L O A D I N G

Dlaczego i jak optymalizować obrazy w sieci

HomeSEODlaczego i jak optymalizować obrazy w sieci
Shpae
Shpae
Shpae

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co właściwie oznacza tekst alternatywny, gdy umieszczasz obraz na swojej stronie internetowej i czy wypełnienie go pomoże Ci uzyskać lepszą widoczność obrazu w wyszukiwarce, takiej jak Grafika Google? Dowiedz się, jak obchodzić się z obrazami i dlaczego warto na nie zwracać uwagę, umieszczając je na swojej stronie internetowej.

Co to jest optymalizacja obrazu?

Na optymalizację obrazu można spojrzeć z dwóch punktów widzenia. Pierwszy pogląd dotyczy zmniejszenia rozmiaru pliku obrazu bez obniżania jego jakości. Natomiast drugi zajmuje się obrazami SEO .

Możesz użyć interesujących obrazów, aby przyciągnąć odwiedzających do Twojej witryny. W przypadku produktów atrakcyjnych wizualnie należy zwrócić szczególną uwagę na obrazy. Procedura pracy z nimi będzie inna w przypadku produktów, które nie są tak atrakcyjne lub trudniejsze do uchwycenia. Warto zatem zastanowić się, jak myśli potencjalny klient podczas wyszukiwania i co go interesuje w produkcie. Wyszukiwarka obrazów prawdopodobnie zapyta, jak wygląda Twój produkt, szukając inspiracji lub odpowiedniego obrazu ilustracyjnego do własnego użytku. W wielu przypadkach może się zdarzyć, że użytkownika nie zainteresuje zawartość Twojej witryny, ponieważ wystarczy mu obraz, który wyświetli się bezpośrednio w Google.

Jakoptymalizuj obrazy

Pomyśl o szybkości ładowania i kompresji obrazów

Szybkość ładowania strony internetowej jest jednym z parametrów , o których należy pomyśleć w SEO . Wpływa na to również szybkość ładowania obrazu. Jeśli obrazy na stronie mają rozmiar kilku Mb, niektórzy użytkownicy nie musieliby nawet czekać, aby je zobaczyć – w końcu chcemy zapewnić im jak najlepsze wrażenia użytkownika, a ponadto nie wiemy, czy używają stały internet, WiFi lub dane, aby je załadować. Pomoże nam to rozwiązać problem kompresji obrazu.

Postaraj się, aby kompresja była jak najbardziej stratna. Nie pozwól, aby interfejs internetowy automatycznie zmniejszał plik, a tym samym wyraźnie obniżał jakość. Skompresuj obraz do maksymalnie 500 KB, najlepiej około 100 KB. Czy to nie jest możliwe? Za pomocą różnych narzędzi można to zrobić nawet bez znacznego pogorszenia jakości obrazu. Ponadto w przypadku większości witryn nie potrzebujesz dodatkowych zdjęć wysokiej jakości w wysokiej rozdzielczości, ważne jest, aby obrazy były odpowiedniej jakości i nie były pikselowane. Dostajesz dodatkowe punkty za własne zdjęcia niż te z banku zdjęć.

Możesz wykonać kompresję, eksportując do Adobe Photoshop lub Adobe Bridge, używając narzędzi do kompresji obrazu online, takich jak Compressor lub TinyJPG , który istnieje również jako wtyczka WordPress .

Wpisz tekst alternatywny

Boty, które regularnie indeksują Twoją witrynę w celu pozycjonowania jej w wynikach wyszukiwania, nie mogą samodzielnie analizować tego, co znajduje się na obrazie. Więc do ciebie należy poinformowanie botów, wypełniając niezbędne dane. Możesz to zrobić bezpośrednio w kodzie strony podczas wstawiania obrazu lub w interfejsie administratora.

 • Tekst alternatywny opisuje, co jest na obrazku. Pojawia się, jeśli z jakiegoś powodu użytkownicy nie mogą załadować lub wyświetlić obrazu. Jest to również ważne dla osób niedowidzących, dla których czytnik głosowy odczyta poprawnie napisany tekst alternatywny. Jeśli obraz jest dekoracyjny, nie wypełniaj tekstu.
 • Zmień nazwę pliku przed przesłaniem obrazu na stronę. Niewskazane jest wstawianie obrazów z domyślną nazwą z aparatu, ale stosowanie bezpośrednio w nim słów kluczowych . Użyj na przykład damske -ruzove-tricko.jpg zamiast IMG001.jpg .
 • Podpis pojawia się po najechaniu kursorem na obraz, więc nie dotyczy urządzeń mobilnych. Ten tekst w ramce pojawi się, nawet jeśli tekst alternatywny jest wypełniony, ale jeśli wypełnisz tytuł, będzie miał pierwszeństwo.
 • Możesz użyć opisu , aby dodać dodatkowe informacje do obrazu.
 • Adres URL pliku powinien mieć poprawną strukturę

6 więcej wskazówek

 • Z niczym nie należy przesadzać, dlatego nawet optymalizując należy pomyśleć o uzupełnieniu metadanych nie tylko dla robotów, ale przede wszystkim dla ludzi. Upychanie słów kluczowych nie opłaca się nawet przy optymalizacji obrazów. Postaw się w roli tego, któremu za pomocą czytnika zostaną odczytane Twoje teksty.
 • Nie zapomnij o trafności! Zoptymalizuj obrazy do umieszczenia. Mówiąc najprościej, nie umieszczaj zdjęcia lodówki na stronie z ubraniami.
 • Unikaj dużej ilości tekstu bezpośrednio na obrazie , roboty i tak go nie przeczytają i będziesz musiał użyć tekstu alternatywnego.
 • Wskazane jest opisanie obiektu na zdjęciu tak szczegółowo, jak to możliwe, ale tekst nie powinien zamieniać się w powieść. Długość opisu to około 125 znaków.
 • Nie mów, że to zdjęcie . Roboty wiedzą, że natknęły się na obraz, po prostu nie mogą rozpoznać, co na nim jest. Więc nie pisz „zdjęcie różowej koszulki” w podpisie.
 • Nie zapomnij opisać elementów sterujących i ikon , zwłaszcza tych, które kierują użytkowników do określonych działań – na przykład logowania, rejestracji lub zakupu.

Nadal nie jesteś w 100% pewien, czy poradzisz sobie sam ze zdjęciami? Napisz do nas , poprawimy SEO Twojej strony .

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.