L O A D I N G

JAK POPRAWIĆ OCENĘ CORE WEB VITALS

HomeGoogleJAK POPRAWIĆ OCENĘ CORE WEB VITALS
Shpae
Shpae
Shpae

Szybkość ładowania strony internetowej jest obecnie jednym z najważniejszych wskaźników satysfakcji użytkowników. Dlatego Google i inne wyszukiwarki kładą coraz większy nacisk na szybkość/wydajność serwisu i starają się zachęcić operatorów projektów internetowych do ich optymalizacji. Doradzimy Ci, jak zoptymalizować wolno ładujące się strony internetowe i poprawić ranking Core Web Vitals.

CO TO JEST CORE WEB VITALS?

Wskaźniki Core Web Vitals powstały w odpowiedzi na stale rosnące wymagania użytkowników w zakresie szybkości ładowania stron internetowych. Oto niektóre z najnowszych czynników oceny Google , których zadaniem jest ilościowe określenie wydajności witryny internetowej z różnych punktów widzenia.

Dobry wynik we wszystkich trzech obszarach wchodzących w skład Core Web Vitals idzie w parze nie tylko z szybkością ładowania strony , ale także z jej przyjaznością dla użytkownika .

OPTYMALIZACJA SZYBKOŚCI WITRYNY I PODSTAWOWE WSKAŹNIKI INTERNETOWE

Optymalizacja Core Web Vitals to kwestia technicznego SEO . Programista lub specjalista SEO we współpracy z programistą najlepiej pomoże Ci poprawić wynik w poszczególnych metrykach .

Core Web Vitals składa się z trzech części :

 • LCP – Największa zawartość treściwa,
 • CLS – skumulowana zmiana układu,
 • FID — opóźnienie pierwszego wejścia.

Metryka LCP monitoruje szybkość ładowania największego elementu na stronie (zwykle najważniejszego). CLS śledzi ruch treści podczas ładowania strony. Tak więc obniżony wynik oznacza, że ​​niektóre elementy na stronie przesuną się, zanim obraz się ustabilizuje.

W praktyce zauważysz tę wadę, na przykład, gdy spróbujesz kliknąć przycisk, który podskakuje przed naciśnięciem przycisku i klikniesz coś innego niż chciałeś. Najczęściej zauważysz zmianę układu na stronach zawierających filmy lub obrazy.

Ostatnia metryka – FID – mówi , jak szybko użytkownik może rozpocząć pracę ze stroną. Mówi więc na przykład, ile czasu zajmuje załadowanie strony, aby witryna lub sklep internetowy pozwoliły Ci wypełnić formularz .

Google stworzył skalę punktową dla każdego z wskaźników, na podstawie której dowiesz się, jak sobie radzisz ze swoim produktem cyfrowym . Najlepsze wartości są oznaczone zieloną ramką. Wartości, które dobrze byłoby poprawić, znajdują się w żółtej części, a wynik, na którym należy się skupić, jest zaznaczony na czerwono .

TESTUJ I MIERZ PODSTAWOWE WSKAŹNIKI INTERNETOWE

Zanim zaczniesz optymalizować szybkość swojej strony internetowej z naciskiem na Core Web Vitals, konieczne jest przetestowanie Twojej strony internetowej . Możesz użyć kilku narzędzi do pomiaru lub testowania podstawowych wskaźników internetowych.

Jednym z najłatwiejszych narzędzi do testowania lub mierzenia podstawowych wskaźników internetowych jest rozszerzenie przeglądarki Google Chrome o nazwie Web Vitals. Podczas instalowania rozszerzenia przeglądarki :

 1. Odwiedź witrynę, którą chcesz przetestować.
 2. Uruchom rozszerzenie.

Gdy rozszerzenie oceni stronę, zobaczysz wynik w każdym wskaźniku , a także wskazówki dotyczące poprawy wydajności. Powinieneś wtedy być w stanie ocenić, które elementy na stronie powodują problemy.

Możesz także skorzystać z serwisu Page Speed ​​Insights, obsługiwanego bezpośrednio przez Google. Page Speed ​​​​Insights  analizuje Twoją witrynę i wyświetla wynik, który pomoże Ci zidentyfikować słabe punkty, na których możesz się skupić podczas optymalizacji szybkości witryny.

Innym przydatnym źródłem danych wejściowych może być Google Search Console . Tutaj, w sekcji „Podstawowe wskaźniki internetowe”, dowiesz się, ile stron ma problemy z rankingiem, jakie czynniki wpływają na ranking i jak bardzo problemy te wpływają na pozostałą część witryny.

WSKAZÓWKI, JAK POPRAWIĆ SWOJĄ OCENĘ CORE WEB VITALS

Testowanie lub mierzenie Core Web Vitals podpowie Ci zatem, na czym należy się skupić podczas optymalizacji szybkości ładowania strony. Pozostaje jednak pytanie, jak wyeliminować te problemy . Twój programista powinien przede wszystkim pomóc Ci znaleźć odpowiedź. Jednak poniżej znajdziesz kilka wskazówek, od których możesz się odbić.

Opóźnienie pierwszego wejścia (FID)

Jeśli Twoja witryna uzyskała słaby wynik w kontekście wskaźnika FID, Twoim najsłabszym punktem jest opóźniona możliwość interakcji z treścią . Możesz wyeliminować ten problem:

 • kompresja lub mimitacja kodu,
 • poprzez usunięcie nieużywanego JavaScriptu ,
 • przez buforowanie
 • poprzez usunięcie skryptów stron trzecich,
 • priorytetyzując wyświetlanie skryptów zgodnie z żądaniem użytkownika.

Największa farba zawierająca treści (LCP)

Problem z punktacją z metryki LCP jest najczęściej związany z wykorzystaniem obrazów i filmów. Pierwszym krokiem, który może pomóc Ci poprawić ocenę, jest kompresja obrazu , którą możesz zastosować nawet bez pomocy programisty.

Drugim problemem może być hosting, więc upewnij się, że Twoja witryna jest hostowana na serwerze wirtualnym (VPS) , na którym inne witryny hostowane przez hosting nie będą miały na Ciebie wpływu.

Inne wskazówki , jak ogólnie poprawić swój wynik LCP i ranking Core Web Vitals:

 • stosowanie leniwego ładowania – obrazy i zdjęcia będą ładowane tylko wtedy, gdy użytkownik do nich dotrze,
 • za pomocą CDN-a,
 • zmniejszenie liczby aktywnych wtyczek na stronie (zwłaszcza dla WordPress ).

Skumulowana zmiana układu (CLS)

Jeśli niepokoisz się wynikami ostatniego z trzech wskaźników podstawowych wskaźników internetowych, podczas optymalizacji szybkości ładowania witryny ponownie skup się na obrazach . Jednak reklamy, filmy lub wyskakujące okienka mogą również powodować problemy .

We wszystkich przypadkach podstawą jest ustawienie wymiaru , czyli wymiarów danego elementu. Upewnij się więc, że określiłeś wysokość i szerokość wszelkich treści, które umieszczasz na swoich stronach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w optymalizacji szybkości strony, przeprojektowaniu lub stworzeniu zupełnie nowej strony, nie wahaj się z nami skontaktować . Przeanalizujemy Twój produkt, zaproponujemy i wdrożymy najlepsze możliwe rozwiązanie.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.