Agencja interaktywna | Strony WWW | Pozycjonowanie | Social Media

Projektujemy i budujemy strony internetowe, pozyskujemy klientów, zwiększamy sprzedaż i promujemy Twoją markę w sieci Internet.

,

Jak najlepiej wykorzystać stopkę na stronie internetowej?

Jeśli przejdziesz na dół dowolnej strony internetowej, znajdziesz stopkę i jest to coś, z czego możesz skorzystać, aby dodać odpowiednie informacje. Mimo, że znajduje się na samym końcu, informacje, które tam znajdziesz, będą istotne, w rzeczywistości znajdziesz bardzo ważne i przydatne informacje dla użytkownika. Jak optymalizować stopkę na stronie WWW, jakie informacje dodać, a czego unikać.

A także informacje, które znajdziesz w stopce, zobaczysz na wszystkich stronach internetowych lub przynajmniej na głównych, w zależności od projektu witryny. Jeśli jest to element webowy, który jest dostępny na każdej podstronie serwisu, to jest to ważny element, więc zobaczmy, jak najlepiej wykorzystać stopkę na stronie internetowej.

Co to jest stopka?

Stopka lub stopka to jedna z głównych części struktury strony internetowej, którą są:

 • Nagłówek
 • Body
 • Stopka

Jak pisaliśmy wcześniej, stopka to ostatnia część strony internetowej, którą znajdziemy na dole i służy do dodawania dodatkowych, ale ważnych informacji na stronie. Jeśli masz aktualnego bloga z wiadomościami, nie chcesz umieszczać sekcji z najnowszymi wiadomościami w stopce, ponieważ istnieją inne, bardziej widoczne sekcje, do których ten typ treści lepiej pasowałby.

Wręcz przeciwnie, skoro w sieci trzeba dodawać linki do polityki prywatności czy not prawnych, to stopka jest idealnym miejscem do ich dodania, gdyż znajdują się one w widocznym i dostępnym miejscu w sieci, ale nie przeszkadzają w treść główny.

Jedną z cech szczególnych, które zwykle mają wszystkie stopki, jest to, że jest taka sama na wszystkich stronach internetowych, więc nie ma znaczenia, w której sekcji witryny się znajdujesz, ponieważ jeśli zejdziesz na dół, znajdziesz te same informacje.

Co umieścić w stopce?

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za administrację lub projektowanie strony internetowej, możesz mieć wątpliwości, co należy umieścić w stopce, aby jak najlepiej ją wykorzystać. Cóż, zależy to od wielu rzeczy i rodzaju posiadanej witryny, ale pamiętaj, że jest to jedna z ważnych części Twojej witryny i jako taka możesz z niej skorzystać, aby dodawać lub wyświetlać informacje, a nawet zwiększyć SEO strony.

Następnie wskażemy, jakie elementy możesz umieścić w stopce, aby w pełni ją wykorzystać.

 • Informacje prawne
  Informacje prawne i polityka plików cookie to coś, co musi być wyświetlane na każdej stronie internetowej, dlatego należy je dodać do widocznej witryny w sieci. Stopka jest zwykle sekcją wybraną do tego.
 • Informacje kontaktowe
  Kolejnym ważnym punktem, który zwykle znajduje się w stopce, są formularze kontaktowe, dzięki którym użytkownik serwisu może szybko zlokalizować numer telefonu, adres e-mail lub formularz kontaktowy.
 • Linki do sieci społecznościowych
  Sieci społecznościowe mogą być ważną częścią projektu internetowego, więc stopka może służyć do dodawania ikon z linkami do sieci społecznościowych, z których korzystamy. Chociaż możesz także dodawać linki do sieci w każdym poście, aby można je było udostępniać, w stopce byłyby linki do głównych stron każdej konkretnej sieci.
 • Linki wewnętrzne do innych sekcji sieci
  Stopka to idealne miejsce na dodanie linków wewnętrznych do innych ważnych sekcji witryny lub do mapy internetowej, aby znaleźć dowolną opublikowaną stronę, coś ważnego dla wyszukiwarek takich jak Google, które potrzebują aby dotrzeć do wszystkich stron powiązanych z domem, aby móc je zaindeksować.
 • Mapa lokalizacji
  Jeśli masz fizyczną lokalizację, do której użytkownicy mogą się udać, np. w stanie go łatwo znaleźć.
 • Opinie lub referencje klientów
  Inną ciekawą treścią, którą możesz wykorzystać w stopce są referencje i pozytywne opinie użytkowników lub klientów, na przykład recenzje, które są dodawane w Google Maps.
 • Pasek wyszukiwania
  Paski wyszukiwania są również przydatnym elementem do dodania. Czasami nie interesuje i wybiera się lokalizację o większej widoczności, ale jeśli wyszukiwania w serwisie nie są czymś głównym, dodanie go w stopce jest dobrym rozwiązaniem.

Oto niektóre z najczęstszych opcji wykorzystania stopki z odpowiednimi informacjami. Oczywiście nie jest konieczne korzystanie z nich wszystkich, ponieważ wiele zależy od rodzaju strony internetowej, nie ma sensu umieszczać mapy, jeśli nie ma fizycznego miejsca, do którego można się udać, ale są to opcje, z których można skorzystać pod uwagę przy projektowaniu stopki witryny.

Jak zmodyfikować stopkę na stronie internetowej?

Do modyfikacji stopki serwisu niezbędny jest dostęp do plików serwisu lub, jeśli jest to menedżer treści, panel kontrolny z odpowiednimi uprawnieniami umożliwiającymi edycję serwisu.

Ponieważ nie możemy powiedzieć, jak zmodyfikować stopkę we wszystkich istniejących programach internetowych, byłoby to bardzo obszerne, zrobimy to w najczęściej używanych menedżerach treści.

Zmodyfikuj stopkę w WordPress

Zacznijmy od najczęściej używanego menedżera treści, jakim jest WordPress. Aby zmodyfikować stopkę w WordPress, musimy uzyskać dostęp do pulpitu WordPress z użytkownikiem, który ma uprawnienia do edytowania sieci.

Po uzyskaniu dostępu musisz przejść do menu Wygląd > Dostosuj, które otworzy opcje dostosowywania używanego motywu. Ponieważ w WordPressie jest wiele szablonów, możliwe, że niektóre mają sekcję na stopkę lub znajdują się w innej witrynie niż ta, którą tutaj pokazujemy.

W użytym motywie Twenty Twenty-One można edytować stopkę w Widżety > Stopka. Tam będziesz musiał tylko zmodyfikować informacje lub dodać potrzebne elementy.

Zmodyfikuj stopkę w PrestaShop

Jeśli masz sklep internetowy z PrestaShop i chcesz zmodyfikować stopkę na stronie internetowej, masz włączoną odpowiednią sekcję. Pamiętaj, że w PrestaShop dostępnych jest wiele szablonów i każdy z nich może mieć inną sekcję konfiguracji i projektowania.

W domyślnym szablonie PrestaShop możesz zmodyfikować stopkę w Dostosuj > Motyw i logo > Skonfiguruj układ strony. Elementy, które możesz dołączyć lub usunąć w stopce szablonu domyślnego, są ograniczone, być może będziesz musiał użyć dodatkowego modułu, aby dodać dodatkowe elementy.

Zmodyfikuj stopkę na stronie internetowej Joomla

Jeśli Twój CMS to Joomla, możesz utworzyć nowy moduł jako stopkę, aby zmodyfikować go według własnych upodobań i potrzeb. Możesz go utworzyć z Treść > Moduły witryny > Nowy i bezpośrednio wyszukać moduł, aby go utworzyć, jeśli nie został jeszcze utworzony, a następnie opublikować go.

Po utworzeniu musisz przejść do edytora używanego szablonu, w przypadku motywu domyślnego przejdziemy do Utwórz modyfikacje> mod_footer> html> mod_footer i wybierz plik. Stamtąd możesz zmodyfikować kod HTML stopki szablonu Joomla, ale jeśli chcesz mieć bardziej wizualną opcję, możesz poszukać wtyczki kompatybilnej z twoim szablonem, aby ułatwić sobie pracę.

Często zadawane pytania dotyczące korzystania ze stopki witryny do SEO

Ile linków powinienem umieścić w stopce strony?

Chociaż nie ma ustalonej reguły dotyczącej liczby linków, zaleca się uwzględnienie niezbędnych linków, które stanowią wartość dla użytkowników i wspierają działania SEO. Unikaj zaśmiecania stopki zbyt dużą liczbą linków, ponieważ może to wpłynąć na wygodę użytkownika.

Czy powinienem używać tekstu zakotwiczenia dla linków wewnętrznych w stopce?

Tak, używanie opisowego tekstu kotwicy dla linków wewnętrznych w stopce jest korzystne zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Zapewnia jasny kontekst i pomaga wyszukiwarkom zrozumieć treść stron, do których prowadzą łącza.

Czy mogę umieszczać linki zewnętrzne w stopce strony?

chociaż zewnętrzne linki w stopce mogą być przydatne do odwoływania się do wiarygodnych źródeł lub powiązań, ważne jest, aby były one trafne i wnosiły wartość dodaną do Twojej witryny. Unikaj nadmiernych linków zewnętrznych, które mogą przekierować użytkowników z Twojej witryny.

Jak często powinienem aktualizować treść w stopce strony?

Dobrą praktyką jest okresowe przeglądanie i aktualizowanie zawartości stopki, zwłaszcza informacji kontaktowych, informacji o prawach autorskich i zasad ochrony prywatności. Regularne aktualizowanie stopki świadczy o utrzymaniu witryny i zwiększa zaufanie użytkowników.

Czy są jakieś uwagi projektowe dotyczące stopki witryny?

Tak, stopka witryny powinna być zaprojektowana tak, aby była atrakcyjna wizualnie, przyjazna dla użytkownika i responsywna na różnych urządzeniach. Powinien uzupełniać ogólny projekt Twojej witryny i zapewniać łatwy dostęp do ważnych informacji.

Czy mogę używać elementów multimedialnych lub interaktywnych w stopce strony?

Chociaż w stopce witryny można umieścić elementy multimedialne lub interaktywne, należy wziąć pod uwagę wpływ na czas wczytywania strony i wygodę użytkownika. Upewnij się, że te elementy poprawiają ogólną użyteczność witryny.

Jakie znaczenie ma stopka witryny w kontekście SEO?

Dobrze zaprojektowana stopka strony internetowej to jeden z tych czynników SEO, który można łatwo dostosować. Zainwestowanie czasu w optymalizację stopki może przynieść wiele korzyści – wystarczy spojrzeć:

Linkowanie wewnętrzne podnosi rankingi SERP Linkowanie wewnętrzne, do czego bez wątpienia przyczynia się stopka, buduje architekturę Twojej strony. To z kolei pomaga robotom Google w skuteczniejszym indeksowaniu Twojej witryny.

Ułatwiając ten proces, indeksowanie każdej strony pod kątem rankingu SEO zajmuje mniej czasu. Po zaindeksowaniu i wysokiej pozycji w rankingach, Twoje strony pojawią się w SERPach, gdy zostaną wywołane przez odpowiednie zapytania.

Podobnie jak ludzie, boty Google doceniają, gdy ich praca jest łatwiejsza. Udostępniając im stronę internetową z dobrze zorganizowanymi linkami wewnętrznymi do indeksowania, nie tylko ułatwiasz ten proces, ale także przyspieszasz indeksowanie.

Boty wynagrodzą Cię za dobrze zaprojektowaną stopkę na stronie internetowej, co zaowocuje wyższymi rankingami Twojej witryny w wyszukiwarkach. Stopka strony służy UX. Stopka działa jak mapa do Twojej strony. Możesz zachować prostotę lub nieco ją rozszerzyć, dodając bardziej istotne i istotne elementy ułatwiające nawigację.

Kiedy goście są zadowoleni z miejsca, w którym się znajdują, są bardziej skłonni do pozostania na dłużej. Gdy spędzają więcej czasu z Twoją marką, wskaźniki zaangażowania rosną. Ostatecznie, dzięki płynnemu przechodzeniu z jednej strony na drugą za pomocą dobrze zbudowanych linków wewnętrznych, użytkownicy są ostatecznie prowadzeni do konwersji lub innych pożądanych działań.

Wniosek

Widziałeś już, że stopka strony internetowej ma dużo zabawy i możesz ją zmodyfikować, aby jak najlepiej ją wykorzystać. Nie lekceważ też linków, które możesz dodać w stopce, ponieważ Google i reszta wyszukiwarek cenią je, o ile ich nie nadużywasz, tak, w mniejszym stopniu niż linki, które pojawiają się w treści sieć.

I nie zapominaj o najważniejszej, czyli o wartościowych informacjach, które przekazujesz użytkownikowi, co ostatecznie jest głównym powodem jego istnienia, więc nie wypełniaj go rzeczami, które użytkownik uzna za nieprzydatne lub ułatwią mu dla nich do nawigacji w serwisie.

Zadzwoń