Czym jest responsywna strona internetowa i dlaczego jest dziś standardem?

HomeStrony WWWCzym jest responsywna strona internetowa i dlaczego jest dziś standardem?
Shpae
Shpae
Shpae

Responsywna strona internetowa poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych i jest ważna również dla wyszukiwarek.

Responsywna strona internetowa i responsywny projekt to dziś standard. Średnio 70% wizyt na każdej stronie jest dokonywane przez użytkowników, którzy przeglądają stronę z urządzenia mobilnego, takiego jak tablet, telefon komórkowy itp. Każde z tych urządzeń ma inny rozmiar i rozdzielczość wyświetlacza, dlatego też wszystkie istotne elementy projektu serwisu muszą być dostosowane również do tych urządzeń. Każdy e-sklep i klasyczna strona internetowa powinna zatem posiadać własną mobilną wersję serwisu i być responsywna.

Jak działa responsywna i mobilna sieć

Aby osiągnąć maksymalne efekty biznesowe konieczne jest, aby strona i e-sklep były w pełni responsywne. Last but not least, responsywność odgrywa również ważną rolę w SEO , ponieważ Google ocenia również czytelność strony i jej szybkość. Możesz przeczytać więcej informacji o tym, jak stworzyć stronę internetową i  jak mieć działający projekt strony internetowej na naszym blogu.

Większość systemów jakości, takich jak WordPress i jego edytory   Avada  lub  Elementor , zawiera już podstawy responsywności. Oznacza to, że strona internetowa zbudowana na tych systemach automatycznie rozpozna rozdzielczość oraz urządzenie, na którym jest wyświetlana i wyświetli się w ustawionej responsywnej formie. To samo dotyczy innych platform e-sklepów, takich jak Prestashop i  Woocommerce . Dlatego lubimy pracować z tymi systemami.

W przypadku większości tych systemów możliwe jest, że dane źródłowe wersji PC i wersji mobilnej będą takie same, ale krótko mówiąc, po prostu inaczej posortowane. 

Sam edytor Avada omówimy w osobnym artykule. Do jego głównych zalet można zaliczyć np. możliwość stworzenia responsywnej strony internetowej oraz jej wersji mobilnej całkowicie niezależnie od wersji PC. Możesz ustawić, które elementy serwisu mają być widoczne na jakich wersjach serwisu itp.

Responsywne projektowanie to już standard w dzisiejszych czasach. A ci, którzy go nie mają, ryzykują utratę znacznej części swoich klientów. Chcą przejrzystej strony internetowej, zwłaszcza na telefon komórkowy, a jeśli im jej nie dasz, idą gdzie indziej. Czym właściwie jest responsywność? Skąd mam wiedzieć, czy mam responsywną stronę internetową? A jak najłatwiej taką stronę zdobyć?

Co to jest responsywna strona internetowa?

Responsive web to typowy projekt strony, w którym struktura, szerokość i rozmiar elementów, treść i obrazy są dostosowane do różnych urządzeń .

Wszystko zgrabnie mieści się na ekranie , nie zachodzi na siebie, nie rozpływa się na boki i dobrze wygląda zarówno na komputerze stacjonarnym (komputerze klasycznym), jak i tablecie i telefonie komórkowym.

Rezultatem jest przyjemne doświadczenie użytkownika podczas przeglądania strony internetowej lub
e-sklepu, które sprawia, że ​​klienci wracają.

Krótka historia responsywności

 • 2010 – Amerykański programista Ethan Marcotte po raz pierwszy wymyślił responsywne projektowanie stron internetowych.
 • 2011 – Nastąpiło pierwsze wdrożenie responsywnego projektowania.
 • 2014 – Google ogłosił, że zacznie faworyzować strony responsywne na urządzenia mobilne w swoich wynikach wyszukiwania.

Wskazówka : Wciąż nie wszystkie e-sklepy posiadają responsywną stronę internetową, dzięki czemu możesz zyskać istotną przewagę konkurencyjną. Zarówno Google, jak i osoby odwiedzające Twoją witrynę polubią Cię.

Dlaczego responsywna strona internetowa jest ważna?

Koniec 2016 roku był punktem zwrotnym . W listopadzie liczba wyszukiwań z urządzeń mobilnych po raz pierwszy przekroczyła liczbę wyszukiwań z komputerów. Wizyty mobilne stanowią obecnie około 70% wszystkich odwiedzin.

Wynika to głównie z połączenia z komórkową transmisją danych, a coraz częściej smartfony umożliwiają również łatwe przeglądanie stron i zakup towarów z niemal dowolnego miejsca. Nie musisz już siedzieć przed komputerem , aby robić zakupy online.

Zalety responsywnego projektowania stron internetowych

 • CZYTELNOŚĆ – strona jest dostępna i czytelna dla wszystkich użytkowników, nawet na urządzeniach o niższej rozdzielczości.
 • OPTYMALIZACJA – responsywna strona internetowa to potężna broń także w SEO, dzięki której bez problemu dostaniesz się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • SZYBKOŚĆ – znaczącym plusem jest zazwyczaj szybsze ładowanie responsywnej strony internetowej.
 • POŁĄCZENIE – łatwiej połączysz responsywne strony internetowe z aplikacjami mobilnymi.
 • PEWNOŚĆ – dobrze wykonany projekt sprawi, że będziesz wyglądać na profesjonalnego i godnego zaufania.

Dajesz swoim klientom to, co najlepsze

Responsywna strona internetowa pomoże Ci dotrzeć do coraz większej liczby użytkowników korzystających z telefonów komórkowych.

W przeciwnym razie ryzykujesz odrzuceniem klientów z powodu słabej czytelności treści i przestarzałego wyglądu. Co więcej, przekażesz je na srebrnej tacy swojej konkurencji , która ma już responsywną stronę internetową.

Jak sprawdzić, czy masz responsywną stronę internetową?

Istnieją cztery opcje , aby to bardzo prosto zweryfikować.

 1. Wykonaj test użyteczności mobilnej lub sprawdź responsywność .
 2. Otwórz swoją witrynę na różnych urządzeniach i zobacz, jak wygląda i czy jest łatwa do odczytania. Wystarczy spojrzeć na najważniejsze strony lub wyrywkowo sprawdzić główne kategorie i podstrony.
 1. Sprawdź responsywność swojej witryny bezpośrednio w przeglądarce.
  a) Otwórz swoją stronę w przeglądarce.
  b) Kliknij ekran prawym przyciskiem myszy i wybierz Eksploruj.
  c) Otworzy się nowe okno z kodem źródłowym. Nie panikować.
  d) Interesuje Cię tylko ikona prostokątów (urządzeń) w lewym górnym rogu, kliknij na nią i stopniowo wybieraj urządzenia, na których chcesz wyświetlać swoje strony.
  e) Możesz obrócić podgląd do poziomego, klikając ikonę telefonu w menu po prawej stronie.
 2. Powiększ i pomniejsz okno przeglądarki, aby zobaczyć, jak zachowuje się Twoja witryna.

Walidacja zawsze zależy od platformy, na której działa (lub będzie działać) Twoja witryna. W związku z tym może zachowywać się trochę inaczej . Ważne jest, aby mieć dostępne wsparcie techniczne, które szybko pomoże w przypadku jakichkolwiek problemów.

Jak zrobić responsywną stronę internetową

Zasadniczo są dwie opcje . Albo zaczniesz przebudowę już istniejącej strony internetowej, albo zaczniesz budować na „zielonym polu”.

Tworzenie nowych responsywnych stron internetowych

Przy tworzeniu nowej strony internetowej opłaca się zastosować metodę Mobile First  Oznacza to, że zaczynasz od przygotowania projektu w najmniejszej rozdzielczości na urządzenia mobilne, a dopiero potem tworzysz wygląd na komputer. W ten sposób unikniesz nadmiernej zawartości telefonu komórkowego, która pogorszyłaby jego przejrzystość i czytelność.

Wskazówka : dowiedz się, jak twoi konkurenci pracują z responsywnym projektem i zainspiruj się. Generalnie jednak małym i średnim firmom opłaca się wykorzystać platformę webową do stworzenia strony internetowej , natomiast dużym firmom bardziej opłaca się zakodować stronę na zamówienie.

Przerobienie starej strony internetowej na responsywną

Jak sprawić, by strona była responsywna? W przypadku starszych serwisów (np. z 2015 r.) konieczne jest wprowadzenie zmian do istniejącego systemu, co zwykle nie jest zadaniem łatwym. Prawdopodobnie nie możesz obejść się tutaj bez ekspertów. I przygotuj się na  większe wydatki .

W takich przypadkach bardziej opłaca się przekonwertować cały serwis na nowoczesną platformę , która może działać z responsywnością, niż tracić czas na modyfikację istniejącego rozwiązania.

Wskazówka : zanim przełączysz się na responsywną witrynę, dowiedz się, co działa, a co nie na istniejącej. Warto również skupić uwagę na potencjalnym kliencie i odpowiednio dostosować stronę internetową.

Dwie opcje tworzenia responsywnej strony internetowej

 1. Korzystając z platformy (płatnej lub bezpłatnej, ale istnieje ryzyko częstszego „to nie działa”), gdzie po prostu samodzielnie klikasz na swoją nową responsywną stronę. Doskonale nadaje się do stworzenia osobistej strony internetowej, małego e-sklepu oraz do sprzedaży szkoleń i kursów online.
 2. Z pomocą programistów , którzy przerobią Twoją istniejącą stronę na responsywną lub stworzą dla Ciebie zupełnie nowe strony.

Programista musi umieć ustawić elastyczny layout, dodać Media Queries do kodu, aby ustalić warunki zmiany projektu strony, a także metatagi viewport, punkty przerwania, czy punkty zwrotne zmiany projektu, no i oczywiście musi zadbaj o responsywność zdjęć. 

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.