L O A D I N G

Jakie błędy popełniają copywriterzy?

HomeSEOJakie błędy popełniają copywriterzy?
Shpae
Shpae
Shpae

Długie akapity, niepewność w pisaniu liczb lub mylenie czasu z literą „x”. Każdy copywriter ma jakieś słabości , przez co jego teksty nie są do końca wzorowe. Istnieje kilka błędów, które są powszechne w artykułach, biuletynach lub postach w mediach społecznościowych. Sprawdź, czy Ty też je robisz.

Co to jest copywriting? 

Copywriting to tworzenie tekstów reklamowych i marketingowych. Copywriter to człowiek o wielu twarzach – sprzedawca, psycholog, a przede wszystkim miłośnik pisania. Jest osobą, która wyszukuje i weryfikuje informacje, potrafi dostroić się do różnych odbiorców i ma smykałkę do ortografii i stylu. Czekaj… czy nie? Tak się składa, że ​​nawet mistrz copywriter czasami jest przepisany i może popełniać błędy, o których nawet nie wie, że są błędami . Które należą do najczęstszych? 

1. Łącznik czy łącznik? Oto, co się tutaj dzieje

Ponadto czasami nie wiesz, czy użyć łącznika „–”, czy łącznika „-”? Może to dlatego , że myślnik znajduje się tylko na klawiaturze , a aby napisać myślnik, musisz użyć skrótu klawiaturowego Alt + 0150 (Alt + 151 służy do pisania długiego myślnika). 

Kiedy więc używać łącznika, a kiedy łącznika? Możesz użyć myślnika, na przykład, jeśli: 

 • Wyrażasz przedział : od–do, 8–16 itd. 
 • Wprowadzasz kwoty pieniężne : 1500 lub 1500 złotych
 • Oddzielasz jednostki zdania i chcesz podkreślić przekaz – w tym przypadku rozdzielasz myślnik z obu stron spacją. 

W przeciwieństwie do łącznika nigdy nie oddzielaj łącznika spacją. Używasz go, gdy: 

 • Ścisła kombinacja dwóch terminów: słownik społeczno-ekonomiczny, administracyjno-techniczny,
 • Dodanie spójnika -li : Jeśli, jeśli itd. 

2. Procenty nie pozwalają (prawie) nikomu spać

Procent można zapisać na dwa sposoby i oba są poprawne. Ale to zawsze zależy od znaczenia zdania . Jeśli chcesz powiedzieć, że osiągnąłeś pięćdziesiąt procent sukcesu w teście, napisz 50% (bez spacji). Czy udało ci się w pięćdziesięciu procentach? Wtedy ten wpis jest poprawny: 50%. Działa na tej samej zasadzie w innych sytuacjach. Na przykład: 

 • 10 km (dziesięć kilometrów) vs. 10 km (dziesięć kilometrów) 
 • 3 lata vs. 3 lata 
 • 70 procent (70%) vs. siedemdziesiąt procent/70 procent (70%) 

Może ci też pomóc, jeśli zdasz sobie sprawę, jak wypowiadasz daną kombinację – razem czy osobno. Zwróć uwagę na powyższe przykłady. 

3. I znowu liczby

Która z opcji jest Twoim zdaniem właściwa? 

 • „Pavel zajął 10. miejsce z rzędu”. 
 • „Pavel zajął 10. miejsce z rzędu”. 
 • „Pavel zajął 10. miejsce z rzędu”. 

Tak, ostatnie zdanie jest poprawne. Jedynym sposobem zamiany liczby podstawowej na liczbę porządkową jest dodanie kropki po podanej liczbie. 

4. E-mail to nie e-mail

E-mail lub poczta to nie e-mail. Jeśli chcesz pisać o poczcie elektronicznej, jedyną poprawną opcją jest słowo e-mail . Jednak w języku czeskim znajdujemy również słowo e-mail, ale w przeciwieństwie do e-mail odnosi się ono do warstwy powłoki na ceramice, drewnie i innych materiałach. 

5. Który lub który?

To robi różnicę, jeśli zapytasz, którą lub którą koszulę kupić. Jeśli pytasz co , pytasz o kolor, tkaninę i inne właściwości. W takim przypadku osoba, o której mowa, może spokojnie odpowiedzieć: „Kup dowolną koszulkę, nie obchodzi mnie to. Najważniejsze, żeby było ładnie.” Wybór nie jest niczym ograniczony. Wręcz przeciwnie, kiedy pytasz , którą , wybierasz z gotowego menu koszulek. Jeśli więc decydujesz się na jedną z trzech sztuczek, słusznie powinieneś zapytać: „Którą mam kupić?”  

6. Twój czy twój?

Każdy zmaga się z zaimkami dzierżawczymi – nawet copywriterzy. To, czy napisać swoje, czy twoje, jest trudnym problemem ortograficznym. Ale zasada jest prosta: jeśli dane słowo w zdaniu należy do podmiotu, używamy naszego . Oto przykład, który mówi wszystko: „ Czy wykorzystujesz w 100% potencjał swojej strony internetowej? Przeprowadzimy dokładny przegląd Twojej witryny i ocenimy braki.” 

7. Mówiłem to 100 razy…

…że czasy zapisuje się znakiem „×”, a nie literą „x”. To częsty błąd. Czemu? Ponieważ jest to błąd, którego doświadcza się w społeczeństwie iw tekstach. Pamiętaj więc, że czasy są zapisywane przy użyciu znaku × , a nie x (małe „x”). Jak inaczej można wykorzystać czasy? Pisząc wymiary, zawsze umieszczaj spację między godzinami a liczbą lub słowem. Przykład:  

 • 800×530  
 • 25 cm x 55 cm 

Ale uważaj! Wiele liczb jest zapisywanych bez spacji, więc piszesz trzy razy (3 razy) jako 3×.  

8. Strona bierna cierpi 

„Paczki były umieszczane na najwyższej półce”. Strona bierna należy głównie do środowiska akademickiego lub być może w komunikacie prasowym. Ale to nie do końca błąd, to bardziej przyzwyczajenie, ponieważ strona bierna uniemożliwia płynne czytanie . W artykule, który chcesz rozbawić lub przekazać ciekawe informacje, nie zrobisz nimi dziury w świecie. Używaj aktywnych czasowników tam, gdzie to możliwe – wciągnie to czytelnika w historię.  

Ale są sformułowania, w których strona bierna jest uzasadniona (często na przykład w tematach technicznych), a zbytnie konwulsje przy próbie wyrażenia tego samego za pomocą strony czynnej mogą prowadzić do bardzo trudnego sformułowania. 

9. Struktura nie jest brzydkim słowem 

Kilometrowe akapity, jednolity tekst bez wypunktowań i śródtytułów, długie zdania, które po chwili tracą sens – szukanie ważnych informacji pochłania godziny. Dokładnie tak nie powinny wyglądać teksty copywritera. Na czym się skupić? Pisz krótsze akapity i zdania, używaj formatowania i wyróżniania , ale nie przesadzaj.

Chcesz teksty jak z pamiętnika? 

Nie potrafisz napisać tekstu bez błędów ortograficznych i stylistycznych? A może nawet nie wiesz, że popełniasz jeden błąd za drugim? Skontaktuj się z nami. Chętnie napiszemy dla Ciebie artykuły, wpisy na portalach społecznościowych czy nawet napiszemy sms na stronę . A ponieważ wiemy trochę o tzw. ślepocie autorskiej, wszystkie teksty są zawsze dokładnie sprawdzane. 

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.