Media plan: co to jest i jak stworzyć idealny dla Twojej firmy

HomeAgencyMedia plan: co to jest i jak stworzyć idealny dla Twojej firmy
Shpae
Shpae
Shpae

Czy przekazujesz wiadomość swoim użytkownikom, ale zauważasz, że nie uzyskujesz oczekiwanych rezultatów?

Być może wynika to z faktu, że nie przekazujesz swojego przekazu właściwymi kanałami , co powoduje ewidentny brak zainteresowania i odpowiedzi ze strony docelowych odbiorców . Dlatego ważne jest, aby wdrożyć media plan do swojej strategii marketingowej .

Dzięki media planowi będziesz w stanie znaleźć najlepsze sposoby przekazania wiadomości , ponieważ dziś rozpowszechnianie wiadomości jest znacznie bardziej dostępne nawet dla najbardziej ograniczonych budżetów, ponieważ istnieje nieskończona liczba środków , z których każda firma może skorzystać rozpowszechniać reklamy i udostępniać wartościowe treści swoim odbiorcom lub odbiorcom docelowym.

Jeśli chcesz osiągać dobre wyniki i zwiększać zyski swojej firmy poprzez dobre planowanie mediów, czytaj dalej i dowiedz się, czym jest media plan i jak stworzyć idealny dla Twojej firmy.

Co to jest mediaplan?

Media plan to planowanie strategiczne realizowane w obszarze komunikacji i marketingu. Celem tego planu jest poszukiwanie i zdefiniowanie kanałów (tradycyjnych lub cyfrowych), które będą wykorzystywane do rozpowszechniania przekazu i ma na celu uświadomienie naszej grupie docelowej marki, produktu lub usługi, która jest oferowana.

Podobnie w ramach koncepcji media planu ważne jest, aby odpowiedzieć na poniższe pytania, które pomogą nam zaplanować i lepiej zdefiniować nasze strategie i działania.

CO? Wiadomość, którą chcesz wysłać o swojej marce i/lub produkcie lub usłudze.

DO KOGO? Grupa docelowa, do której chcesz dotrzeć.

GDY? Okres, w którym emisja komunikatu będzie skuteczna.

GDZIE? Za pomocą jakich środków Twoja wiadomość zostanie przesłana.

 CO? Materiał, który zostanie wykorzystany do rozpowszechnienia Twojej wiadomości.

Tak więc przygotowanie media planu polega na wyszukaniu, wyselekcjonowaniu i ustaleniu kanałów i platform, za pośrednictwem których marka będzie komunikowała się ze swoimi odbiorcami. Wybierz odpowiednie kanały, osiągając optymalny miks mediów. Co więcej, nie tylko ułatwi osiągnięcie celów marketingowych, ale także zapewni dobry zwrot z inwestycji.

Do czego służy media plan?

Jak już wiesz, media plan służy do wyboru kanałów komunikacji, w których chcesz rozpowszechniać przekaz. Ponadto służy do określenia, w jaki sposób i kiedy ten przekaz zostanie przekazany, pozwala też efektywniej zaplanować budżet i zorganizować proces produkcyjny, aby stworzyć dobre treści, które osiągają maksymalny możliwy efekt i dopasowują się do charakterystyki każdego medium .

Jak sporządzić mediaplan?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest media plan i do czego służy. Następnie krótko i prosto wyjaśnimy, jak stworzyć media plan, który pasuje do Twojej firmy.

Zdefiniuj swoje cele

Musisz określić, co chcesz osiągnąć za pomocą media planu?

 • Dać Ci znać
 • Kreuj wizerunek marki.
 • Lojalność wobec swoich klientów.
 • Promuj określony produkt.

Ten pierwszy krok jest bardzo ważny, ponieważ pomoże Ci określić działania, które musisz wdrożyć, aby zrealizować swoją strategię. Twoje cele muszą być mierzalne, abyś mógł ocenić skuteczność swoich działań, a jeśli nie osiągasz założonych celów, możesz wdrożyć zmiany w swojej strategii.

Przeanalizuj swoją grupę docelową

Dobry media plan powinien gwarantować dotarcie z przekazem do grupy docelowej . Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, do kogo się zwracasz , a do tego najważniejsza będzie prawidłowa segmentacja publiczności.

Dlatego tak ważne jest, aby zdefiniować grupę docelową, aby Twój media plan odniósł sukces. Aby to zrobić, musisz zadać sobie następujące pytania : Kim on jest? Gdzie on jest? Jaki on jest? A Wy jak i gdzie konsumujecie?

Pamiętaj, aby zdefiniować grupę docelową tak dokładnie, jak to możliwe, korzystając z danych demograficznych i geograficznych. Oto przykład:

 • Wiek
 • Seks
 • poziom edukacji
 • Poziom społeczno-ekonomiczny: poziom dochodów, klasa społeczna.
 • Stan cywilny
 • styl życia i wartości
 • Odsetki
 • obawy
 • Gdzie mieszkasz

Zaprojektuj swoją strategię

Po zdefiniowaniu celów i odbiorców musisz opracować strategię dla każdego celu . W tym celu ważne jest, abyś wiedział, w jakiej fazie znajduje się Twoja firma i docelowi odbiorcy , abyś mógł zdefiniować wiadomość, którą chcesz przekazać i jak ją przekazać.

Wybierz media i kanały

W zależności od Twoich celów, opinii publicznej i budżetu, musisz wybrać odpowiednie środki, za pomocą których będziesz rozpowszechniać swoje przesłanie. Wśród mediów, z których możesz skorzystać, są media offline (telewizja, radio, gazety, prasa) i media online (wyszukiwarki, portale społecznościowe), chociaż najlepiej jest stworzyć kombinację tych, które najbardziej przypominają twoją grupę docelową.

Wybierz formaty

Konieczne jest wybranie formatów, które najlepiej odpowiadają Twoim celom i budżetowi. Większe, bardziej widoczne lub bardziej złożone formaty są droższe, ale kreatywność często liczy się bardziej w budowaniu rozpoznawalności marki.

Przypisz budżet

Konieczne jest przypisanie ogólnego budżetu, który obejmuje wszystkie środki komunikacji, których użyjesz w swojej strategii, a następnie przypisanie budżetu i kwoty do każdego medium, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Zaprojektuj kalendarz

Teraz, gdy znasz kanały, media i formaty, zdecyduj o datach i czasie trwania swojej strategii.

Ważne jest, aby przeanalizować czas trwania kampanii, a także miesiące, w których będzie ona miała miejsce, czy są jakieś specjalne okresy lub daty, a nawet czy są sezony sprzedaży lub niskie obroty.

Analiza planu

Dzięki temu będziesz mógł wiedzieć, czy media plan miał oczekiwany wpływ, a jeśli nie, możesz go zmodyfikować, aby zoptymalizować. Możesz także śledzić kanały, aby zobaczyć, jak skuteczny jest każdy format.

Podsumowując, jeśli chcesz, aby Twoja firma, marka lub firma osiągnęła widoczność, pozycjonowanie, konkurencyjność, wizerunek marki i inne cele, które sobie wyznaczysz, ważne jest, abyś posiadał media plan , który pomoże Ci zorganizować wszystkie działania komunikacyjne niezbędne do Twój przekaz, aby dotrzeć do odbiorców, a tym samym osiągnąć zamierzone cele , zoptymalizować budżet i efektywnie zarządzać swoim czasem i pieniędzmi, mierząc zwrot z inwestycji.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.