Jak sprawdzić, czy mój WordPress został zainfekowany?

HomeWordPressJak sprawdzić, czy mój WordPress został zainfekowany?
Shpae
Shpae
Shpae

Zastanawiasz się, czy Twoja witryna WordPress została zainfekowana lub zhakowana?

Jeśli nadal nie znasz odpowiedzi, nie martw się. W tym przewodniku pokażemy Ci 7 znaków, które mogą wskazywać, czy Twoja witryna WordPress została zainfekowana, czy nie.

Ten przewodnik będzie dla Ciebie bardzo pomocny, ponieważ jak najszybsze wykrycie luki w zabezpieczeniach Twojej strony będzie kluczem do zapobiegania rozprzestrzenianiu się naruszenia bezpieczeństwa.

Dlatego im szybciej zdasz sobie sprawę z objawów infekcji, które wyjaśnimy poniżej, tym szybciej możesz rozwiązać problem, a tym samym zmniejszyć negatywne skutki hakowania stron internetowych.

7 oznak, że Twoja witryna została zhakowana

Następnie pokażemy Ci 7 różnych symptomów, które mogą oznaczać, że zdrowie Twojej witryny może być zagrożone.

1 – TWOJA STRONA GŁÓWNA JEST INNA

Nieautoryzowane zmiany na stronie głównej są zwykle pewnym znakiem włamania.

W wielu przypadkach ten adres URL jest najczęściej atakowany przez hakerów, ponieważ jednym z głównych powodów ataków internetowych jest poprawa reputacji internetowej cyberprzestępcy.

W związku z tym cyberprzestępca modyfikuje Twoją stronę główną tylko po to, aby była zabawna lub za pozostawienie zhakowanej wizytówki.

Uwaga: biorąc pod uwagę ten scenariusz, najlepiej jest przywrócić stronę internetową z najnowszą kopią zapasową, o ile ją masz.

2 – WYDAJNOŚĆ TWOJEJ WITRYNY SPADŁA

Wyraźnym objawem infekcji jest zwykle drastyczne obniżenie wydajności strony internetowej pod względem szybkości przeglądania.

Zwykle wynika to z faktu, że po zainfekowaniu strony internetowej może ona zostać zaatakowana przez ataki siłowe lub może działać złośliwy skrypt, który wykorzystuje zasoby Twojego serwera do wydobywania kryptowalut.

W podobny sposób jak atak brute force, ataki DDoS (lub ataki typu „odmowa usługi”) działają, gdy sieć adresów IP jednocześnie wysyła żądania do twojego serwera, aby spróbować go zablokować lub nasycić na podstawie żądań.

Z tych wszystkich powodów, jeśli wykryjesz, że Twoja strona internetowa nagle działa zbyt wolno, przejrzyj dzienniki dostępu do swojego serwera, aby zobaczyć, czy nie ma nieoczekiwanej liczby żądań do Twojego serwera. Ponadto jako środek pomocniczy można użyć zapory ogniowej, aby spróbować powstrzymać tego typu atak „przez ruch”.

Uwaga: Spadek wydajności Twojej strony internetowej niekoniecznie musi oznaczać infekcję.

3 – TWOJA WITRYNA ZAWIERA ZŁOŚLIWE REKLAMY LUB SPAM

Istnieje możliwość, że haker zhakował Twoją stronę internetową, aby wyświetlać użytkownikom wyskakujące okienka przekierowujące ich na złośliwe strony internetowe.

Celem tego typu ataku jest przekierowanie użytkowników na złośliwe strony internetowe w celu kliknięcia płatnej reklamy.

Czasami te wyskakujące okienka są ukryte dla administratorów lub zalogowanych użytkowników, więc możesz nie być świadomy ataku, dopóki nie minie jakiś czas. Z tego powodu najlepiej sprawdzać swoją witrynę co X razy w trybie incognito.

Uwaga: pamiętaj, aby sprawdzać swoją witrynę co X razy, wyłączając rozszerzenia blokujące reklamy w przeglądarce.

4 – ZMNIEJSZENIE RUCHU W SIECI

Jeśli nagle zauważysz gwałtowny spadek ruchu internetowego na swoim koncie Google Analytics, możliwe, że Twoja witryna została zainfekowana.

W każdym razie każdy drastyczny spadek ruchu w sieci zasługuje na zbadanie, ponieważ nie jest to normalne.

Pamiętaj, że ten spadek ruchu może być wynikiem zainfekowania Twojej witryny złośliwym oprogramowaniem, które przekierowuje użytkowników z Twojej witryny, w wyniku czego Google umieściło Twoją witrynę na czarnej liście jako złośliwą.

Aby potwierdzić, że tak się nie dzieje, najlepiej przejść do Google Analytics i monitorować ruch wychodzący z witryny WordPress.

5 – NIEOCZEKIWANE ZMIANY W PLIKACH

Jeśli pliki Twojej strony internetowej zostały nieoczekiwanie zmodyfikowane, dodane lub usunięte, proces ten może oznaczać, że Twoja strona internetowa została naruszona.

Z tego powodu niezbędne jest posiadanie systemu powiadomień, który codziennie, co tydzień i co miesiąc powiadamia Cię o zmianach w plikach Twojej strony internetowej.

Po wykryciu lub otrzymaniu powiadomienia o zmianie pliku zalecamy zbadanie nieoczekiwanej zmiany poprzez porównanie zmienionego pliku z nowszą wersją kopii zapasowej.

6 – POJAWIENIE SIĘ NOWYCH NIEOCZEKIWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Jeśli Twoja witryna nieoczekiwanie zarejestrowała nowych administratorów, będzie to kolejny znak, że Twoja witryna WordPress mogła zostać zhakowana.

W niektórych przypadkach cyberprzestępca za pośrednictwem zainfekowanego użytkownika będzie mógł utworzyć nowego administratora, a gdy uzyska nowe uprawnienia administratora, haker będzie mógł swobodnie poruszać się po Twojej witrynie.

Na przykład w listopadzie 2018 r. hakerzy wykorzystali lukę we wtyczce WP GDPR Compliance do tworzenia nowych administratorów. Luka w zabezpieczeniach umożliwiła łatwą zmianę roli z użytkownika na administratora i zhakowanie strony internetowej.

Dlatego jeśli pojawią się niespodziewani nowi użytkownicy, aktywuj wszystkie alarmy bezpieczeństwa.

7 – USUNIĘTO ADMINISTRATORÓW

Jeśli nie możesz zalogować się do swojej witryny WordPress nawet po zresetowaniu hasła, może to być spowodowane infekcją internetową.

Aby temu zapobiec, najlepiej jest używać unikalnego hasła do każdego konta lub strony internetowej. Jeśli chcesz uprościć ten proces, możesz skorzystać z menedżera haseł LastPass czy KeePass , który pomoże Ci wygenerować i bezpiecznie przechowywać unikalne i silne hasła do każdej strony internetowej.

Możesz także włączyć funkcję bezpiecznych urządzeń, którą wiele wtyczek bezpieczeństwa do WordPress ma wśród swoich funkcji. W ten sposób, jeśli atakujący pomyślnie zaloguje się do Twojej witryny, nie będzie miał pełnych uprawnień administracyjnych.

Czy moja witryna WordPress została zhakowana?

Nawet postępując zgodnie z najlepszymi praktykami bezpieczeństwa dla WordPress, Twoja witryna nadal może zostać zhakowana. Z tego powodu ważne jest, aby być świadomym oznak lub oznak, które mogą wskazywać na możliwą infekcję.

Z tego powodu opracowaliśmy tę krótką listę kontrolną, aby sprawdzić, czy Twoja witryna nie została zaatakowana przez hakerów:

  1. Czy Twoja strona główna wygląda inaczej?
  2. Czy wydajność Twojej witryny spadła?
  3. Twoja witryna wyświetla dziwne wyskakujące okienka?
  4. Czy straciłeś ruch w sieci z dnia na dzień?
  5. Czy pliki zostały nieoczekiwanie dodane, zmienione lub zmodyfikowane?
  6. Czy są nowi nieoczekiwani administratorzy?
  7. Czy Twój administrator został usunięty?

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.