L O A D I N G

Dlaczego Google nie indeksuje Twojej witryny?

HomeStrony WWWDlaczego Google nie indeksuje Twojej witryny?
Shpae
Shpae
Shpae

Czy uważasz, że Google nie indeksuje Twoich witryn tak, jak powinien? Być może wynika to z jednego z poniższych powodów.

Istnieje wiele powodów, które mogą uniemożliwić Google zaindeksowanie witryny, a większość witryn ma co najmniej kilka z nich. Jeśli więc uważasz, że Google nie indeksuje Twojej witryny zgodnie z oczekiwaniami, spróbuj sprawdzić, czy nie występują w  niej następujące problemy . Jeśli znajdziesz błąd, spróbuj go jak najszybciej usunąć, aby Google mógł ponownie rozpocząć indeksowanie Twojej witryny.

Twoja witryna nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Możliwość poprawnego wyświetlania na urządzeniach mobilnych ma kluczowe znaczenie dla indeksowania Twojej witryny w Google odkąd Google wprowadził zasadę Mobile-First w indeksowaniu .

Bez względu na to, jak świetna jest zawartość Twojej witryny, jeśli nie jest ona zoptymalizowana do przeglądania na smartfonie lub tablecie, stracisz rankingi i ruch.

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych nie musi być skomplikowana – często wystarczy zainstalować szablon zgodny z zasadami projektowania responsywnego. Chodzi o to, że wygląd strony automatycznie dopasowuje się do wielkości wyświetlacza, dzięki czemu jest czytelna na każdym urządzeniu. Aby sprawdzić, czy Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia Google do testowania zgodności z urządzeniami mobilnymi — Google Mobile Friendly Test . Jego wyniki nie tylko pokażą Ci, czy Twoja strona spełnia wymagania optymalizacji mobilnej, ale także doradzą, jak rozwiązać ewentualne problemy.

Twoja witryna ładuje się wolno

Wolno ładujące się strony zmniejszają prawdopodobieństwo, że Google będzie chciał wyświetlać je w indeksie iw pierwszych wynikach wyszukiwania . Powolne czasy ładowania również zniechęcą wielu odwiedzających, którzy zamiast tego przejdą do konkurencji.

Jeśli ładowanie Twojej witryny trwa zbyt długo, może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Na przykład możesz mieć zbyt dużo treści na stronie, aby przeglądarka użytkownika mogła je obsłużyć, lub możesz używać przestarzałego serwera hostingowego z ograniczonymi zasobami.

Rozwiązanie jest stosunkowo proste – skorzystaj z bezpłatnego narzędzia Google Page Speed ​​Insights , które pomoże Ci określić, które części Twojej witryny wymagają pilnej uwagi, aby poprawić jej szybkość. Narzędzie analizuje Twoją witrynę na podstawie pięciu najlepszych praktyk dotyczących wydajności (które są niezbędne do szybszego wczytywania strony), takich jak minimalizacja połączeń, zmniejszanie rozmiaru ładunku, wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki itp.

Na przykład warto rozważyć przeniesienie strony na nowy plan hostingowy (serwery czysto dedykowane są znacznie lepsze niż współdzielone) lub skorzystanie z usługi CDN, która będzie dostarczać statyczne treści ze swojej pamięci podręcznej w wielu lokalizacjach na całym świecie.

Po zastosowaniu wszystkich usprawnień ponownie zmierz stronę i upewnij się, że wartości z Pagespeed Insights sięgają co najmniej 70 lub więcej. Ideałem jest zbliżenie się do 100, jak to możliwe.

Zawartość Twojej witryny nie jest bardzo wysokiej jakości lub jest jej za mało

Dobrze napisana treść jest kluczem do sukcesu w Google. Jeśli posiadasz treści niskiej jakości, które nie dorównują co najmniej poziomowi Twojej konkurencji, to możesz mieć spore problemy nie tylko z indeksacją , ale również z przebiciem się do pierwszej pięćdziesiątki wyników.

Treści w Twojej witrynie muszą być wysokiej jakości, unikalne i zawierać informacje . Muszą odpowiadać na pytania, dostarczać informacji lub mieć punkt widzenia wystarczająco odmienny od innych witryn z tej samej branży, co Twoja.

Jeśli Twoja witryna nie spełnia tych standardów, Google prawdopodobnie znajdzie inną witrynę z treścią o wyższej jakości, która je spełnia.

Jeśli Twoja witryna zawiera tylko informacje, które użytkownik może znaleźć gdziekolwiek indziej, dlaczego miałby indeksować Twoją witrynę?

Twoja witryna nie jest wystarczająco przyjazna dla użytkownika lub nie jest interesująca dla odwiedzających

Posiadanie przyjaznej dla użytkownika i angażującej witryny jest niezbędne do dobrej optymalizacji SEO . Google umieści Twoją witrynę wyżej w wynikach wyszukiwania, jeśli odwiedzający mogą łatwo znaleźć to, czego szukają i poruszać się po witrynie bez poczucia frustracji lub irytacji.

Google nie chce, aby użytkownicy spędzali zbyt dużo czasu na stronie, której ładowanie trwa wieczność, ma mylącą nawigację lub po prostu nie jest łatwa w użyciu, ponieważ zawiera zbyt wiele elementów rozpraszających uwagę (takich jak reklamy widoczne na ekranie). Ważne jest nie tylko kierowanie na słowa kluczowe w każdym poście, ale także upewnienie się, że wszystkie powiązane posty prowadzą do innych odpowiednich stron na ten temat.

Jeśli użytkownik szuka w Twojej witrynie więcej powiązanych informacji, dotarcie tam powinno zająć co najmniej dwa kliknięcia. Ani ludzie, ani wyszukiwarki nie chcą poruszać się po złożonej hierarchii linków.

Masz zapętlone przekierowanie na stronie

Innym częstym problemem, który uniemożliwia indeksowanie, są pętle przekierowań . Są one zwykle spowodowane typową literówką, w której strona przekierowuje do siebie i można je usunąć, wykonując następujące czynności:

Znajdź stronę, która powoduje pętlę przekierowań. Kody stanu 404 i inne błędy można znaleźć za pomocą zewnętrznej wyszukiwarki, takiej jak Screaming Frog . Następnie popraw wszelkie literówki w pliku .htaccess, aby nie było zduplikowanych adresów URL wskazujących na siebie.

Jeśli wszystko wygląda dobrze, użyj Google Search Console , aby ponownie zindeksować witrynę i ponownie przesłać ją do indeksowania. Poczekaj mniej więcej tydzień, a następnie ponownie sprawdź Google Search Console, czy nie pojawiły się nowe ostrzeżenia, na które warto zwrócić uwagę.

Google nie ma czasu na codzienne aktualizowanie swoich indeksów, ale stara się to robić co kilka godzin, co oznacza, że ​​czasami Twoje treści mogą nie pojawić się od razu, nawet jeśli wiesz, że zostały zaktualizowane. Bądź cierpliwy! Jeśli udało Ci się naprawić niechciane przekierowanie, wkrótce powinno zostać zindeksowane.

Błąd w pliku robots.txt

Ten plik mówi robotom wyszukiwarek, co mają robić na Twojej stronie. Jeśli ustawisz plik robots.txt tak, aby Twoja witryna nie była indeksowana, robot Google nie będzie mógł jej zaindeksować.

Dlatego otwórz plik robots.txt i wykonaj następujące czynności:

Upewnij się, że plik jest ustawiony jako publiczny, aby roboty mogły go czytać bez ograniczeń.

Upewnij się, że plik robots.txt nie zawiera następujących wierszy:

User-agent: *

Disallow: /

Ukośnik oznacza, że ​​plik robots.txt blokuje wszystkie strony z folderu głównego witryny. Aby umożliwić indeksowanie przez roboty, tekst w pliku robots.txt powinien wyglądać mniej więcej tak:

User-agent: *

Disallow:

Jeśli wiersz po disallow jest pusty, oznacza to, że roboty mogą przeszukiwać i indeksować wszystkie strony w Twojej witrynie bez ograniczeń (zakładając, że nie masz określonych stron oznaczonych jako Noindex).

Twoje strony używają JavaScriptu do renderowania treści

Samo używanie JavaScript nie jest problemem powodującym problemy z indeksowaniem . Jednak Javascript pojawia się jako problem, jeśli uniemożliwia przeglądanie, robiąc podejrzane rzeczy – techniki, które mogą przypominać maskowanie i ukrywanie treści.

Jeśli wyrenderowany kod HTML nie zawiera żadnych elementów (takich jak linki lub tekst) w porównaniu z nieprzetworzonym kodem HTML, Google może uznać to za próbę ukrycia czegoś i manipulowania wynikami wyszukiwania.

Jeśli pokusiłoby Cię o ukrycie niektórych elementów strony za pomocą Javascript lub CSS, lepiej tego nie rób. Jeśli nie chcesz, aby użytkownik coś zobaczył, lepiej całkowicie usunąć to ze strony.

Nie dodałeś wszystkich właściwości domeny do Google Search Console

Jeśli masz więcej niż jeden wariant domeny, zwłaszcza jeśli przeniosłeś się z http:// na https://, musisz dodać i zweryfikować wszystkie warianty domeny w Google Search Console.

Ważne jest, aby podczas dodawania do GSC nie przegapić żadnej odmiany domeny.

Dodaj je do Google Search Console i upewnij się, że zweryfikowałeś własność wszystkich wariantów domen.

Twoje metatagi są ustawione na Noindex, Nofollow

Tag „noindex” informuje wyszukiwarki, aby nie uwzględniały strony w wynikach wyszukiwania.

Najczęstszą przyczyną braku indeksowania strony jest dodanie tagu Noindex do nagłówka HTML lub do pliku robots.txt. Dlatego spójrz na kod źródłowy swojej strony i poszukaj tekstu <meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”> w sekcji pomiędzy tagami <head> i </head>.

Druga część tagu, nofollow, wskazuje, że robot nie powinien podążać za linkami na tej stronie.

Alternatywnie, tag noindex może być użyty w X-Robots-Tag w nagłówku HTTP:

X-Robots-Tag: noindex

Rozwiązanie jest proste: jeśli natkniesz się na któryś z tych tagów w swojej witrynie, zmień go na index, postępuj zgodnie z . To powinno rozwiązać problem z indeksowaniem.

Nie używasz mapy witryny

Mapa witryny to lista wszystkich stron w Twojej witrynie, a także jeden ze sposobów, w jaki Google dowiaduje się, jakie masz treści. To narzędzie pomoże zapewnić, że każda strona zostanie przeszukana i zindeksowana przez Google Search Console .

Jeśli nie masz mapy witryny, Google podąża za linkami znalezionymi na stronach, co zajmuje dużo więcej czasu na indeksowanie. Mapa witryny powinna być najlepiej zapisana w formacie Sitemap.xml. Jeśli korzystasz z systemu CMS, takiego jak WordPress, możesz użyć jednej z wtyczek, które automatycznie utworzą dla Ciebie stronę sitemap.xml, a także natychmiast ją zaktualizują, jeśli na przykład dodasz nową treść.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.