L O A D I N G

Co to są kody stanu adresów URL?

HomeInternetCo to są kody stanu adresów URL?
Shpae
Shpae
Shpae

Za każdym razem, gdy wpisujemy adres URL w pasku adresu przeglądarki lub klikamy w link, do serwera wysyłane jest zapytanie. Odpowiedź dostarczona przez ten serwer będzie odpowiedzialna za wyświetlenie strony internetowej lub pojawienie się błędu, takiego jak 404 lub 500.

Idealnie, gdy użytkownik zadaje zapytanie, zawsze może dotrzeć do Twojej witryny i mieć dobre wrażenia, więc powinieneś unikać błędów. Aby je rozwiązać, musisz najpierw wiedzieć, jakie są kody i co oznaczają.

Jakie są kody stanu adresu URL?

Jak już powiedzieliśmy, kod stanu HTTP jest odpowiedzią serwera na żądanie wysłane z przeglądarki. Serwer odpowiada na żądanie przeglądarki trzycyfrowym kodem: jest to tak zwany kod statusu HTTP.

Te kody statusu mają na celu wskazanie, że komunikacja między witryną a serwerem jest w dobrym stanie, aby użytkownik mógł bez problemów poruszać się po witrynie. Zrozumienie, co oznaczają te kody stanu, jest bardzo przydatne do szybkiego diagnozowania błędów, które mogą występować w witrynie, i zapobiegania wpływaniu na jej wydajność. 

Kody stanu to liczby 3-cyfrowe. Pierwsza cyfra oznacza klasę reakcji, której odpowiada i mieści się w przedziale od 1 do 5, dlatego zobaczysz, że kody mają postać 1xx, 2xx, 3xx, 4xx lub 5xx.

Co oznaczają kody stanu? 

kod 1xx

Tego typu reakcje są rzadkie. Są to odpowiedzi informacyjne, które wskazują, że serwer analizuje żądanie.

kod 2xx

Jest to kod, którego oczekuje się we wszystkich lub większości adresów URL w Twojej witrynie. Wskazuje, że żądanie zostało pomyślnie zrealizowane, a serwer udzielił przeglądarce oczekiwanej odpowiedzi, co przekłada się na poprawne wyświetlenie strony internetowej dla użytkownika.

kod 3xx

Ten kod wskazuje, że dokonano przekierowania. Serwer otrzymał żądanie i przekierował Cię do nowego adresu URL, pod którym znajduje się treść, której szukasz. Najczęstszym jest 301 i to właśnie powinieneś zrobić np. gdy zdecydujesz się usunąć treść ze swojej strony i zastąpić ją inną, w takim przypadku zwrócisz się do zespołu IT lub opracujesz przekierowanie 301, którego źródłem będzie bieżący adres URL, który usuniesz z witryny, a docelowy adres URL będzie adresem nowej treści, która zastąpi poprzednią. 

kod 4xx

Wskazują na błąd na poziomie strony internetowej. Najbardziej znanym jest bez wątpienia 404. Gdy strona nie istnieje lub serwer nie może uzyskać dostępu do strony w witrynie, pojawia się dobrze znany „Błąd 404 lub NIE ZNALEZIONO”. Jest to dość częsty błąd, szczególnie w dynamicznych witrynach, które nieustannie zmieniają swoją zawartość, jak e-commerce. 

Dla firm e-commerce, które często wyświetlają ten błąd z powodu braku zapasów lub celowo decydują się na pozostawienie tego błędu, wskazane jest stworzenie atrakcyjnego landing page, który nie zniechęci użytkownika i nie opuści serwisu po zobaczeniu tego błędu . Wylądowanie błędu 404 powinno przedstawiać alternatywy dla tego, czego szuka użytkownik, zachęcając go do pozostania na stronie i przejrzenia kategorii lub strony głównej.

W przypadku stron, które zdecydowanie chcą zostać usunięte, mają wysoki autorytet, mają duży ruch lub mają oczywisty adres URL, do którego powinni przejść odwiedzający lub linki, należy użyć przekierowań 301 do najbardziej odpowiedniej strony. Na przykład, jeśli strona o babeczkach bez cukru już nie istnieje, powinna przekierować 301 na stronę kategorii przepisów bez cukru.

kod 5xx

W tym przypadku błąd występuje na poziomie serwera. Żądanie jest prawidłowe na poziomie WWW, ale serwer nie jest w stanie go zrealizować. Może się to zdarzyć z powodu błędu konfiguracji lub błędu serwera, a nawet dlatego, że strona otrzymuje zbyt wiele zapytań i nie jest w stanie odpowiedzieć lub czas odpowiedzi trwa zbyt długo. 

Kod stanu adresów URL Twojej witryny można zidentyfikować za pomocą różnych narzędzi. Najlepiej byłoby zasięgnąć porady specjalisty od marketingu cyfrowego, który powie Ci, czy w Twojej witrynie występują błędy i jaka jest najlepsza opcja ich wyeliminowania.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady na ten temat , napisz do nas , a opowiemy Ci więcej o usługach oferowanych przez waszkiewicz.media i naszym sposobie pracy.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.