Posiadanie bloga z WordPress: jak to wpływa na SEO?

HomeSEOPosiadanie bloga z WordPress: jak to wpływa na SEO?
Shpae
Shpae
Shpae

Choć wydaje się, że jego świetność dawno minęła, a teraz jest narzędziem, które przewyższa zwięzłością, jaką narzucają portale społecznościowe, blog z  WordPressem  wciąż oferuje nam ciekawe korzyści.

Co blog online może zrobić dla Twojego marketingu przychodzącego? Przygotowaliśmy ten materiał, aby Ci o tym opowiedzieć.

Blog z WordPressem

WordPress to system zarządzania treścią typu open source (CMS), który w 2003 roku był używany głównie do publikowania blogów, dzienników i wiadomości. Można to uznać za poprzednika sieci społecznościowych.

Mimo, że WordPress przeżywał boom na blogi w 2005 roku wraz z innymi systemami CMS, wkrótce zyskał największy udział w rynku dzięki głębokiemu dostosowywaniu projektu i intuicyjnemu interfejsowi.

Do dziś skupia 55% użytkowników CMS. W 2010 roku było ich aż 27 milionów, z czego 50% utrzymywało swoje strony na serwerach WordPress.

Od 2010 do 2022 roku kod WordPressa został pobrany 27 milionów razy. Każdego dnia generowanych jest ponad 350 000 postów.

Liczby te pokazują, że  WordPress nadal jest narzędziem do publikowania i sposobem przekazywania treści na najwyższym poziomie. 

Korzyść

Jakie korzyści sprawiły, że WordPress znalazł się w czołówce platform CMS?

 • Dostosowuje się do wszystkich rodzajów treści i funkcji. Dzięki wszechstronnemu projektowi, konfigurowalnemu interfejsowi i mnóstwu wtyczek platforma ta może między innymi hostować i funkcjonować jako blog, sklep internetowy lub portfolio.
 • Otwarte oprogramowanie, które pozwala dostosowywać i zmieniać je zgodnie z potrzebami każdego użytkownika. Nawet przez tych, którzy nie znają języka HTML. 
 • Atrakcyjny design, który jest bardzo zmienny, chodzi o wersje darmowe lub premium, z nieskończonymi możliwościami aranżacji tekstów, obrazów lub osadzonych elementów.
 • Oferuje dodatkowe funkcjonalności. Faktem jest, że dzięki WordPress masz wszystkie niezbędne elementy do stworzenia podstawowej strony internetowej. Jednak platforma oferuje również katalog wtyczek. 

Jest to kod przeznaczony do wykonywania określonych funkcji. Na przykład koszyk, interaktywne galerie, formularze itp. Z tą zaletą, że większość jest bezpłatna.

 • Jest w ciągłym rozwoju i aktualizacji. Powód, dla którego bez wątpienia jest nadal aktualny, ponieważ przeszedł ze statycznych stron do 100% projektu, który można doskonale oglądać na każdym typie urządzenia.
 • Jest zoptymalizowany pod kątem SEO. Jak zobaczymy później, od samego projektu interfejs WordPress jest przygotowany do używania i wykorzystywania Search Engine Optimization , co zapewnia mu widoczność i czyni go podatnym na ruch organiczny.

Rozwój treści

WordPress jako CMS to platforma, która wykazała się dużą zwinnością i wszechstronnością w zakresie publikacji wszelkiego rodzaju treści. Od artykułów informacyjnych po strony filarowe, poprzez katalogi, serie zdjęć i grafiki interaktywne.

Jego możliwości publikowania i zarządzania treścią sprawiły, że według danych W3C Tech WordPress jest używany przez 63,9% wszystkich stron internetowych.

W tym sensie posiadanie bloga z WordPress pozwala mieć scentralizowaną witrynę, która oferuje wszystkie narzędzia strony docelowej, bloga firmowego lub sklepu internetowego, niezależnie lub jako ekosystem.

Wszystkie z nich są niezbędnymi sposobami opracowywania strategii marketingowych i przestrzegania różnych etapów lejka sprzedażowego. 

Pozycjonowanie bloga wordpress

Blog z WordPress i SEO

Wśród ekspertów CMS polecany jest WordPress, ponieważ oferuje bezpośrednią integrację z optymalizacją SEO bezpośrednio z Twojego kodu. W rzeczywistości platforma ma domyślną opcję, aby blog WordPress był niewidoczny dla wyszukiwarek, aby indeksowały go tylko wtedy, gdy jest gotowy.

WordPress pozwala również modyfikować adresy URL (permalinki) Twojej witryny, aby były bardziej zintegrowane z ćwiczeniem SEO.

Oprócz możliwości zintegrowania optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z projektem i nazewnictwem witryny, WordPress umożliwia rozszerzenie tej widoczności za pomocą natywnych wtyczek.

Wtyczki

Te fragmenty kodu, które można włączyć na blogu WordPress, pozwalają uniknąć ręcznych zadań SEO. Są one już zintegrowane z domyślnym interfejsem witryny.

Są to All in one SEO i Yoast SEO. Dwa narzędzia, które się uzupełniają, choć mogą być używane niezależnie. Obie mają płatne wersje premium, ale ich darmowe wersje mają wszystko, czego potrzebujesz do czegoś więcej niż tylko wydajnej optymalizacji SEO.

Obie wtyczki są instalowane po prostym wyszukiwaniu i kilku kliknięciach. Yoast SEO umożliwia dodanie tytułu, opisu i słowa kluczowego do każdego posta na blogu i strony. 

All in One SEO Pack pozwala zarządzać mapą witryny i integrować ją z Google Analytics, jednocześnie konfigurując tytuł, słowa kluczowe i opis dowolnej strony. Unikaj także powielania treści.

Obie wtyczki oferują podgląd wyniku wyszukiwania Google związanego z Twoim postem (tzw. „Snippet”).

Pomiar wyników SEO

Na blogu z WordPressem określenie sukcesu strategii SEO spełnia, jak w każdej witrynie, dwa kryteria:

 • Na podstawie analizy ruchu w witrynie.
 • Według porównania poprzedniego etapu serwisu. 

To znaczy: konieczne jest zmierzenie stałej wydajności witryny i porównanie tych danych z danymi z okresu, od którego realizowana była strategia SEO, aby było jasne, czy miało to wpływ na ruch.

Kryteria, które należy wziąć pod uwagę (KPI) w celu pomiaru wydajności SEO bloga z WordPress to: 

 • Całkowita liczba odwiedzin: To znaczy całkowity ruch na Twoim blogu, niezależnie od tego, czy wzrasta, czy spada po optymalizacji SEO. Ważne jest również ustalenie, ile wizyt pochodzi z Google, a które z innych tras.
 • Odwiedziny w Google Analytics wg kanałów, co pozwala na określenie nowych wizyt (które definiują pozyskiwanie użytkowników) oraz dodatkowo wizyt powtarzających się (lub lojalności użytkowników). 
 • Całkowita liczba zapytań, aby wiedzieć, ile razy blog pojawia się w wyszukiwarkach i według jakich słów kluczowych.
 • Wyszukiwane hasła w Search Console: To nowe narzędzie, które analizuje kliknięcia i wyświetlenia według słów kluczowych lub zapytań. 
 • Suma zaindeksowanych stron: wraz ze wzrostem tej wartości rosną szanse na pojawienie się w wyszukiwarce.
 • Łączna liczba linków zewnętrznych: czyli domen zewnętrznych prowadzących do Twojego bloga.
 • Współczynnik odrzuceń lub liczba użytkowników, którzy odwiedzają Twojego bloga bez przeglądania. Oznacza to, że nie znaleźli tego, czego potrzebowali. 

Strategie poprawy SEO

Jeśli Twój blog WordPress nie zapewnia oczekiwanych wyników, może być konieczne zastosowanie strategii poprawy jego widoczności w wyszukiwarkach. Co możesz zrobić?

 • Przeanalizuj wydajność swojego SEO: pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie, jak radziłeś sobie do tej pory za pomocą narzędzi dostarczonych przez WordPress. W ten sposób możesz ustalić, gdzie powinieneś wzmocnić swoje wysiłki.
 • Sprawdź swoją osobowość kupującego : jeśli Twoi potencjalni klienci nie mogą znaleźć na Twoim blogu tego, czego potrzebują, i zwiększyć współczynnik odrzuceń, oznacza to, że nie znasz ich wystarczająco dobrze. Dlatego poprzez badania rynku, ankiety i analizę danych musisz zrozumieć, jakie wartościowe treści powinieneś oferować w oparciu o ich problemy i potrzeby.
 • Segmentuj słowa kluczowe: Aby odpowiednio wdrożyć SEO, konieczne jest zrozumienie wartości słów kluczowych i zrozumienie, że te z największą liczbą wyszukiwań w Twojej branży niekoniecznie generują ruch organiczny. Najlepszym sposobem na poprawę SEO są tak zwane słowa kluczowe z długim ogonem.

Tego typu słowa kluczowe dają mniejszą liczbę wyszukiwań, ponieważ są złożonymi słowami kluczowymi, specjalistycznymi terminami, ale chociaż generują mniejszy ruch, jest on wysoki: szacuje się, że 70% wizyt na stronie pochodzi z tych KW.

 • Nie używaj nazwy swojej marki: Wierzymy, że łącząc nazwę naszej firmy i produktów generujemy ruch organiczny, ale prawda jest taka, że ​​stanie się tak tylko wtedy, gdy nasza marka będzie dobrze pozycjonowana. Lepiej jest zachować równowagę przy użyciu KW z marką i bez niej.
Pozycjonowanie bloga wordpress

wniosek

Blog z WordPress jest cennym narzędziem dla marketingu przychodzącego, o ile wykorzystywane są wszystkie funkcje, które nam oferuje. Od prostoty użytkowania po możliwości optymalizacji SEO. 

Jeśli chcesz skorzystać z zalet, jakie oferuje Ci ta platforma i zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarkach, zwiększyć ruch organiczny i liczbę klientów, załóż swojego bloga już dziś.

Jeśli potrzebujesz pomocy w pozycjonowaniu bloga i zarządzaniu treścią, możesz zwrócić się do nas. Rozumiemy wartość WordPressa w każdej strategii marketingu cyfrowego.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.