L O A D I N G

Jak (i ​​dlaczego) zacząć pisać bloga firmowego

HomeStrony WWWJak (i ​​dlaczego) zacząć pisać bloga firmowego
Shpae
Shpae
Shpae

Dziś strona firmowa czy sklep internetowy nie może obejść się bez dobrego bloga. Jest to podstawowe narzędzie marketingu internetowego, a jego znaczenie stale rośnie. Wahasz się czy założyć własnego bloga lub nie wiesz jak zacząć? W naszym artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Po co w ogóle pisać firmowego bloga?

W czasach tzw. ślepoty reklamowej nie można stawiać wyłącznie na reklamę. Ludzie mogą łatwo wyszukać dowolny produkt w Internecie w ciągu kilku sekund, porównać ich ceny, przeczytać recenzje i doświadczenia użytkowników. Klasyczna reklama produktów stopniowo traci na znaczeniu, a na pierwszy plan wysuwają się firmy, które potrafią stosować nowocześniejsze metody promocji, takie jak pisanie własnego bloga. Jakie korzyści przyniesie Ci to narzędzie marketingowe?

  1. Blog to najlepszy sposób na wyniesienie strony firmowej lub e-sklepu na najwyższe pozycje w wyszukiwarkach . SEO po prostu nie działa bez bogatej, aktualnej i przydatnej treści.
  2. Dzięki własnemu blogowi otrzymasz wysokiej jakości i oryginalne treści na portale społecznościowe lub newsletter, który sam się rozprzestrzeni.
  3. Blog zapewni Ci przestrzeń do osobistego kontaktu z klientami , nawet jeśli nie masz sklepu stacjonarnego. Daj swoim fanom zajrzeć za kulisy Twojej firmy, aby zwiększyć swoją wiarygodność.
  4. Blog otwiera drzwi do wielu współpracy – na przykład w budowaniu linków lub marketingu wpływowym .
  5. Na blogu możesz udzielać fachowych porad, a tym samym zwiększać swoją reputację w tej dziedzinie . Klienci będą wdzięczni za porady ekspertów i znacznie chętniej kupią u Ciebie.
  6. Za pomocą bloga możesz zainspirować swoich klientów do jeszcze lepszego korzystania z Twoich produktów – a co za tym idzie nawet do zakupu dodatkowych lub lepszej jakości towarów.

Jak założyć bloga (i co najważniejsze wytrwać)

Blog przynosi wiele korzyści, ale oczywiście nie jest darmowy. To długoterminowa, strategiczna i ciągła praca, która wymaga wszechstronnych kwalifikacji z różnych dziedzin – ale wysiłek na pewno się opłaci. O czym należy pamiętać pisząc bloga?

Odłóż na bok zasoby kadrowe i czasowe

Aby Twój blog naprawdę spełniał swoje zadanie, ktoś musi systematycznie o niego dbać i długofalowo go rozwijać. Nie możesz rzucać blogiem jak gorącym ziemniakiem, nie może to być też „przydział kary”. Poza tym blogowanie to praca zespołowa . Oprócz głównego managera bloga potrzebny będzie copywriter, specjalista ds. marketingu internetowego, korektor, grafik lub fotograf. Wreszcie, w pisanie bloga będą musieli zaangażować się także menedżerowie produktu i inni współpracownicy – na przykład technicy i handlowcy, którzy dostarczą Ci cennych informacji praktycznych.

Jeśli nie masz na to czasu i energii, powierz tworzenie bloga agencji reklamowej . Jednak agencja będzie również potrzebowała Twojego aktywnego udziału w swojej pracy i wie, że im więcej od Ciebie chce, tym lepiej dla Ciebie.

Plan wydawniczy, czyli o czym pisać bloga?

Zaplanuj treści strategicznie i z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Sporządź listę około 20 odpowiednich tematów. Jednocześnie każdy artykuł musi być oryginalny i użyteczny – nie staraj się tylko wypełniać luk i zastanawiać się, czym tak naprawdę może być zainteresowana Twoja grupa docelowa. Nieustannie szukaj inspiracji, śledź trendy, edukuj się i bądź widoczny. Artykuły mogą przedstawiać nowości z Twojej branży, kulisy Twojej działalności, dostarczać przydatnych porad i wskazówek, które pomogą klientom lepiej zrozumieć przeznaczenie Twoich produktów.

Gotowe? Teraz ułóż wybrane tematy chronologicznie, tak aby treść była jak najbardziej zróżnicowana i odzwierciedlała sezonowość . Plan publikacji powinien pozostać niezmieniony, ale w przypadku newsów drobne zmiany w planie na pewno Ci nie zaszkodzą. Zalecana częstotliwość publikowania artykułów to 1-2 tygodniowo, absolutne minimum to jeden artykuł na miesiąc.

Optymalizacja pod wyszukiwarki – kopalnia złota e-sklepów

Aby strona firmowa lub e-sklep zajmował dobre pozycje w wyszukiwarkach, Twój blog musi być skuteczny w SEO. A żeby Twój blog był skuteczny w SEO, musisz mieć najpierw analizę słów kluczowych – czyli poszukiwanie poszczególnych fraz i poziom ich konkurencji. W ramach bloga możesz również obstawiać tzw. słowa kluczowe z długiego ogona (długie i konkretne frazy). Oznacza to, że zamiast „przemysłu zabawkarskiego Praga”, gdzie z pewnością jest duża konkurencja, można kierować reklamy na frazy typu „jak zabawiać dzieci podczas jazdy samochodem” itp.

Następnie włącz słowa kluczowe do samego tekstu, ale nie powtarzaj ich niepotrzebnie dziesięć razy. Wyszukiwarki stają się coraz mądrzejsze i mogą rozpoznać, że po prostu za bardzo się starasz. Jeśli pomyślą, że tworzysz treści tylko do celów SEO, postawią Cię w niekorzystnej sytuacji.

Pisz ciekawie i na temat

Aby klienci czerpali przyjemność z czytania Twojego tekstu, musi on oczywiście być dobrze napisany. Copywriting ma swoje zasady , z którymi warto się zapoznać. Bezbłędna gramatyka i styl to rzecz oczywista, ale jak zmusić czytelnika do przeczytania artykułu i wyciągnięcia z niego niezbędnych informacji?

Mieć jasno zdefiniowaną strukturę tekstu, można np. wzorować się na modelu AIDA . Mówi, że najpierw trzeba zwrócić na siebie uwagę, potem wzbudzić zainteresowanie, potem stworzyć pragnienie, a na końcu wezwać do działania. Nigdy nie odbiegaj od tematu ani nie pisz rozwlekle. Tekst musi być dynamiczny i bardzo wyraźny.

Skoncentrowany na brandingu i grupie docelowej

Własny blog jest absolutnie niezbędnym narzędziem do budowania marki. Dobry copywriting pomaga przekazać Twoje wartości, opinie lub styl. Dzięki odpowiednio dobranym treściom i „tonowi głosu” wesprzesz wizerunek swojej marki w społeczeństwie i dotrzesz do grupy docelowej.

Dlatego nie zapomnij skonsultować tekstów i planu publikacji z dyrektorem marketingu. To powinno dać copywriterowi dogłębną analizę sposobu komunikacji z klientami . Blog jest częścią marketingu i musi przestrzegać tych zasad.

Nawet tekst musi być przyjemny dla oka

Copywriting ma też swoją stronę wizualną . Aby tekst był przejrzysty, stosuj jak najwięcej opcji strukturyzowania – nagłówki o różnych poziomach, pola informacyjne, wypunktowania i listy, zaznaczaj ważne fragmenty pogrubieniem lub podkreśleniem. W ciągu kilku sekund czytelnik powinien zrozumieć, o czym jest artykuł i znaleźć informacje lub fragment, który jest dla niego istotny.

Jednocześnie w tekście musi być wystarczająco dużo jakościowych i profesjonalnych zdjęć, a cały blog powinien graficznie korespondować z Twoim stylem wizualnym . Wykorzystaj swoje logo, kolorystykę, czcionkę, a czytelnik będzie lepiej kojarzył bloga z Twoją marką.

Zwiększ swoją sprzedaż

Oczywiście blog może również służyć jako kanał sprzedaży. Wystarczy zamieścić w tekście ofertę produktową, ale nigdy nie powinno to być głównym celem artykułu. W tekście strategia sprzedaży może pojawić się w formie linku osadzonego w odpowiedniej frazie . Na przykład w artykule Jak zabawiać dzieci podczas jazdy samochodem możesz umieścić link do odpowiedniej kategorii produktów w swoim sklepie internetowym z zabawkami w wyrażeniu „gry w kieszeni”.

Szczegółowy opis produktu czy nawet zaproszenie do zakupu nie pasuje do bloga i może zniechęcić do dalszej lektury. Staraj się raczej edukować i inspirować, co wzbudzi zainteresowanie, a klienci sami odnajdą Twoje produkty .

Podwiń rękawy, jedziemy!

Wiesz już, dlaczego blog firmowy jest ważny, jakie korzyści Ci przyniesie i jak go stworzyć. Teraz pozostaje tylko nie czekać i zacząć jak najszybciej. Dotrzymaj kroku konkurencji i zbuduj stabilną bazę czytelników, którzy wkrótce staną się Twoimi wiernymi fanami i klientami. Cierpliwości, efekty na pewno przyjdą.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.