Jak ważny jest tag H1 dla SEO?

HomeStrony WWWJak ważny jest tag H1 dla SEO?
Shpae
Shpae
Shpae

Dowiedz się, jakie znaczenie dla SEO nadal ma tag H1. W artykule uzyskasz wszelkie informacje o nagłówkach, czym są i jak są interpretowane przez wyszukiwarki.

Mówiąc najprościej, znaczniki H1 mają znaczenie. Ale ważne jest nie tylko to, czy używamy nagłówka H1, ale także jak go używamy.

Chodzi o zrozumienie, czym jest H1, jak pasuje do struktury strony i jak tagi nagłówków (H1, H2, H3 itd.) pasują do ogólnego doświadczenia użytkownika poszczególnych stron i całej witryny.

Technicznie rzecz biorąc, główny nagłówek nie musi nawet być H1. Jednak niezależnie od tego, czy jest to tag H1, czy inny tag nagłówka, główny tag nagłówka jest niezwykle ważny .

Dowiedzmy się dlaczego.

Nagłówki H1 nie są już tym, czym były kiedyś

Znaczniki H były systematyczne i standaryzowane. Ale ta sztywna struktura zniknęła! Obecnie algorytmy wyszukiwania są inteligentniejsze niż kiedykolwiek i każdego dnia stają się coraz bardziej inteligentne.

Podstawowa idea wykorzystania H1 jako nagrody w kategorii głównej nie uległa zmianie. Ale dziś doświadczenie użytkownika jest ważniejsze niż wyszukiwane hasła (słowa kluczowe) w nim zawarte i kolejność, w jakiej H1 pojawia się w hierarchii nagłówków.

Główny nagłówek strony, który w najprostszym ujęciu jest H1, powinien być nadrzędnym i opisowym krótkim podsumowaniem treści. A resztę treści należy wymienić poniżej, najlepiej z podtytułami.

Aby lepiej zrozumieć znaczenie H1 i jak napisać idealny H1 dla swoich treści, warto zrozumieć, skąd się wziął H1 i jak ewoluował. Cel jest ważny, ale wytyczne nie są już tak restrykcyjne jak kiedyś.

Czym kiedyś były nagłówki H1

Jeśli chodzi o SEO, istniały jasne wymagania dotyczące H1:

 • Należy uwzględnić najważniejsze wyszukiwane hasła
 • Użyj dokładnie jednego H1, nie więcej i nie mniej
 • Upewnij się, że H1 jest pierwszym i największym tekstem na stronie

Ale Google postawiło sprawę jasno – to już nie są prawa rządzące internetem .

Strony internetowe ewoluowały, podobnie jak ich wygląd, sposób przeglądania ich przez roboty indeksujące oraz sposób, w jaki korzystamy z witryn internetowych.

Czym są dzisiaj nagłówki H1

Jeśli jest to najlepszy sposób na uporządkowanie treści, możesz również użyć wielu nagłówków H1.

John Müller z Google mówi : „Twoja witryna może się dobrze pozycjonować bez tagów H1 lub z pięcioma tagami H1”.

Priorytetem powinny być dla nas wrażenia użytkowników , a nie gęstość słów kluczowych czy struktura nagłówków.

Ponieważ tak naprawdę nie ma już znaczenia, czy masz na stronie jeden czy pięć nagłówków H1, nie powinieneś zbytnio martwić się, czy jest to nagłówek H1, czy H2. Jeśli pasuje to do projektu, nadal zaleca się użycie H1 jako głównego nagłówka.

John Müller opisuje trzy sposoby strukturyzowania nagłówków H1 dla Google:

 • Nagłówek H1
 • Kilka nagłówków H1
 • Lub tylko stylizowane teksty (bez semantycznego HTML)

Daje nam to dziś dużą swobodę w projektowaniu i konstruowaniu stron. Jednak znaczniki nagłówków, takie jak H1, są bardzo ważne dla ułatwień dostępu w sieci. Tagi są szczególnie ważne dla osób z wadami wzroku, które nie mogą zobaczyć projektu.

Oprogramowanie, które pomaga osobom niepełnosprawnym przeglądać strony internetowe, odczytuje oznaczone nagłówki we właściwej kolejności, nawet jeśli mogą one znajdować się po prawej stronie tekstu w projekcie.

Ponownie chodzi o wrażenia użytkownika.

Wykorzystaj w pełni H1 i inne tagi nagłówków

Chociaż nagłówki H1 (numer, kolejność itp.) nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym , są obecnie ważną częścią naszej sieci.

Jeśli nagłówki pomagają ludziom zrozumieć nasze strony internetowe, pomagają również wyszukiwarkom. Wyobraź sobie, że Twój główny nagłówek, którym może być H1, krótko podsumowuje Twoją treść. Wtedy wszystkie podtematy na Twojej stronie prawdopodobnie będą się pod nim znajdować. Ustrukturyzowany z podtytułami i coraz głębszy w temacie.

Wyobraź sobie strukturę semantyczną:

 • Nagłówek (może to być H1)
  • Podtytuł 1 (może to być H2)
  • Podtytuł 2 (może to być H2)
   • Drugi podtytuł 1 (może to być H3)
   • Drugi podtytuł 2 (może to być H3)
  • Podtytuł 2 (może to być H2)

Jeden fragment treści może mieć wiele podtytułów, a drugi żadnego. Wszystko po to, aby zaprezentować swoje treści w najlepszy możliwy sposób.

H1 może, ale nie musi

Nagłówki mogą być nagłówkami H1, ale nie muszą. Twój główny nagłówek może być H1, ale nie musi.

Główny nagłówek powinien zawierać podsumowanie treści , w tym najważniejsze wyszukiwane hasła. Ale nie chodzi przede wszystkim o SEO, ale o odwiedzających witrynę i ich wrażenia użytkownika.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.