L O A D I N G

Permalinki WordPress: jak prawidłowo je skonfigurować

HomeWordPressPermalinki WordPress: jak prawidłowo je skonfigurować
Shpae
Shpae
Shpae

Permalinki to adresy URL, które WordPress generuje za każdym razem, gdy publikujemy nową stronę lub post, więc każdy adres URL jest unikalny i nie powtarza się.

Domyślnie WordPress generuje takie adresy URL:
http://www.nazwa-domeny.com/?p=123

Ważne jest, aby poprawnie skonfigurować stałe linki, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na SEO naszej witryny. Przykładem prawidłowego adresu URL może być:
http://www.nazwa-domeny.com/personalized-shirts

Te typy adresów URL są nazywane przyjaznymi adresami URL. Są to łatwe do zrozumienia adresy URL, ponieważ opisują zawartość strony internetowej, do której prowadzą, i wierz lub nie, mogą wpłynąć na decyzję użytkownika, który wejdzie na Twoją stronę.

Cechy przyjaznych adresów URL to:

  • Dołącz słowo kluczowe strony. W ten sposób użytkownik będzie wiedział, do jakiego rodzaju treści będzie miał dostęp. Użycie słów kluczowych w adresie URL jest również korzystne dla SEO.
  • Nie używają dziwnych znaków.
  • Oddziel słowa myślnikami.
  • Utrzymują logiczną strukturę bez nadużywania katalogów.

WordPress oferuje różne rodzaje struktur w konfiguracji permalinków z poziomu panelu administracyjnego, w opcji Ustawienia > Permalinki .

Rodzaje struktury permalinków

Zanim przyjrzymy się typom struktury permalinków, które oferuje WordPress, należy wyjaśnić, że chociaż ustawienia wskazują, że opcje dotyczą postów, tak nie jest. Zmiany te dotyczą również stron i ich struktury w przypadku, gdy mamy hierarchię ze stronami wyższego poziomu.

To powiedziawszy, zobaczmy różne opcje struktury adresów URL, które oferuje WordPress:

Prosta
http://www.nazwa-domeny.com/?p=123
Zapomnij o zachowaniu tej struktury, nie dostarcza ona informacji o stronie docelowej i nie jest przydatna dla Google.

Data i nazwa
http://www.nazwa-domeny.com/2019/07/04/example-page/

Miesiąc i nazwa
http://www.nazwa-domeny.com/2019/07/page-example/
Jeśli masz witrynę z wiadomościami i data może być odpowiednia dla treści, może to być opcja.

Możesz go również użyć, gdy masz witrynę z wiadomościami z dużą ilością treści i codziennie publiczną. W takim przypadku może być bardzo przydatne dla użytkownika, aby dzień pojawił się w adresie URL, może również służyć do zamawiania treści.

Jeśli Twoja witryna opiera się na wieloletnich treściach, lepiej nie umieszczać daty w adresie URL, ponieważ użytkownicy mogą uznać treść za starą i w końcu będą szukać informacji, których szukają w innej witrynie.

Numeryczne
http://www.nazwa-domeny.com/files/123
Podobnie jak w przypadku prostej konfiguracji, nie zalecamy jej używania. Ten typ adresu URL nie dostarcza odwiedzającym żadnych informacji o zawartości strony docelowej, a także nie ułatwia wyszukiwarkom pozycjonowania Twojej strony.

Nazwa wpisu
http://www.nazwa-domeny.com/example-page/
To ustawienie dodaje do adresu URL nazwę Twojej strony lub wpisu, dzięki czemu użytkownicy mają już pewne informacje o zawartości strony, którą odwiedzą. Dodatkowo dla SEO to jest dobrym rozwiązaniem, jeśli używasz słów kluczowych w tytułach wpisów.

Struktura niestandardowa
Ta opcja pozwala skonfigurować adresy URL z różnymi parametrami i dostosować je tak, jak nam najbardziej odpowiada. Strukturę możemy stworzyć dodając podkatalogi za pomocą dostępnych tagów:

%postname% – Tytuł posta
%post_id% – Numer identyfikacyjny posta
%category% – Kategoria postu
%year% – Rok publikacji artykułu
%monthnum% – Miesiąc publikacji artykułu
%day % – Dzień publikacji artykułu
%hour% – Godzina publikacji artykułu
%minute% – Minuta publikacji artykułu
%second% – Druga data publikacji artykułu
%author% – Autor artykułu

Jeśli masz witrynę internetową z dużą ilością treści, jest to dobra konfiguracja do ich uporządkowania. Na przykład użycie tagów /%category%/%postname%/ tworzy strukturę podkatalogów w adresie URL, która wskazuje, do której kategorii należy artykuł lub produkt odwiedzany przez użytkownika.

Ta opcja tworzy dłuższe adresy URL, ale jej zaletą jest to, że oferuje użytkownikowi więcej informacji, pokazując, w jaki sposób zawartość jest skategoryzowana. Jest to również plus dla SEO, ponieważ Google lubi dobrze ustrukturyzowane strony.

Co należy wziąć pod uwagę przed i po zmianie linków bezpośrednich.

Postawmy się w sytuacji, że oceniłeś sytuację i zdecydowanie musisz zmienić permalinki w swoim WordPressie. Powinieneś wiedzieć, że ta zmiana może wpłynąć na Twoją witrynę i pozostawić wiele niedziałających linków, które przekierują użytkowników na stronę błędu 404.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian zalecamy wykonanie kopii zapasowej witryny na wypadek ewentualnych zdarzeń.

Po zmianie ustawień linków bezpośrednich musisz sprawdzić, czy linki działają poprawnie. Jeśli pojawi się błąd 404, będziesz musiał przekierować stare linki na nowe adresy URL za pomocą przekierowań 301. Pamiętaj, że zepsute linki w Twojej witrynie będą miały negatywny wpływ zarówno na doświadczenia użytkowników, ponieważ stwierdzą, że nie mogą uzyskać dostępu do treści, których szukałem, takich jak SEO, ponieważ Google nie lubi niedziałających linków i zwykle przestaje śledzić, gdy znajdzie je w witrynie.

Mamy artykuł o tym, jak wykryć błędy 404 i wykonać przekierowania 301 , które mogą być bardzo przydatne, jeśli nie masz pojęcia, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Jeśli jesteś użytkownikiem na poziomie technicznym, możesz ręcznie utworzyć przekierowania 301 przez plik .htaccess.

Wniosek

Wielu użytkowników nie przywiązuje wagi do linków bezpośrednich, ale jak widzieliśmy w tym poście, jest to kluczowy czynnik zarówno dla pozycjonowania WordPressa, jak i dla ułatwienia nawigacji i użyteczności sieci dla użytkownika.

Jeśli zamierzasz rozpocząć konfigurowanie witryny WordPress, dobrze jest ocenić, z jaką strukturą stałych linków będziesz pracować. W ten sposób nie będziesz musiał go później zmieniać, co może być nieco bardziej uciążliwe ze względu na konieczność wykonania przekierowania 301.

Mimo to warto dokonać zmiany, nawet jeśli masz dużo treści i od jakiegoś czasu pracujesz ze strukturą permalinków, jeśli ta zmiana ma być korzystna dla naszego serwisu.

Jeśli masz jakieś pytania, możesz zostawić nam komentarz poniżej lub podzielić się swoimi doświadczeniami z bezpośrednimi linkami WordPress. A jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, nie zapomnij go udostępnić.

Post Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.