L O A D I N G

Jak wykonać poprawną migrację SEO, która Ci nie zaszkodzi

HomeSEOJak wykonać poprawną migrację SEO, która Ci nie zaszkodzi
Shpae
Shpae
Shpae

Czy planujesz zaktualizować swoją stronę internetową, zmieniając ją na innego dostawcę, modyfikując jej architekturę lub adresy URL? To super! Utrzymanie zadbanej strony internetowej, która działa jak najlepiej, jest bardzo ważne dla wizerunku firmy. Ale uważaj! Podstawowym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę przy dokonywaniu zmian, które zmieniają strukturę i adresy URL strony, jest  niezmienianie pozycji SEO . Do tego niezbędna jest wiedza, jak przeprowadzić poprawną  migrację SEO , dzięki której nie stracisz swojej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania np. Google.

W tym artykule podpowiadamy, jak poprawnie przeprowadzić migrację SEO i nie stracić miejsca, na które tak ciężko pracowałeś w wyszukiwarkach, wprowadzając różne zmiany na swojej stronie.

Co to jest migracja SEO?

Kiedy mówimy o tym, że migracja SEO jest konieczna przy wprowadzaniu modyfikacji na stronie internetowej, nie mamy na myśli zmian związanych z aktualizacją witryny do nowych wersji lub zmianą szablonów. Migracja SEO jest konieczna tylko wtedy, gdy mają zostać wprowadzone zmiany związane ze składnią i  strukturą adresów URL  , aby nie stracić pozycjonowania SEO w wyszukiwarkach.

Chodzi o to, że adres URL (Uniform Resource Locator) lub jednolity lokalizator zasobów w języku hiszpańskim jest unikalnym i konkretnym adresem, pod którym hostowana jest dowolna strona lub zasób przesłany do Internetu. Każdy obraz, dokument, a nawet PREZENT przesłany do sieci ma inny adres URL, ponieważ  nie ma sobie równych . Innymi słowy, moglibyśmy powiedzieć, że url jest taki sam jak adres zamieszkania rodziny, tyle że w internecie.

Dzięki adresowi URL możesz łatwo zlokalizować różne zasoby, które są przesyłane do sieci. W rzeczywistości z pewnością istnieje wiele adresów URL, które znasz na pamięć i które możesz wprowadzić w pasku nawigacyjnym, aby przeniósł Cię bezpośrednio do nich. Adresy URL, takie jak „ http://www.google.com  lub  http://www.youtube.com ” są znane większości ludzi i nie trzeba szukać witryn w Google, aby uzyskać różne opcje klikania . 

Po tym krótkim wprowadzeniu do adresów URL z pewnością lepiej zrozumiesz konsekwencje modyfikacji dowolnego elementu adresu URL, ponieważ byłoby to tak, jakbyś przeprowadził się bez odpowiedniego powiadomienia. W takim przypadku straciłbyś wiele pakietów i powiadomień, prawda? Otóż ​​w internecie to, co stracisz, jeśli nie przeprowadzisz poprawnej migracji SEO, to  pozycjonowanie  w wyszukiwarkach.

Typy migracji SEO

W zależności od modyfikacji dokonanej w Twojej witrynie, znajdziemy jeden lub inny rodzaj migracji SEO. Każdy ma swoje własne pułapki i zagrożenia. Następnie pokażemy Ci, jakie są najczęstsze zmiany, które powinny skłonić Cię do przeprowadzenia migracji SEO.

Migracja z powodu zmiany w menedżerze treści lub CMS

Jeśli zdecydujesz się zmienić system  CMS (Content Manager System)  swojej witryny, może to mieć wpływ na niektóre z Twoich stron. Podobnie jak w przypadku migracji z powodu zmian w projekcie, nowy menedżer bardzo często przetwarza linki i treści w inny sposób, w takich przypadkach konieczne jest przekierowanie strony lub dostosowanie niektórych elementów projektu, aby wpłynąć na jak najmniej do SEO.

Migracja z powodu zmiany hostingu lub serwera

Początkowo, jeśli zmienisz serwer lub hosting, SEO Twojej witryny nie powinno ulec zmianie. Aby jednak się nie przestraszyć, zalecamy upewnienie się, że nowy serwer lub hosting ma wszystkie potrzeby i gwarancje, których wymaga Twoja strona. Na przykład, jeśli nowy serwer nie ma wystarczających zasobów i powoduje, że Twoja strona działa wolniej, jest to coś, co może  pośrednio  negatywnie wpłynąć na Twoje pozycjonowanie SEO.

Migracja zmian projektowych

Podobnie jak w przypadku migracji zmiany domeny (którą wyjaśnimy w następnym punkcie), migracja SEO ze względu na zmianę projektu również wymaga szczególnej ostrożności. W zależności od wprowadzonych zmian w projekcie ryzyko będzie większe lub mniejsze. W wielu przypadkach zmiany projektowe wymagają nie tylko modyfikacji graficznych sieci, ale także zmian w jej własnej strukturze. To właśnie w tych ostatnich przypadkach może to mieć wpływ na SEO, przy założeniu bardzo znacznego spadku ruchu.

Migracja zmiany domeny

Wyobraź sobie, że  nazwa lub rozszerzenie  („.com”, „.es”…), które chciałeś dla swojej witryny, jest wreszcie darmowe i chcesz z niego korzystać. Jest to jeden z rodzajów migracji, który stwarza największe ryzyko dla pozycjonowania SEO, dlatego należy go przeprowadzić z dużą ostrożnością.

Fazy ​​migracji SEO

Niezależnie od rodzaju migracji, jaką przejdzie Twoja witryna, istnieje kilka podstawowych kroków. Jeśli zastosujesz się do nich poprawnie, zapewnisz, że Twoje pozycjonowanie SEO nie ulegnie zmianie.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że udana migracja SEO składa się z trzech różnych faz:

  • Faza przedmigracyjna.
  • Faza migracji.
  • Faza pomigracyjna.

1) Faza przedmigracyjna

W fazie przedmigracyjnej dokładnie przeanalizujemy, jaki jest nasz  punkt wyjścia  w procesie migracji SEO. Ta wiedza o aktualnej sytuacji naszej strony jest bardzo ważna, ponieważ uchroni nas przed popełnianiem bardzo poważnych błędów w przyszłości. Dlatego w tej pierwszej fazie będziemy wiedzieć, jakie są ograniczenia i zagrożenia, z którymi mamy do czynienia w tym procesie. W tym celu należy wykonać następujące czynności.

Zbieranie danych

Zapisz w dokumencie Excela, jakie są adresy URL Twojej starej witryny. Ponadto, aby uniknąć utraty informacji, zaleca się wykonanie  kopii zapasowej  całego serwera strony, jak również bazy danych.

organizację według ważności

Czas uporządkować adresy URL według ważności, umieszczając te z największą liczbą  linków zwrotnych  (linków zewnętrznych) na najwyższych pozycjach, ponieważ ich błędna migracja SEO najbardziej wpłynęłaby na pozycjonowanie samej sieci.

Eksportowanie stron z większą liczbą linków

Za pośrednictwem  Google Search Console  eksportuje strony z największą liczbą linków, aby je śledzić. 

analiza ruchu

Po wykonaniu powyższych czynności nadszedł czas na analizę całkowitego, organicznego i odsyłającego ruchu w Twojej witrynie. Radzimy korzystać z  Google Analytics , ponieważ będziesz w stanie łatwo zrozumieć, jakie są Twoje statystyki ruchu w starej sieci, a tym samym będziesz mógł je porównać na koniec migracji SEO i wiedzieć, czy ostatecznie została przeprowadzona z powodzeniem.

weryfikacja mapy witryny

 Pliki  Sitemap.xml są bardzo ważne dla każdej wyszukiwarki, ponieważ pozwalają szybko zrozumieć strukturę Twojej witryny. Dlatego przed wykonaniem migracji SEO ważne jest, aby Twoja kopia starej wersji sitemap.xml została zweryfikowana przez Google Search Console.

Twój nowy plik sitemap.xml będzie gotowy do sprawdzenia po uruchomieniu nowej wersji strony.

Przygotowanie plików robots.txt

Pliki te służą do informowania wyszukiwarek, gdzie mają czytać informacje, a także które części strony lub foldery można zaindeksować.

Walidacja

Przed przejściem do fazy migracji ważne jest, aby sprawdzić w Google Analytics, czy  kod śledzący  działa poprawnie. Jeśli tak nie jest, po wprowadzeniu modyfikacji nie będziemy mieć odniesienia, aby wiedzieć, czy konwersje i ruch będą nadal przebiegać normalnie.

2) Faza migracji

W dniu, w którym ma się odbyć migracja, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie.

wersja prywatna

Przed upublicznieniem ostatecznej wersji najlepiej jest popracować w  środowisku testowym,  aby móc wprowadzić wszystkie niezbędne zmiany. Nie możemy przeprowadzić migracji, jeśli nie mamy pewności, że wszystko będzie działać poprawnie.

Początek migracji

Wyeliminuj blokowanie i format prywatny, który wcześniej wskazaliśmy, aby rozpocząć migrację. Aby dowiedzieć się, czy witryna jest dostępna w oczach użytkowników, możesz również przeanalizować swoje adresy URL w Google Search Console.

Etykiety kanoniczne

W niektórych przypadkach konieczna będzie aktualizacja tych etykiet. Radzimy przeprowadzić na nich audyt przed przeprowadzeniem migracji.

recenzja adresu URL

Nadszedł czas, aby wziąć dokument Excel, który wcześniej stworzyłeś i przeanalizować za pomocą narzędzia, czy wszystkie adresy URL działają poprawnie i czy nie jest generowany „ Kod 404 ” podczas wpisywania ich w wyszukiwarce. W przypadku, gdy tak się stanie, należy zbadać przyczynę, ponieważ pociąga to za sobą nieuchronną utratę ruchu.

aktualizacja adresu URL

Możesz to zrobić w pliku HTML lub mapie witryny. Każdy adres URL musi mieć poprawną etykietę i link do starych bez błędów.

Tworzenie nowej mapy witryny XML i pliku Robots.TXT

Muszą zawierać nowe adresy URL. Gdy będzie gotowy, będziesz musiał przesłać je do Google Search Console.

Etykiety HREFLANG

Fundamentalne, aby nasza strona internetowa była geolokalizowana i wyświetlała się w wybranym przez nas języku.

Analiza DNSów

Ten punkt jest ważny, jeśli przeprowadzasz  migrację serwera . Powinieneś przejrzeć DNS nowej witryny, aby adres IP został prawidłowo ustalony.

Weryfikacja w Google Search Console

Ten krok należy wykonać tylko wtedy, gdy migracja dotyczy domeny lub subdomeny.

Monitoruj wydajność serwera

W tym celu analizuje zarówno szybkość ładowania, serwer, jak i wskaźniki Core Web Vitals.

Dodanie kodu do Google Analytics

Jeśli chcesz nadal mierzyć swoją stronę internetową, musisz zaktualizować wszystkie kody i etykiety.

Kontrola zdolności adaptacyjnych

Niezwykle ważne jest, aby sprawdzić, czy Twoja witryna wygląda dobrze na głównych urządzeniach, z których korzystają Twoi odbiorcy.

3) Faza pomigracyjna

Wreszcie, po zakończeniu migracji, musimy sprawdzić, czy wszystko poszło dobrze. Na tym etapie bardzo przydatne jest przeprowadzenie  audytu SEO,  aby upewnić się, że nie ma problemów i nie ma niebezpieczeństwa błędów w przyszłości.

Nie zapomnij również anulować starego hostingu, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, możesz utracić informacje.

Post Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.