Jak pisać dobre teksty SEO?

HomeSEOJak pisać dobre teksty SEO?
Shpae
Shpae
Shpae

Właściwie to nawet nie istnieje, „tekst SEO”. Przynajmniej nie, jeśli rozumiesz, że jest to magiczna formuła ze stałą liczbą akapitów, znaków i nagłówków.

Ale czym jest w takim razie tekst SEO? Ujmę to w ten sposób: Tekst SEO wymaga uwagi – nawet bardziej niż jakikolwiek inny rodzaj tekstu. Ma dwie grupy docelowe: czytelników i wyszukiwarkę.

Jako copywriter musisz wiedzieć, że Google chce zadowolonych klientów . Jeśli Twój tekst zawiera wszystkie odpowiedzi na ich pytania, klienci są zadowoleni, a Google jest zadowolony. Wzrasta szansa, że ​​Google skieruje również innych klientów na Twoją stronę i dobrze ich pozycjonuje w wynikach wyszukiwania.

Aby się tam dostać, przed napisaniem odpowiedz na trzy pytania:

 • Czego szuka użytkownik? (Słowa kluczowe)
 • Jaki jest jego problem? (intencja wyszukiwania)
 • jak możesz mu pomóc (Stosowność)

Wskazówka 1: Zajmij się pisaniem

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym pisarzem, czy nowicjuszem: nie bój się pustej kartki. Czasami trudno jest zacząć, ale jeśli chcesz dobrze pisać, nie możesz unikać wyzwań.

Dobry tekst spełnia co najmniej jedno z 3 zadań: bawi, informuje, pomaga. A najlepiej, gdybyśmy mogli go znaleźć online. I tu pojawia się SEO. Dopiero gdy wyszukiwarka znajdzie Twój tekst w sieci, może zasugerować go swoim klientom w wynikach wyszukiwania.

Zanim zaczniesz pisać, zdecyduj, które z trzech zadań spełni Twój tekst, a fundament został już położony. Piszesz zabawny reportaż? Pomocny post DIY? A może informacyjny portret firmy?

Aby Twój tekst był gotowy do SEO, rozpocznij badanie słów kluczowych . Dowiedz się, jakich terminów i pytań używają użytkownicy do wyszukiwania Twojego tematu, wybierz słowa kluczowe, dla których chcesz się pozycjonować, i przygotuj zestaw tekstu SEO.

Wskazówka 2: zrozum intencje i trafność wyszukiwania

Po ustaleniu słów kluczowych nadszedł czas na ich sformułowanie. Dobrą wiadomością jest to, że kiedy masz odpowiedzi na pytania swoich czytelników, trafność przychodzi naturalnie. Google chce oferować swoim klientom jak najlepsze wyniki dla każdego zapytania. Jest rzeczą oczywistą, że wszystkie strony, które spełniają intencje wyszukiwania klienta, odgrywają wiodącą rolę. I wzajemnie.

Skąd Google wie, czy spełniasz zamiar wyszukiwania? Z jednej strony po współczynniku klikalności, z drugiej strony wyszukiwarka rozpoznaje, czy użytkownicy zostają na Twojej stronie, czy wracają do wyników wyszukiwania.

A oto płynne przejście do istotności. Zainspiruj się listą słów kluczowych, aby zrozumieć, czego szukają ludzie. Nie bój się dzielić wiedzą. Twoja wiedza zapewni Ci dodatkowe punkty w Google i potencjalnych nowych klientów.

Wskazówka 3: Używaj słów kluczowych z wyczuciem

W końcu zawsze piszesz dla ludzi. Twoi czytelnicy muszą polubić Twój tekst, inaczej szybko odejdą.

Ale kto tego nie wie: instynktownie skanujemy tekst w poszukiwaniu haseł, które znaleźliśmy w googlach. Daj swoim słowom kluczowym miejsce w słońcu: w nagłówkach, na listach iw naturalnym toku czytania. Tylko nie daj się skusić na upychanie słów kluczowych. Jeśli nie masz pewności, czy w tekście nie umieściłeś zbyt wielu słów kluczowych, darmowe narzędzia sprawdzą gęstość słów kluczowych.

 • Dołącz słowa kluczowe do nagłówków.
 • Umieść słowa kluczowe w akapitach.
 • Zawsze z wyczuciem i dobrze dozowane.
 • Używaj synonimów.
 • Bądź wierny gramatyce.

Warto wiedzieć: nie zawsze czytamy linearnie online. Przeczytaliśmy reportaż z gazety od początku do końca. Lecimy nad tekstem internetowym i skanujemy go w poszukiwaniu naszych wyszukiwanych haseł. W przypadku postów na blogach wiele osób czyta nawet zakończenie na końcu, a potem decyduje, czy przeczytać również resztę.

Porada 4: Podaj strukturę tekstu SEO

Najpierw najważniejsze pytanie: Jak długi jest tekst SEO?

Wpisz w Google swoje słowo kluczowe i zobacz najwyższe pozycje w rankingach. Ile i jakich informacji dostarczają? Z czym musisz być na bieżąco? Fakt, że tekst SEO musi mieć dokładnie 400 słów, był kiedyś być może złotą zasadą, ale już dawno został zastąpiony trafnością.

Moje motto dobrych tekstów SEO brzmi: Tak długo, jak to konieczne, tak krótko, jak to możliwe.

Czytelność jest ważna. Nie przytłaczaj czytelników tekstem wypełniającym ekran, ale daj im orientację za pomocą akapitów, śródtytułów, list, obrazów i grafiki.

 • Nie bój się stawiać punktów .
 • Krótkie i długie zdania dodają dynamizmu tekstowi .
 • Pisz aktywnie iz perspektywy klienta .
 • pisz tak jak mówisz Dzięki temu tekst jest autentyczny .
 • Staraj się nie formułować, tylko wyjaśniaj.
 • Pisz różnorodnie. Powiedz z praktyki.
 • Wzbogać swój tekst obrazami lub grafiką .
 • Link do innych postów lub stron docelowych.

Twój temat jest złożony i zagnieżdżony? Podziel treść na wiele postów i pamiętaj o ustawieniu znaczących linków.

Podsumowanie – podsumowane w pigułce

Tekst SEO przyciąga uwagę dwóch odbiorców i kończy poszukiwania czytelnika, dostarczając mu wszystkich potrzebnych informacji.

Klient zadowolony, Google zadowolony.

Nie daj się zwieść terminowi „zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek”. Piszesz dla ludzi, sprawiasz, że Twój tekst jest przyjemny dla oka i dba o to, aby pomagał, bawił lub informował. W takim razie wykonujesz swoją pracę naprawdę dobrze.

Co to jest tekst SEO?

Jeśli treść została zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, jest to określane jako teksty SEO. Nacisk kładziony jest na wartość dodaną dla czytelnika. Jednak pozycja słowa kluczowego lub struktura H dla wyszukiwarki również odgrywa ważną rolę. Sztuka dobrych tekstów SEO polega na połączeniu tego wszystkiego.

Jak ważne są słowa kluczowe w tekstach SEO?

Słowa kluczowe to terminy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce Google. Stanowią podstawę tekstu i decydują, dla jakich wyszukiwanych haseł używany jest tekst SEO. Słowa kluczowe w tekście SEO powinny być używane płynnie, ale należy je dokładnie przemyśleć w następujących miejscach:

 • W nagłówku H1 i co najmniej jeszcze jednym nagłówku H2
 • Na początku tekstu
 • W opisie obrazu (tagi alt)
 • W metaopisie

Co to jest kanibalizm słów kluczowych?

Jeśli teksty SEO są pisane bez struktury i planu, istnieje ryzyko kanibalizmu słów kluczowych. Dwie lub więcej podstron serwisu oceniane jest na to samo słowo kluczowe. Ten błąd SEO negatywnie wpływa na Twoje sukcesy w rankingu, ponieważ jedna strona osłabia drugą.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.