L O A D I N G

MySQL, PostgreSQL i SQLite: jakie są różnice między systemami baz danych?

HomeHostingMySQL, PostgreSQL i SQLite: jakie są różnice między systemami baz danych?
Shpae
Shpae
Shpae

MySQL, PostgreSQL i SQLite należą do najpopularniejszych relacyjnych baz danych z bezpłatną licencją. Rywalizują ze swoimi zastrzeżonymi konkurentami pod względem wydajności i szybkości oraz są obsługiwane w szerokiej gamie języków programowania. Czym się od siebie różnią?

Przy wyborze idealnego systemu bazodanowego należy wziąć pod uwagę parametry projektu oraz możliwości finansowe firmy. Jednak pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, czy będziemy potrzebować relacyjnej, nierelacyjnej lub połączonej bazy danych i czy chcemy przejść na oprogramowanie własnościowe, czy open source .

Implementacja MySQL lub MariaDB bez obaw

Oszczędź sobie pracy związanej z konfiguracją infrastruktury dla systemu bazodanowego. Dzięki DBaaS (Database as a Service) możesz uruchomić swoją bazę danych w ciągu kilku minut.

O ile wybór relacyjnej, nierelacyjnej czy kombinowanej bazy danych jest całkowicie zależny od charakteru przetwarzanych danych , o tyle wybór między systemem open source a systemem komercyjnym jest bardziej otwarty. Pod względem funkcji i wydajności najpopularniejsze narzędzia z obu kategorii są porównywalne. Główną linią podziału jest więc przewaga niższych kosztów po stronie open source (lub domeny publicznej) oraz zapewnione wsparcie wraz z gwarancjami umownymi po stronie oprogramowania własnościowego.

Kilka lat temu autorskie systemy bazodanowe były znacznie bardziej popularne, ale z czasem trend ten się wyrównuje. Poniższy wykres przedstawia najczęściej używany SQL i NoSQL bazy danych. Oprócz autorskich narzędzi firm Oracle, IBM i Microsoft, w pierwszej dziesiątce znalazły się również systemy z bezpłatną licencją , takie jak MySQL (częściowo open source), PostgreSQL, MongoDB, Elasticsearch czy SQLite.

Popularność systemów bazodanowych

Porównanie najpopularniejszych systemów bazodanowych (zarówno SQL, jak i NoSQL) według stanu na styczeń 2022 r. według wskaźnika popularności. Źródło: Statista.com

Aby porównanie baz danych było trafne, postanowiliśmy skupić się na systemach relacyjnych baz danych z bezpłatną licencją. Wśród dziesięciu najpopularniejszych są MySQL , PostgreSQL i SQLite . Stopniowo będziemy je wprowadzać, a następnie porównywać ich właściwości w przejrzystej tabeli.

MySQL

Od momentu powstania w 1995 r. MySQL należy do niezłomnych w dziedzinie systemów baz danych. Ważnym kamieniem milowym był wówczas styczeń 2010 r., kiedy to Oracle przejęło rozwój. Jednak tuż przed przejęciem, jeden z pierwotnych założycieli, Michael Widenius, zainicjował stworzenie alternatywnej gałęzi MySQL , która została nazwana MariaDB. Od momentu powstania zyskuje na popularności i jest obecnie czwartą najczęściej używaną relacyjną bazą danych z bezpłatną licencją.

Głównym powodem podziału były obawy o zachowanie otwartego charakteru projektu. Rzeczywiście, Oracle promował tzw. podwójną licencję MySQL – podstawową licencję otwartą i kilka komercyjnych z bardziej zaawansowanymi funkcjami.

Aby (nie tylko) korzystać z MySQL, konieczne jest wdrożenie go na serwerze lub chmurze z określonym systemem operacyjnym. W tym przypadku można wybrać między systemami operacyjnymi Linux, Windows, FreeBDS, Solaris lub OS X. Do implementacji używany jest wówczas język C lub C++ .

Przy wyborze odpowiedniego systemu bazodanowego kluczowa jest lista obsługiwanych języków programowania , których można używać z systemem. Dlatego ważne jest doprecyzowanie, które języki będą używane w projekcie.

MySQL obejmuje szereg najczęściej używanych języków , takich jak Javascript, Python, Java, C/C++ lub Ruby. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch porównywanych programów obsługuje również Eiffel i Erlang, wciąż używane języki programowania, których historia sięga 1986 roku.

Jedną z wad MySQL może być podwójne licencjonowanie, gdy w niektórych przypadkach konieczne jest dodawanie funkcji poprzez płatne wtyczki lub licencje komercyjne. Z drugiej strony nigdy nie zabraknie wysokiej jakości wsparcia dla MySQL – czy to ze strony Oracle, silnej społeczności użytkowników, czy też innych firm. 

PostgreSQL

Ze wszystkich trzech systemów bazodanowych PostgreSQL jest najstarszy – jego korzenie sięgają późnych lat 80. Ponieważ jest to standardowe oprogramowanie typu open source , w jego rozwoju uczestniczy szeroka globalna społeczność.

PostgreSQL można wdrożyć nie tylko na tych samych systemach operacyjnych co MySQL, ale także na HP-UX, NetBSD, OpenBSD lub UNIX. Językiem używanym do implementacji tego systemu baz danych jest C.

Ze wszystkich trzech porównywanych systemów PostgreSQL ma najkrótszą listę obsługiwanych języków. Istnieje jednak (nie tylko) możliwość uzupełnienia obsługiwanych języków programowania w PostgreSQL poprzez rozszerzenia .

PostgreSQL przewyższa MySQL i SQLite, jeśli chodzi o ściślejsze przestrzeganie standardów SQL . Możliwa jest również rozbudowa w locie, a jego mocną stroną jest szeroka społeczność i szczegółowa dokumentacja. Wadą może być wydajność pamięci. PostgreSQL przydziela określoną ilość pamięci (około 10 MB) dla każdego połączenia klienta. Kiedy podłączona jest duża liczba klientów, jest on zwykle mniej wydajny niż MySQL i SQLite podczas odczytywania wymagających żądań.

SQLite

System bazy danych SQLite istnieje od sierpnia 2000 roku i jest dostępny na licencji domeny publicznej . Oznacza to, że twórcy całkowicie zrzekli się swoich praw autorskich, więc nie powinno być powodów do hipotetycznego pozwu o korzystanie z licencji. Jednak nie wszystkie stany uznają tę licencję, co może oznaczać komplikacje prawne.

Dla takich przypadków istnieje możliwość bezpłatnego uzyskania podobnego zezwolenia licencyjnego dla SQLite , co umożliwia bezproblemowe korzystanie z niego nawet w krajach, których system prawny nie uznaje domeny publicznej (całkowite zrzeczenie się autorstwa).

Open source a domena publiczna

Przyznanie licencji open source musi zostać zatwierdzone przez OSI (Open Source Initiative), które jednoznacznie gwarantuje ważne swobody związane z danym kodem – możliwość modyfikacji bez zezwolenia, wykorzystania w dowolnym celu, tworzenia nowego oprogramowania z wykorzystaniem oryginalnego kodu, ani udostępniać zmodyfikowanego lub niezmodyfikowanego oprogramowania typu open source innym osobom. Jednak zatwierdzenie OSI oznacza pewne obciążenie biurokratyczne, dlatego niektórzy programiści decydują się na zrzeczenie się autorstwa lub „licencji” domeny publicznej.

Chociaż w praktyce obie licencje mogą działać bardzo podobnie, nie zawsze tak jest. W przypadku domeny publicznej dużą rolę odgrywa również to, z jakiego kraju pochodzi autor, z jakiego kraju pochodzisz i skąd pochodzą Twoi klienci lub użytkownicy. Poruszanie się po systemach prawnych wszystkich krajów nie jest łatwe, dlatego zaleca się kontakt z prawnikami, którzy dokonają oceny ryzyka i warunków korzystania z takiego oprogramowania w różnych jurysdykcjach.

Kolejną cechą SQLite jest jego bezserwerowy charakter (system baz danych nie jest instalowany na serwerze). Nie działa jako oddzielna aplikacja, ale raczej jako biblioteka, którą programiści dołączają do swoich aplikacji. Jest to zatem wbudowany system baz danych. Chociaż takie podejście jest wygodne pod wieloma względami, należy wziąć pod uwagę ograniczenia, na przykład nie można pisać skryptów po stronie serwera ani łatwo replikować (tylko) bazy danych do innych węzłów.

Ze względu na swoją prostotę SQLite posiada największą liczbę języków spośród wszystkich trzech porównywanych systemów. Między innymi rozumie również język programowania R, który jest jednym z najczęściej używanych w dziedzinie przetwarzania danych statystycznych .

Zalety, ale także wady SQLite wynikają w dużej mierze z jego bezserwerowego charakteru. Sam system zajmuje bardzo mało miejsca (do 1 MB) i nie ma obaw o wdrożenie. Z drugiej strony problemem może być bezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości wbudowania elementów ochronnych po stronie serwera . Ponadto, w porównaniu do MySQL lub PostgreSQL, nie można jednocześnie wykonywać wielu zapisów ani modyfikacji danych.

Porównanie MySQL, PostgreSQL, SQLite i MariaDB

Wybór odpowiedniego systemu bazodanowego zdecydowanie nie jest zadaniem, które zajmuje kilka minut, a informacje zawarte w tym artykule mają charakter wstępny . Dla większej przejrzystości podsumowaliśmy w tabeli podstawowe funkcje najczęściej używanych bezpłatnych systemów baz danych SQL.

 MySQLPostgreSQLSQLiteMariaDB
Rok Fundacji1995198920002010
LicencjaOtwarte źródło/zastrzeżoneOtwarte źródłoDomena publicznaOtwarte źródło
Implementacja: System operacyjny serweraLinux
Windows
FreeBDS
Solaris
OS X
To samo co MySQL plus:
HP-UX
NetBSD, OpenBSD
UNIX
bez serweraLinux
Windows
FreeBSD
Solaris
Implementacja: językC/C++CCC/C++
Obsługiwane języki w baziePakiet podstawowy* plus:
Ada
C#
D
Delphi
Eiffel
Erlang
Haskell
Objective-C
OCaml
Ruby
Scheme
Pakiet podstawowy* plus:
Delphi
Pakiet podstawowy* plus:
Actionscript
Basic
C#
D
Delphi
Forth
Objective-C
OCaml
Ada
Fortran
Haskell
Lisp
Lua
MatLab
PL/SQL
R
Ruby
Scala
Scheme
Smalltalk
Pakiet podstawowy* plus:
Ada
C#
D
Eiffel
Erlang
Go
Haskell
Objective-C
OCaml
Ruby
Scheme

Porównanie podstawowych cech czterech najpopularniejszych darmowych systemów bazodanowych.
*Podstawowy pakiet obsługiwanych języków programowania, jednakowych dla wszystkich trzech systemów bazodanowych, zawiera: C/C++, Java, JavaScript (Node.js), Perl, PHP, Python i Tcl.

W procesie decyzyjnym konieczne jest uwzględnienie wielu innych parametrów , takich jak opcje API, wydajność i szybkość na danej infrastrukturze iw określonym środowisku, obsługiwane typy danych, zarządzanie użytkownikami czy metody replikacji.

Pod względem wydajności i szybkości można ogólnie powiedzieć, że najczęściej używane bezpłatne i komercyjne systemy bazodanowe osiągają porównywalne wartości . Jednak właściwości i konfiguracja wybranej bazy danych muszą być jak najbardziej dostosowane do celu użytkowania. 

Ogromny wpływ na wydajność i szybkość przetwarzania zapytań SQL oraz zapisu do bazy danych ma również sama infrastruktura , na której wdrożony jest system bazodanowy. Dlatego deweloperzy często sięgają po rozwiązania typu „baza danych jako usługa”, które jednocześnie mogą zagwarantować wysoką dostępność i bezpieczeństwo danych.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.