę roboczą), mogą sobie pozwolić na tę strategię.
 • Te same korzyści za niższą cenę: marka oferuje te same korzyści co konkurencja, ale po niższej cenie. W swojej strategii nie skupia się na podnoszeniu jakości, ale na redukcji kosztów. Jest skierowany do klientów wrażliwych na cenę. Taka strategia często spotykana jest w markach, które dopiero wchodzą na rynek i muszą przyciągnąć klientów (np. Xiaomi przy wejściu na rynek).
 • Mniejsza użyteczność za znacznie niższą cenę: marka oferuje mniejszą użyteczność niż konkurencja i po niższej cenie. Są to często tzw. towary niskobudżetowe, dla których cena jest najważniejszym parametrem.

W pozycjonowaniu marka powinna następnie wskazać, którą z tych strategii wspiera.

Czego jeszcze potrzebujesz do dobrze funkcjonującej firmy?

Zrozumienie, czym jest pozycjonowanie, to dopiero początek. Możesz zrobić o wiele więcej dla swojej firmy:

 • przeanalizuj swoją stronę internetową i dowiedz się, jak zachowują się na niej klienci
 • doprowadzić obsługę klienta do perfekcji
 • zwiększaj zaufanie klientów dzięki referencjom
 • i wiele więcej

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.