L O A D I N G

IaaS, PaaS i SaaS, czyli jaka jest różnica między usługami „as a Service”.

HomeStrony WWWIaaS, PaaS i SaaS, czyli jaka jest różnica między usługami „as a Service”.
Shpae
Shpae
Shpae

W przypadku IaaS, PaaS i SaaS różna część opieki nad infrastrukturą firmy jest przekazywana stronie trzeciej. Firmy oszczędzają w ten sposób czas wewnętrznych specjalistów IT i mogą w ten sposób skoncentrować się na własnym biznesie. Który wariant „as a Service” jest dla Ciebie idealny i na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi i dostawcy?

Istnieją dziesiątki wariantów usług „as a Service” i często różnią się one jedynie drobnymi niuansami . Można spotkać się np. z Content as a Service, gdy treść dostarczana jest przez interfejs webowy, Artificial Intelligence as a Service opartym na algorytmach pożyczkowych ze sztuczną inteligencją, czy Blockchain as a Service jako podstawa dla aplikacji blockchain.

Wszystkie te usługi są bardzo specyficzne, ale ich charakter opiera się na trzech podstawowych kategoriach – IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) oraz SaaS (Software as a Service). Różnią się one między sobą zakresem tego, co dostawca zapewnia, a tym, co klient musi zapewnić sobie sam. Bardziej szczegółowo przedstawimy wszystkie trzy warianty.

IaaS

W przypadku IaaS dostawca wynajmuje klientom moc obliczeniową swoich maszyn, np. w postaci VPS , hostingu w chmurze czy serwera dedykowanego . Główną zaletą usługi jest to, że całość konserwacji sprzętu zapewnia dostawca, który jednocześnie gwarantuje szybką naprawę w przypadku awarii serwera lub innego komponentu.

W porównaniu z PaaS i SaaS jest to najbardziej podstawowa usługa, która jest bardzo elastyczna , łatwo skalowalna i niedroga. Użytkownik IaaS może zrobić prawie wszystko z wypożyczonymi zasobami – na przykład zainstalować oprogramowanie księgowe, platformę programistyczną, uruchomić e-sklep lub wszystkie trzy rzeczy na raz.

Jednak poza instalacją i konserwacją samego oprogramowania klient musi również zadbać o aktualizacje systemu operacyjnego i aktualizacje zabezpieczeń. Czynności te często można pozostawić administratorom centrum danych za dodatkową opłatą lub można bezpośrednio kupić zarządzany serwer .

Płatność za IaaS jest najczęściej dokonywana albo w formie abonamentu , albo jako usługa płatna na bieżąco . W pierwszym przypadku za środki gwarantowane wypłacana jest ryczałt. Wręcz przeciwnie, w wariancie pay-as-you-go płacisz tylko za faktycznie zużytą moc, na przykład w przypadku serwera na żywo . Taka metoda płatności jest odpowiednia dla infrastruktury obsługującej strony internetowe lub aplikacje o dużym ruchu.

PaaS

PaaS (Platform as a Service) jest przeznaczony przede wszystkim dla programistów . U jego podstaw leży szereg narzędzi, wstępnie przygotowanych przepływów, interfejsów API i aplikacji, które można łatwo i szybko zainstalować w chmurze.

Zespół programistów nie musi zajmować się utrzymaniem infrastruktury i systemu operacyjnego, ale także oszczędza mnóstwo czasu na wdrażaniu i debugowaniu oprogramowania niezbędnego do pracy. To pozwala im skupić się na rozwoju produktu i sprawić, że cały proces będzie szybszy i bardziej wydajny.

Gartner, firma badawcza IT, wyróżnia szereg podtypów PaaS w zależności od tego, do czego dana platforma jest przeznaczona. Przykładem może być aPaaS (platforma aplikacji jako usługa), iPaaS (platforma integracyjna jako usługa), apimPaaS (platforma zarządzania API jako usługa) czy może dbPaaS (platforma bazy danych jako usługa).

PaaS jest zwykle droższy niż IaaS przy podobnej wydajności zasobów. Jednak po obliczeniu, ile czasu programistów zaoszczędzono, PaaS często okazuje się opłacalnym rozwiązaniem .

Wadą PaaS jest duża zależność od dostawcy w zakresie doboru oprogramowania, które można zainstalować na platformie. Może się zdarzyć, że w przyszłości zabraknie środowiska dla wymaganego języka programowania.

Problemem może być również bezpieczeństwo . Na przykład ankieta McAfee z 2019 r. wykazała, że ​​tylko 1 na 10 rozwiązań PaaS obsługuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Inną często spotykaną podatnością jest np. niewystarczające szyfrowanie danych przechowywanych w chmurze czy brak planu szybkiego rozwiązywania różnych incydentów bezpieczeństwa.

SaaS

SaaS (Software as a Service) jest popularnym modelem dla firm różnej wielkości, które chcą zminimalizować swoje obawy związane z korporacyjnym IT. Jego zasada jest prosta – użytkownik za stałą opłatą wypożycza oprogramowanie działające w środowisku chmurowym i ma do niego zdalny dostęp, najczęściej przez interfejs WWW.

Dostawca odpowiada nie tylko za sprzęt, system operacyjny i bezpieczeństwo, ale także za aktualizację i ogólną konserwację danego oprogramowania. To najwygodniejszy sposób na zapewnienie niezbędnych narzędzi lub zaplecza do działania firmy.

Typowym przykładem są programy księgowe , które znacznie ułatwiają pracę firmom. W przypadku lokalu (na własnej infrastrukturze) takie oprogramowanie musi być zainstalowane na firmowym serwerze lub komputerach wszystkich pracowników działu księgowości.

Programy księgowe wprowadzają jednak dane wrażliwe , więc infrastruktura, na której działają, musi być jak najbardziej bezpieczna, a także należy zadbać o to, aby awaria sprzętu nie miała wpływu na spójność danych. W tym przypadku aktualizacje dotyczą nie tylko funkcjonalności oprogramowania, ale także zmian w przepisach podatkowych lub innych. Ale w przypadku SaaS wszystkim tym zajmuje się dostawca.

Jednak wraz z wygodą rośnie też cena. Dodatkowo o ile na serwerze dedykowanym (IaaS) można mieć nie tylko program księgowy, ale również różne platformy programistyczne, stronę firmową, oprogramowanie do obsługi czy dowolne inne aplikacje, o tyle SaaS odnosi się tylko do jednego produktu, za który płaci się ryczałtową opłatę . Jednak szybkie uruchomienie i minimalne koszty ogólne to argumenty, które przekonają wiele firm.

Przegląd: co zapewnia usługodawca?

 LokalnieIaaSPaaSSaaS
AplikacjaNIENIENIEPONOWNIE
Czas działania?NIENIEPONOWNIEPONOWNIE
Oprogramowanie pośrednie?NIENIEPONOWNIEPONOWNIE
System operacyjnyNIENIEPONOWNIEPONOWNIE
WirtualizacjaNIEPONOWNIEPONOWNIEPONOWNIE
MagazynowanieNIEPONOWNIEPONOWNIEPONOWNIE
PołączenieNIEPONOWNIEPONOWNIEPONOWNIE
serwerNIEPONOWNIEPONOWNIEPONOWNIE
Centrum danychNIEPONOWNIEPONOWNIEPONOWNIE

Tabela pokazuje, czy dostawca dba o dany aspekt infrastruktury.

Inne wybrane modele „as a Service”.

Istnieje wiele innych usług określanych jako „usługa”. Na przykład FaaS (Function as a Service) jest używany przez programistów do tworzenia nowych funkcji aplikacji bez konieczności budowania i utrzymywania infrastruktury. FaaS różni się od PaaS tym, że przez większość czasu nie trzeba uruchamiać żadnego procesu serwera , jest on uruchamiany tylko ad hoc, gdy żądanie musi zostać przetworzone. Pomaga to ograniczyć koszty do minimum, chociaż FaaS ma nieco większe opóźnienia niż PaaS.

Szczególnym przypadkiem SaaS jest DaaS (Data as a Service) lub BDaaS (Big Data as a Service), gdzie dostawca oferuje zarządzanie lub analizę obszernych danych w hurtowniach danych. Ta kategoria usług w ostatnich latach zyskuje na popularności, co wynika z wyższej wydajności usług obliczeniowych, które są kluczowe przy przetwarzaniu dużych zbiorów danych.

W praktyce może to wyglądać np. tak, że sieć supermarketów wysyła nagrania z kamer do hurtowni danych i raz na jakiś czas poddaje je analizie przez specjalistyczne oprogramowanie w celu poznania cennych danych o zachowaniach swoich klientów. Na przykład, jak poruszają się po sklepie lub nad którym produktem wahają się najdłużej. Na podstawie takich informacji kierownictwo może następnie optymalizować oferty lub rozmieszczenie na półkach, aby zmaksymalizować zysk.

Spotkać można również usługę MaaS (Monitoring as a Service), która służy do monitorowania online stanu aplikacji, serwerów czy poszczególnych komponentów sprzętowych. W takim przypadku w infrastrukturze dostawcy wdrażany jest solidny program monitorujący, który szczegółowo monitoruje wymagane dane. 

Większa wygoda czy swoboda?

Wybierając rodzaj usługi, należy wziąć pod uwagę szereg indywidualnych aspektów . Ale fundamentalne pytanie zawsze brzmi: „Co chcę kontrolować i co jestem skłonny powierzyć dostawcy?”. O ile w IaaS zajmujesz się wszystkim, co nie jest sprzętem i możesz wypróbować różne typy i konfiguracje oprogramowania, o tyle w SaaS ograniczasz się tylko do ustawień w danym programie.

Zaniedbane jest również bezpieczeństwo, gdy z każdą kolejną „warstwą” usług pojawia się coraz więcej miejsc, w których mogą czaić się potencjalne podatności . Przed zakupem PaaS lub SaaS wymagana jest zatem znacznie bardziej szczegółowa kontrola bezpieczeństwa dostawcy niż w przypadku IaaS. W przypadku niektórych typów projektów wymagających ponadstandardowego poziomu bezpieczeństwa IaaS jest często jedyną opcją, w której szyfrowanie, konfiguracja oprogramowania i inne kluczowe parametry mogą być ustawione w kontrolowany sposób zgodnie z konkretnymi potrzebami.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.