L O A D I N G

Jak napisać udany tytuł meta, opis meta i słowo kluczowe meta: Wskazówki i przykłady

HomeSEOJak napisać udany tytuł meta, opis meta i słowo kluczowe meta: Wskazówki i przykłady
Shpae
Shpae
Shpae

Metatagi to znaczniki kodu HTML, które są zapisywane w nagłówku strony internetowej. Przyciągną zarówno wyszukiwarki, jak i klientów do Twojej witryny. Co to są metatagi? Jaka jest różnica między tytułem meta a opisem meta? Jak je napisać, aby były trafne dla butów i atrakcyjne dla czytelnika?

Z artykułu dowiesz się:

 • Co to są metatagi?
 • Dlaczego warto je wypełnić?
 • Jak wstawić meta tag na stronie internetowej?
 • Co to jest tytuł meta i jak go napisać?
 • Co to jest metaopis i jak go napisać?
 • Czy ma sens wypełnianie słowa kluczowego metatagu?
 • Przykłady z praktyki.
 • Jakie są inne metatagi?

Co to są metatagi?

Metatagi należą do czynników optymalizacji na stronie dla wyszukiwarek . Krótko opisują, co można znaleźć pod określonym adresem URL, a tym samym pomagają wyszukiwarkom poruszać się po zawartości witryny . Najbardziej znane metatagi to meta tytuł, meta opis i słowo kluczowe metatagu. Oprócz obsługi wyszukiwarek pojawiają się również w wynikach wyszukiwania , gdzie mogą nakłonić użytkowników do odwiedzenia strony internetowej.

Dlaczego ważne jest, aby wypełnić metatagi?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, uzupełnianie metatagów jest ważne zarówno z punktu widzenia botów i SEO , jak iz punktu widzenia klientów i ruchu na stronie .

 • Dzięki metatagom wyszukiwarki lepiej rozumieją, jaka jest zawartość Twojej strony i umieszczają ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Tytuł meta służy głównie do tego celu.
 • Potencjalni klienci widzą metatagi w wynikach wyszukiwania. Jeśli są dobrze napisane, mogą przekonać klienta do kliknięcia. Mają zatem bezpośredni wpływ na CTR (współczynnik klikalności). Do tego celu służy tytuł meta i opis meta.

Aby odnieść sukces, musisz połączyć oba . Nawet najlepszy metaopis nie zachęci ludzi do kliknięcia Twojej strony, jeśli jest zakopany na dziesiątej stronie wyników wyszukiwania. Jednak pierwsza pozycja nie zagwarantuje Ci dużego ruchu, jeśli napiszesz kiepski metaopis.

Wstawianie meta tagów na stronie

Metatagi można wstawiać na dwa sposoby: w administracji lub poprzez kod HTML.

1. W administracji

Jeśli Twoja witryna zawiera administrację, która umożliwia uzupełnianie metatagów , nie ma powodu, aby ją jeszcze bardziej komplikować. Dodając nową stronę (produkt, artykuł na blogu lub cokolwiek innego), po prostu wypełnij odpowiednie pole. W każdej administracji może to wyglądać nieco inaczej.

2. Kod HTML

Jeśli z jakiegoś powodu Twoja administracja nie zezwala na bezpośrednie wstawianie metatagów, będziesz musiał użyć kodu HTML . Tagi wstawiane są w nagłówku strony – pomiędzy tagami

oraz

.

 • Kod dla tytułu meta:
 • Kod metaopisu:
 • Kod dla meta słowa kluczowego:

Metatagi artykułu na blogu dotyczącego wyboru kosiarki mogą wyglądać mniej więcej tak:

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, po prostu napisz lub zadzwoń do nas. Zajmujemy się tworzeniem stron internetowych i optymalizacją pod wyszukiwarki , bez problemu poradzimy sobie również z metatagami.

A teraz na koniec przyjrzyjmy się , jak pisać metatagi, które działają .

Tytuł meta: Najważniejszy metatag ze wszystkich

Tytuł meta odgrywa rolę zarówno dla klientów, jak i butów. Ze wszystkich metatagów jest najbardziej widoczny i ma największą wagę w wyszukiwarkach. Oprócz pojawiania się w wynikach wyszukiwania, możesz go również zobaczyć na karcie przeglądarki.

Jak napisać udany tytuł meta?

 • Idealna długość metatagu tytułu to od 30 do 60 znaków ze spacjami . Wyszukiwarka może nie wyświetlać dłuższego tytułu. Krótszy tytuł oznacza, że ​​nie wykorzystałeś wystarczającej ilości dostępnej przestrzeni. (W rzeczywistości długość wyświetlanego tytułu nie jest określana przez liczbę znaków, ale przez liczbę pikseli. Możesz więc spróbować dłuższego tytułu, ale nie zapomnij sprawdzić, czy możesz zobaczyć cały tytuł.)
 • Tytuł meta powinien zawierać słowo kluczowe . Ale naturalność zawsze jest na pierwszym miejscu, więc nie próbuj za wszelką cenę umieszczać jej w nagłówkach. Nie bój się odmieniać słowa kluczowego lub używać go w liczbie mnogiej – wyszukiwarka sobie z tym poradzi. W idealnej sytuacji słowo kluczowe powinno znajdować się na początku tytułu .
 • Po pionowej kresce lub kresce umieszczamy markę (nazwę marki).
 • Tytuł meta musi jak najdokładniej opisywać zawartość strony . Dla czytelników powinno być jasne, o czym jest strona.
 • Aby zachęcić internautów do kliknięcia w stronę, nagłówek powinien brzmieć kusząco . Jeśli to możliwe, bądź oryginalny, wyróżnij się na tle konkurencji i podkreśl to, co możesz zaoferować odwiedzającym. Skoncentruj się na swojej przewadze konkurencyjnej w metanagłówku.

Wskazówka: myślnik pisze się za pomocą skrótu klawiaturowego alt+0150 (nie mylić go z łącznikiem znajdującym się na klawiaturze), pionową linię za pomocą skrótu alt+124.

Przykłady dobrze napisanego tytułu meta

Wyobraź sobie biuro tłumaczeń o nazwie Translate. Wykonuje różnego rodzaju tłumaczenia, a jego przewagą konkurencyjną jest szybkość. Ma na swojej stronie podstronę, na której oferuje tłumaczenia tekstów specjalistycznych i chce ją zoptymalizować pod słowo kluczowe „tłumaczenia profesjonalne”.

 • Profesjonalne tłumaczenia w ciągu 24 godzin

Natomiast autor bloga How to Translate, który napisał artykuł z poradami, jak wykonywać profesjonalne tłumaczenia, może stworzyć taki metatytuł:

 • Jak wykonywać profesjonalne tłumaczenia – porady z praktyki

Ale nie musimy wymyślać przykładów metatagów tytułu. Wystarczy otworzyć wyszukiwarkę i zainspirować się. Na przykład tak wygląda SERP (strona wyników wyszukiwania) po wyszukaniu linku „tanie stroje kąpielowe”:

Wyniki wyszukiwania po wpisaniu słowa kluczowego „tanie stroje kąpielowe”.

Wskazówka: Odpowiednie słowa kluczowe można znaleźć w analizie słów kluczowych. Dowiedz się, jak przeprowadzić analizę słów kluczowych krok po kroku.

Co to jest metaopis?

Metaopis (po czesku zwany metaopisem) to fragment kodu opisujący zawartość danej strony, pojawia się w wynikach wyszukiwania bezpośrednio pod tytułem meta i ma na celu zachęcenie użytkowników do kliknięcia i odwiedzenia serwisu . Wyszukiwarki nie zwracają dużej uwagi na metaopis. Skoncentruj się więc na potencjalnych klientach, a nie na butach.

Jak napisać dobry metaopis?

 • Metaopis powinien mieć od 110 do 160 znaków ze spacjami . Podobnie jak w przypadku nagłówka, dłuższy opis może nie być już wyświetlany przez wyszukiwarkę, a krótszy opis oznacza dużo niewykorzystanej przestrzeni, którą mógłbyś przeznaczyć na konwersję klientów.
 • Używaj słów kluczowych naturalnie w metaopisie . Ułatwi to czytelnikom orientację – wyszukiwarka wyświetla je pogrubioną czcionką. Możesz je odmieniać i napinać, jak chcesz. Nie bój się też używać znaków diakrytycznych.
 • Chcesz, aby potencjalny klient kliknął Twoją stronę SERP. Dlatego dodaj wezwanie do działania . Wezwanie do działania to instrukcja, która jasno określa, co dana osoba powinna zrobić. Może to brzmieć np. tak: „Sprawdź naszą ofertę.” Udowodniono, że jeśli powiesz klientowi, co ma robić, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że faktycznie to zrobi.
 • Podaj jak najdokładniej to, co znajduje się na stronie .
 • Swoim metaopisem chcesz przekonać czytelnika do wybrania Twojego spośród wszystkich wyników wyszukiwania. Wyróżnij się na tle konkurencji i podkreśl korzyści, jakie przyniesiesz odwiedzającemu .

Wyszukiwarka wyświetli słowo kluczowe pogrubioną czcionką na etykiecie.

Metaopis: Przykłady

Zacznijmy od konkretnego przykładu z praktyki – z praktyki waszkiewicz.media. Na naszej stronie internetowej znajduje się strona oferująca nasze usługi marketingowe . Metaopis tej strony brzmi:

 • Zdobądź nowych klientów szybko, tanio i skutecznie dzięki profesjonalnemu marketingowi. Wiemy, jak nie tylko przyciągnąć klientów, ale także ich zatrzymać. Wypróbuj bezpłatną konsultację.

Nasza następna witryna oferuje tworzenie stron internetowych i jest zoptymalizowana pod kątem słów kluczowych „strona internetowa” i „tworzenie stron internetowych”. Jej metaopis jest następujący:

 • Tworzymy nowoczesne i maksymalnie funkcjonalne strony internetowe w dobrych cenach. Profesjonalne tworzenie niestandardowych stron internetowych. Napisz do nas już dziś i odbierz 300 CZK na wypróbowanie.

Aby jednak rzucić światło również na inne dziedziny, spójrzmy na przykład na odnoszący sukcesy metaopis strony Playstation.com:

Dobry metaopis: opisuje, co znajduje się na stronie, zachęca ludzi do kliknięcia i zawiera zarówno słowo kluczowe, jak i wezwanie do działania.

Brakuje ci poetyckiego instynktu? Lub po prostu nie wiesz, jak to zrobić? Skontaktuj się z nami, a my napiszemy dla Ciebie metatagi .

Meta słowo kluczowe

Słowo kluczowe metatagu jest często wymieniane jako jeden z głównych metatagów – wraz z tytułem i opisem – ale tak naprawdę nie jest już używane .

W przeszłości służyło do wpisania kilku słów kluczowych , które najlepiej opisywały zawartość strony. Jednak wiele osób nadużywało tego i umieszczało dziesiątki słów i fraz w tagu tylko po to, aby ich strona znalazła się jak najwyżej w rankingu. Wyniki wyszukiwania były wówczas niedokładne i nie odpowiadały rzeczywistej zawartości stron.

Dlatego wyszukiwarki przestały brać pod uwagę słowo kluczowe metatag i nie przywiązują do niego żadnej wagi . Wypełnienie go nie wpłynie na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie ten metatag nie jest również widoczny dla czytelników. Nie ma zatem powodu, aby go wypełniać .

Na co uważać w przypadku metatagów: Duplikacja nie zaprowadzi Cię daleko

Zakaz powielania dotyczy nie tylko meta tagów, ale ogólnie całego content marketingu . Wyszukiwarki nie lubią, gdy coś jest kopiowane w dowolnym miejscu w sieci. I nie ma znaczenia, czy włamałeś się na czyjąś witrynę, czy po prostu użyłeś tego samego tekstu w dwóch adresach URL swojej własnej witryny. Wszystkie treści muszą być unikalne .

Dlatego każdy adres URL Twojej witryny powinien mieć unikalny metatytuł i metaopis . I to nawet wtedy, gdy strony odnoszą się do niemal identycznych produktów, które różnią się np. tylko kolorem. Jasnoniebieska koszulka w kwiaty musi mieć inną metkę niż ciemnoniebieska koszulka w kwiaty. (Oczywiście zakładając, że każdy ma swój własny adres URL).

Nie oczekuj rezultatów od razu

Jeśli ktoś mówi Ci, że wzrost ruchu organicznego nastąpi od razu po uzupełnieniu metatagów , nie wierz mu. Prawdziwe efekty optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) pojawiają się po kilku miesiącach – czasem nawet po dwóch latach.

Wskazówka: jeśli chcesz natychmiastowej sprzedaży, wypróbuj zamiast tego reklamy PPC. Zobacz , co możemy dla Ciebie zrobić w ramach PPC

Co się stanie, jeśli nie wypełnisz metatagów?

Wyszukiwarka automatycznie wygeneruje dla Ciebie tytuł meta i opis meta . Problem polega na tym, że automatycznie generowany tekst może nie opisywać dobrze Twojej strony, zawierać słów kluczowych lub być klikalny.

Dlatego dobrze zastanów się, które strony są dla Ciebie ważne i chcesz zapewnić sobie dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania oraz wysoki CTR , a które wręcz przeciwnie nie są tego warte i możesz zadowolić się automatycznie generowanymi metatagami.

Twoje wyniki nie są takie jak byś chciał i nie wiesz dlaczego? Zamów audyt marketingowy – dowiesz się, gdzie brakuje Twojej stronie i uzyskasz praktyczne rekomendacje, jak ją ulepszyć.

Nie kończy się na metaopisie i tytule: Inne metatagi, które warto znać

Tytuł meta i opis meta to podstawowe metatagi, z którymi możesz się spotkać i które wystarczą na początek. Ale dla kompletności musimy wspomnieć, że istnieją również inne metatagi .

1. Roboty z tagami meta

Metatag robots zawiera rekomendacje dla robotów , które przeszukują i indeksują witrynę. Obejmuje dwa główne obszary: indeksowanie adresów URL i linków.

 • Wpisując „index” lub „noindex” możesz doradzić robotowi, czy ma zaindeksować daną stronę.
 • Określając „follow” lub „nofollow” dla linku, doradzasz robotowi, czy ma podążać za linkiem.

Do czego to jest dobre?

 • Prawdopodobnie istnieją strony, których wyszukiwarka nie powinna indeksować, a następnie wyświetlać w wynikach wyszukiwania: na przykład strona koszyka na zakupy . W przypadku tych adresów URL opłaca się wpisać „noindex” w metatagu.
 • Możliwe, że Twoja strona zawiera link do zagranicznej witryny. Jeśli nie chcesz mieć gwarancji, że po drugiej stronie łącza nie ma cyberzagrożeń , a nawet pornografii, wpisz „nofollow”. Chociaż robot przejdzie na drugą stronę łącza, nie da ci to żadnej negatywnej oceny .

Roboty z tagami meta mogą wyglądać tak:

2. Ocena tagów meta

Korzystając z metatagu oceny, możesz oznaczyć zawartość strony jako odpowiednią tylko dla osób dorosłych . Zapobiega to wyświetlaniu strony w filtrze SafeSearch, który jest przeznaczony dla dzieci i odfiltrowuje nieodpowiednie treści.

3. Język treści metatagów

Metatag języka treści wyraźnie mówi wyszukiwarkom, w jakim języku strona jest przeznaczona (a nie w jakim języku jest napisana). Po co to jest? Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę jako prywatny nauczyciel języka hiszpańskiego w Czechach. Umieszczasz ćwiczenia z hiszpańskiego na swojej stronie internetowej. Jesteś więc w sytuacji, gdy treść strony jest w języku hiszpańskim, ale chcesz, aby trafiła do czeskich klientów. To wtedy używasz języka treści metatagów.

Na przykład kod HTML strony dla czytelników czeskojęzycznych wygląda następująco:

4. Dodatkowe metatagi

Istnieje wiele metatagów. Aby uzyskać więcej informacji o wszystkim, co rozumie wyszukiwarka Google, zobacz Pomoc Google .

Bądź numerem jeden w wynikach wyszukiwania (i nie tylko) dzięki metatagom

Dotarcie na szczyt wyników wyszukiwania to nie lada wyzwanie. A zachęcanie klientów do klikania nagłówków i opisów Twoich stron oblężonych przez konkurencję, jeszcze większe. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

 • Przeanalizujemy Twoją stronę pod kątem SEO, UX oraz UI i doradzimy nad czym popracować.
 • Napiszemy dla Ciebie angażujące teksty – od meta tagów po artykuły na bloga.
 • Stworzymy zupełnie nową stronę internetową , która od początku będzie zoptymalizowana pod wyszukiwarki.
 • Przesuniemy Cię do przodu w wynikach wyszukiwania – za pomocą poprawnie użytych słów kluczowych, metatagów i link buildingu.

Czy jesteś zainteresowany? Wystarczy napisać i umówić się na bezpłatną konsultację , na której omówimy Twoją sytuację i zaproponujemy najskuteczniejsze rozwiązanie. Dodatkowo otrzymujesz od nas pierwsze 300 CZK gratis, abyś mógł wypróbować nasze usługi.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.