L O A D I N G

Ile kosztuje pozycjonowanie? Przegląd wszystkich kosztów SEO!

HomeSEOIle kosztuje pozycjonowanie? Przegląd wszystkich kosztów SEO!
Shpae
Shpae
Shpae

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie ruchu w witrynie. Ale ile właściwie kosztuje SEO i od czego zależą koszty udanej pracy SEO? Z tego artykułu dowiesz się, z jakim budżetem SEO należy się liczyć, jakie są rodzaje rozliczeń i dlaczego należy uważać na zbyt tanie oferty.

SEO jest obowiązkowe, ale też czasochłonne

Jeśli chcesz zbudować odnoszący sukcesy biznes online, w dzisiejszych czasach trudno uniknąć SEO. W końcu każdy, kto szuka usługi lub produktu, zwykle korzysta z wyszukiwarki – przede wszystkim oczywiście Google. Gigant wyszukiwarek jest najistotniejszym dostawcą ruchu dla większości operatorów witryn , dlatego tym bardziej ważne jest, aby znaleźć się w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki optymalizacji pod kątem wyszukiwarek poprawiasz swoje rankingi, a tym samym zwiększasz liczbę odwiedzających Twoją witrynę.

Jednak SEO jest uważane za niezwykle złożone narzędzie marketingu internetowego. Od wiedzy marketingowej, przez wiedzę na temat tworzenia tekstów i treści, po wszechstronną wiedzę techniczną, szeroka gama dyscyplin jest częścią udanej strategii SEO. 

Z tego powodu zewnętrzne agencje SEO są właściwymi osobami, z którymi należy się kontaktować, jeśli chodzi o opracowanie i wdrożenie strategii SEO dla Ciebie jako operatora strony internetowej. Praca takiego dostawcy usług SEO dzieli się zazwyczaj na dwa obszary:

 • Jednorazowa rzeczywista analiza i opracowanie strategii
 • Bieżące wsparcie SEO

W związku z tym na kwestię kosztów należy również odpowiedzieć oddzielnie dla tych dwóch podobszarów.

Od czego zależy koszt SEO?

Zanim jednak przyjrzymy się konkretnym liczbom, chciałbym najpierw pokazać, jakie czynniki wpływają na rzeczywiste koszty SEO. Są to w szczególności:

 • Jaki jest status quo istniejącej strony internetowej?
 • Jakie cele należy osiągnąć?
 • Jakie zadania powinny być podjęte wewnętrznie, a jakie przez dostawcę usług SEO?
 • Czy zatrudnić dużą agencję SEO czy freelancera?
 • Wyjaśnię ci te punkty bardziej szczegółowo poniżej.

Status quo istniejącej strony internetowej

Koszt prac SEO przez agencję SEO zależy w pewnym stopniu od aktualnego stanu strony, która ma być optymalizowana. Dotyczy to w szczególności następujących punktów:

 • Czy strona jest technicznie dobrze skonstruowana z punktu widzenia SEO, czy też ma poważne wady?
 • Jaka jest jakość istniejących treści?
 • Jak silny jest istniejący profil linków zwrotnych?
 • Czy prace SEO zostały już wykonane, a jeśli tak, to jakiej jakości iw jakim zakresie?

Im lepszy aktualny stan istniejącej strony internetowej, tym zazwyczaj tańsza będzie przyszła praca SEO.

Cele optymalizacji SEO

Bardzo decydującym kryterium przy ustalaniu własnego budżetu SEO są cele, które chcesz osiągnąć dzięki optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. W szczególności należy odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Czy chcę być znaleziony w Google na poziomie regionalnym, krajowym lub międzynarodowym?
 • Na ile słów kluczowych należy zoptymalizować moją witrynę?
 • Czy chcę być znaleziony dla wyszukiwanych haseł z silną lub słabszą konkurencją?

Wewnętrzny i zewnętrzny podział zadań

Równie duży wpływ na koszty ma decyzja, które zadania mogą być realizowane samodzielnie, a które przejmuje dostawca usług SEO. W szczególności pytanie, kto stworzył treść, jest ważnym czynnikiem kosztowym. Jeśli sam piszesz teksty, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednak muszą one również spełniać jakościowe kryteria SEO.

SEO freelancer kontra agencja SEO

Podczas poszukiwania dostawcy usług SEO czasami pojawia się pytanie, czy chcesz zatrudnić dużą agencję SEO, czy wolisz szukać osobistego kontaktu z freelancerem. Oba mają swoje wady i zalety, ale wpływają również na koszt zaangażowania SEO.

Freelancerzy mają inną strukturę kosztów niż duże agencje i dlatego są zwykle nieco tańsi. Nie można tego jednak uogólniać, ponieważ istnieją również bardzo doświadczeni freelancerzy SEO, którzy pobierają bardzo wysokie stawki godzinowe. Dlatego zawsze ważne jest, aby w indywidualnych przypadkach dokonać porównania cen.

Rodzaje rozliczeń

Zanim przyjrzymy się konkretnym kosztom SEO, krótka uwaga dotycząca różnych modeli rozliczeń. Bo tutaj też są duże różnice:

 • Rozliczenie ryczałtowe:
  Twój dostawca usług SEO przedstawi Ci stałą ofertę na początku współpracy, która następnie zostanie rozliczona w ten sam sposób później. Twoja korzyść: Od początku wiesz, jakie koszty poniesiesz.
 • Rozliczanie godzinowe :
  Najczęściej agencje SEO pobierają opłaty za swoją pracę na podstawie stawki godzinowej. Zwykle wynika to również z faktu, że dokładne rozliczenie godzinowe w obszarze SEO jest bardzo trudne. Stawki godzinowe wynoszą zazwyczaj od 70 do 250 złotych. Miesięczne kwoty są często używane, aby przestrzegać budżetu SEO.
 • Rozliczenia oparte na sukcesie:
  niektórzy usługodawcy oferują (przynajmniej częściowo) wynagrodzenie uzależnione od sukcesu. W zależności od osiągniętej pozycji w rankingu lub ruchu Google, zostaniesz obciążony opłatą. Twoja korzyść: Płacisz tylko wtedy, gdy Twój dostawca SEO faktycznie wykonuje dobrą robotę.

Sam musisz zdecydować, jaki rodzaj wynagrodzenia jest w końcu tym właściwym. Nie ma tu dobra ani zła.

Ile kosztuje SEO – jednorazowo?

Jak opisano powyżej, rzetelna analiza jest przydatna i konieczna na początku każdej optymalizacji SEO. W ramach tej analizy przeprowadzane są w szczególności następujące działania:

 • analiza słów kluczowych
 • Analiza na stronie
 • Analiza poza stroną
 • Analiza rankingowa
 • Analiza konkurencji
 • zalecenie strategii

A teraz spójrz na koszty: w zależności od zakresu i dostawcy usług SEO, taka rzeczywista analiza zaczyna się od około 2000 złotych i może pochłonąć do 8000 złotych budżetu SEO. Jeśli takie analizy wnikają w szczegóły, czasami mówimy o kwotach pięciocyfrowych.

Jako operator mniejszego serwisu powinieneś jednak znaleźć dobrego usługodawcę z maksymalnym budżetem 3000 złotych, który przygotuje dla Ciebie kompleksową analizę wraz z rekomendacjami strategicznymi.

Zasugerowane wyżej ceny, mogą nie mieć żadnego pokrycia w bieżącej ofercie agencji i freelancerów, co wynika jednakowo z podejmowanych przez nich działań, ale też zakresu prac, jaki będą realizowali.

Bieżące koszty SEO

Większym czynnikiem kosztowym optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest w rzeczywistości bieżące wsparcie SEO. Ponieważ na podstawie faktycznej analizy Ty i Twój usługodawca wspólnie zdefiniujecie dużą liczbę zadań do wykonania. Dotyczy to w szczególności następujących punktów:

 • Realizacja technicznych prac SEO
 • Tworzenie wysokiej jakości tekstów
 • Budowanie linków zwrotnych

Budowanie linków zwrotnych i tworzenie tekstu to bardzo kosztowne i czasochłonne zadania, za które trzeba zapłacić. Wysokiej jakości link zwrotny może szybko kosztować 500 złotych lub więcej. Nawet napisanie obszernego tekstu porady może szybko zająć 10 lub 15 godzin.

Dlatego bieżące miesięczne koszty SEO w wysokości od 1000 do 4000 złotych nie są rzadkością. Oczywiście możesz także samodzielnie budować linki zwrotne i samodzielnie pisać teksty SEO lub zlecić ich napisanie tanim copywriterom, jeśli chcesz coś zaoszczędzić. Ale upewnij się, że zwracasz uwagę na odpowiednią jakość, którą zapewnia również dostawca usług SEO.

Wniosek: koszty SEO – uważaj na dostawców, którzy są zbyt tani

Jak widać, profesjonalna praca SEO jest bardzo obszerna i w końcu trzeba za nią zapłacić. Uważaj więc na dostawców usług SEO, którzy obiecują Ci najwyższe pozycje w wynikach Google za 100 złotych miesięcznie. Przy jednej godzinie pracy w miesiącu udaje się to w bardzo niewielu przypadkach.

Nawet jeśli wysokość kosztów może wydawać się niektórym operatorom przerażająca – SEO prawie zawsze się opłaca na dłuższą metę. Dlatego zazwyczaj warto zainwestować w dobrą agencję SEO.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.