L O A D I N G

Linkbuilding: co to jest i jak z niego korzystać?

HomeSEOLinkbuilding: co to jest i jak z niego korzystać?
Shpae
Shpae
Shpae

Budowanie linków przyniesie Ci nowych klientów i poprawi Twoją pozycję w Google. Jak pracować z linkami zwrotnymi, aby były dla Ciebie jak najbardziej efektywne?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest link building i jakie są podstawowe pojęcia z nim związane?
  • Dlaczego warto korzystać z link buildingu?
  • Jak tworzyć wysokiej jakości linki zwrotne?
  • Jak wygląda dobry tekst kotwicy?
  • Jak zdobyć więcej linków zwrotnych?

Co to jest budowanie linków?

Tworzenie linków jest jednym z najważniejszych działań SEO , więc zdecydowanie nie należy go lekceważyć. Polega na budowaniu linków zwrotnych , które zwiększają wiarygodność i trafność Twojej witryny w Google, poprawiają Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania i przyciągają nowych użytkowników do Twojej witryny.

Tworzenie linków: podstawowe pojęcia

Zanim przejdziemy do dalszych wyjaśnień i konkretnych korzyści oraz metod budowania linków, wyjaśnijmy podstawowe terminy związane z linkami zwrotnymi.

Linki zwrotne można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Linki wewnętrzne to te, które działają w ramach tej samej witryny . Zewnętrzne linki do witryny prowadzą z innego miejsca — na przykład, gdy inna witryna odsyła do Ciebie w swoim artykule.

Tworzenie linków zwrotnych może być aktywne lub pasywne. Aktywne budowanie linków zwrotnych oznacza, że ​​sam o nie zabiegasz – na przykład pisząc artykuły i osadzając w nich linki lub prosząc kogoś o linkowanie do Ciebie. Z drugiej strony pasywne budowanie linków zwrotnych jest naturalne i ma miejsce, gdy ludzie lub inne strony linkują do Ciebie samodzielnie, bez Twojej prośby.

Tekst, na którym umieszczone jest łącze, nazywany jest tekstem zakotwiczenia . Jest to tekst, który jest zwykle pokolorowany lub podkreślony w tekście. Po tym można poznać, że znajduje się na nim link zwrotny.

5 powodów, dla których warto korzystać z budowania linków

Do czego służy budowanie linków zwrotnych? Jest kilka powodów. Oto pięć najważniejszych z nich:

1. Indeksowanie stron

Wysokiej jakości linki zwrotne pomagają Twojej witrynie zostać dobrze zaindeksowanej przez Google . Oznacza to, że wyszukiwarka oceni Twoją witrynę jako trafną. Indeksowanie jest wspomagane przede wszystkim linkami wewnętrznymi.

2. Wiarygodność strony

Linki zewnętrzne z kolei pomagają budować wiarygodność serwisu . Jednak ważne jest, aby linki zwrotne pochodziły z witryn, które są również uważane za godne zaufania. Tysiące linków z podejrzanych stron niewiele ci pomogą.

3. Klienci łatwiej znajdują to, czego szukają

Co jest ważne dla klientów w sieci? Możliwość szybkiego i wygodnego znalezienia tego, czego szukają . Pomogą im w tym linki zwrotne, dzięki którym dotrą tam, gdzie trzeba. Piszesz artykuł o produkcie? Umieść link zwrotny bezpośrednio w nim, aby klienci mogli go zobaczyć.

4. Budowanie świadomości marki

Dzięki linkom do Twojej witryny z różnych firm, osób prywatnych i mediówwzrośnie świadomość marki . Budowanie linków może zatem być ważną częścią budowania marki .

5. Zwiększ liczbę konwersji

W swoich tekstach możesz umieszczać linki zwrotne do usług lub produktów , które oferujesz . Klient, który przeczyta artykuł o tym, jak skosić ogród, przejdzie od razu do oferty kosiarek lub e-booka o koszeniu ogrodu. Konwersje będą więc znacznie wyższe, niż gdybyś pozwolił klientom samodzielnie znaleźć produkt w Twojej witrynie.

Jak połączyć budynek? Zarówno ilość, jak i jakość odgrywają rolę

Jeśli chodzi o linki zwrotne, skup się na dwóch rzeczach: ich dużej ilości i jakości. Jednak jakość jest nieco ważniejsza. Trzy trafne linki zwrotne są lepsze niż tuzin nieistotnych.

Co to znaczy, że link zwrotny jest odpowiedni? Przede wszystkim musi istnieć powód, dla którego ktoś w nią kliknie . Powinien być powiązany z tekstem, w którym występuje. W artykule o kosiarkach odniesienie do czajnika nie ma sensu. Dobry link zwrotny to taki, który pomaga klientom rozszerzyć informacje, których szukali . Na przykład w tym artykule o budowaniu linków możemy zaoferować link zwrotny do artykułu o analityce internetowej – tematy są ze sobą powiązane, więc można założyć, że link Cię zainteresuje.

Bardzo ważną rolę w ocenie jakości linku odgrywa anchor text , na którym link się znajduje.

Jak wybrać tekst kotwicy dla linków zwrotnych?

Kiedy zdecydujesz się umieścić link zwrotny w swoim tekście, masz kilka możliwości :

  1. Możesz dowiedzieć się więcej w naszym artykule: /
  2. Więcej dowiecie się z naszego artykułu TUTAJ .
  3. Możesz dowiedzieć się więcej z naszego artykułu o kosiarkach .

Jak myślisz, która opcja sprawdza się najlepiej?

Jeśli odpowiedziałeś na 3, masz rację. Tekst kotwicy należy wybrać bardzo ostrożnie. Idealnie nie powinno to być pojedyncze słowo, ale cała fraza lub nawet zdanie. Idealnie byłoby, gdyby na pierwszy rzut oka było oczywiste, dokąd prowadzi.

Wskazówka: najlepiej jest stosować naprzemiennie różne taktyki i zmieniać zarówno teksty zakotwiczeń, jak i rozmieszczenie linków. Czemu? Jeśli cały czas stosujesz tylko jedno podejście, Google zauważy nienaturalne budowanie linków i nie rozpozna mocy linków Twojej witryny.

Co z linkami zwrotnymi i współczynnikiem odrzuceń?

Jest jeszcze jeden powód, dla którego należy wybrać najbardziej konkretny tekst kotwicy: współczynnik odrzuceń . Jeśli czytelnik zobaczy link zwrotny dla słowa ogród , kliknie w niego, powiedzmy, spodziewając się znaleźć ofertę kupna ogrodów. Ale zamiast tego otwiera się artykuł o koszeniu ogrodów. Ta ostatnia jednak nie interesuje czytelnika, dlatego od razu ją zamyka. Dzięki temu będziesz mieć bardzo wysoki współczynnik odrzuceń , co niepotrzebnie obniży ranking Twojej witryny w Google. Klienci powinni dokładnie wiedzieć, w co klikają.

Uzyskaj więcej linków zwrotnych: budowanie linków wewnętrznych

Problem z budowaniem linków wewnętrznych często polega na tym, że na stronie po prostu nie ma wystarczającej ilości tekstu, aby umieścić w niej linki zwrotne . Ten problem może pomóc w założeniu bloga.

Założenie bloga (tzw. mikrostrona)

Rozwiązaniem wewnętrznego budowania linków zwrotnych jest założenie oddzielnej strony internetowej , ale takiej, która mieści się w głównej witrynie. Taka strona internetowa nazywana jest mikrowitryną. Najpopularniejszą formą mikrowitryny jest blog. Oprócz niezliczonych innych korzyści marketingowych założenie bloga daje dosłownie nieograniczone możliwości budowania linków wewnętrznych . Możesz napisać tyle artykułów na blogu i zamieścić tyle linków zwrotnych, ile chcesz.

Jak uzyskać więcej linków zwrotnych do swojego artykułu?

Skorzystaj z porad. Co mamy na myśli? Dodaj drobne wskazówki w postaci fragmentów interesujących informacji do tematu, o którym piszesz . Dodajmy do nich, że jeśli czytelnik zechce dowiedzieć się o nich więcej, może je znaleźć w artykule XY. Lubię to:

Wskazówka: spróbuj wyobrazić sobie, jak konkretna persona klienta zareaguje na tekst i prowadzące z niego linki zwrotne. Czym jest persona klienta i jak ją stworzyć? 

Co z biuletynami i mediami społecznościowymi?

Linki zwrotne w biuletynach lub na portalach społecznościowych nie mają bezpośredniego wpływu na wydajność witryny pod względem budowania linków . Mają jednak inną zaletę: przyciągają odwiedzających do Twojej witryny.

Uzyskaj więcej linków zwrotnych: budowanie linków zewnętrznych

Jak uzyskać linki zwrotne stron trzecich (inaczej zewnętrzne linki zwrotne)?

Twórz wysokiej jakości treści

Najważniejszą rzeczą jest tworzenie odpowiednich i interesujących treści . Linkbuilding to dział content marketingu , w którym dużą rolę odgrywa jakość treści, która to nie tylko tekst, ale również grafika.

Kiedy temat, o którym piszesz i sposób, w jaki go opisujesz, jest interesujący, ludzie naturalnie go udostępnią. Spróbuj na przykład stworzyć wciągający gif lub infografikę .

Być zabawnym

Co ludzie udostępniają najczęściej? Co ich śmieszy . Jeśli uda ci się rozśmieszyć, ludzie przekażą linki do Twojego artykułu lub postu. Ta strategia bardzo dobrze sprawdza się na przykład w przypadku bloga Čilichili.

Pisz artykuły PR

Artykuły PR są doskonałą formą budowania linków. Linki zwrotne są lepiej oceniane przez Google, jeśli pochodzą z wysokiej jakości stron o dużym ruchu . Dlatego nie zaszkodzi pojawić się na przykład w masowo czytanym czasopiśmie internetowym.

Po prostu powiedzcie sobie nawzajem o linkach

Czy masz dobre relacje z klientami? Składając zamówienie, możesz zachęcić ich do napisania posta o Tobie i udostępnienia linku do Twojej witryny, gdy ją odbiorą . Jeśli są naprawdę zadowoleni z Twoich usług lub produktów, a jednocześnie są przynajmniej trochę aktywni w sieciach społecznościowych, zobaczysz, że chętnie Cię polecą.

Nadmiar wszystkiego jest szkodliwy: budowanie linków nie jest wyjątkiem

Wcześniej popularne były taktyki, które miały na celu ominięcie algorytmu wyszukiwarki i maksymalne zwiększenie indeksu, który otrzymujesz dzięki link buildingowi. Firmy kupowały hurtowo linki zwrotne , kierując tysiące linków zwrotnych do swoich witryn.

Jednak wyszukiwarki wyciągnęły wnioski i teraz wykrywają oszustwa. Niestety nie zawsze poprawnie. Może się zdarzyć, że Google oceni Twoje działania związane z budowaniem linków jako oszustwo. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy Twoja witryna ma ogromną liczbę linków zwrotnych z niepowiązanych witryn lub jeśli zbyt często angażujesz się w marketing afiliacyjny. Dlatego lepiej zatrudnić eksperta od budowania linków, który wie, co robi.

Jak ocenić budowanie linków?

Budowanie linków jest bardzo trudne do oceny – nie ma gwarantowanego sposobu, aby dowiedzieć się, w jakim stopniu to działa.

To, co da ci przynajmniej podstawowy przegląd, to liczba linków zwrotnych, które prowadzą do Twojej witryny . Możesz znaleźć dane w narzędziach analitycznych, takich jak Ahrefs. Kiedy następnie porównasz liczbę linków do swojej witryny z liczbą linków do witryny konkurencji, z grubsza dowiesz się, jak sobie radzisz . Ale nie poddawaj się zbyt szybko radości: liczba linków zwrotnych nie mówi nic o tym, czy dane linki są istotne.

Inną opcją jest monitorowanie ruchu w Twojej witrynie z określonych linków w Google Analytics . Ta metoda powie Ci również, które linki wsteczne działają, a które nie. Jak dowiedzieć się, z którego linku pochodzą odwiedzający? Powie ci parametry UTM .

Wysokiej jakości SEO i budowanie linków?

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.