Co to jest SSL i dlaczego warto go mieć?

HomeHostingCo to jest SSL i dlaczego warto go mieć?
Shpae
Shpae
Shpae

Secure Sockets Layer, znany również jako SSL, to technologia bezpieczeństwa, która zapewnia szyfrowanie komunikacji między klientem a serwerem.

Aby zrozumieć to nieco prościej, „klientem” będzie przeglądarka internetowa, taka jak Google Chrome lub Safari, a „serwerem internetowym” będzie Twoja witryna lub sklep internetowy.

Łatwym sposobem sprawdzenia, czy strona internetowa, którą odwiedzasz w przeglądarce, ma zainstalowany certyfikat SSL, jest sprawdzenie w pasku adresu przeglądarki, czy adres URL zaczyna się od HTTP czy HTTPS. Jeśli adres URL, który odwiedzasz, zaczyna się od HTTPS, będziesz bezpiecznie przeglądać stronę internetową za pomocą protokołu SSL.

Z tych wszystkich powodów w tym artykule wyjaśnimy, czym jest SSL i dlaczego jest niezbędny dla każdej witryny WordPress.

DLACZEGO POSIADANIE CERTYFIKATU SSL JEST TAK WAŻNE?

Brak certyfikatu SSL od 2021 roku jest kosztowny.

Czemu?

Ano dlatego, że jeśli nie masz włączonego certyfikatu SSL na swojej stronie, potencjalnym klientom trudniej będzie kupić lub odwiedzić Twoją stronę z obawy, że znajdą się na niezabezpieczonej stronie.

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu online, następuje komunikacja między Twoją przeglądarką a sklepem internetowym. Dlatego jeśli ta komunikacja nie jest szyfrowana, narażasz dane swoich klientów.

Na przykład, gdy wpiszesz numer swojej karty kredytowej w przeglądarce, przeglądarka udostępni numer karty sklepowi internetowemu. Gdy sklep otrzyma płatność, poinformuje przeglądarkę, aby powiadomiła Cię, że Twój zakup wydaje się pomyślny.

Dzięki temu procesowi SSL zapewnia szyfrowanie wspomnianej komunikacji, aby upewnić się, że karta kredytowa nie zostanie zauważona przez hakerów, dopóki nie dotrze do miejsca docelowego na serwerze sklepu internetowego.

Z tych wszystkich powodów certyfikat SSL jest kluczowym narzędziem uniemożliwiającym cyberprzestępcom przechwytywanie poufnych informacji, takich jak hasła i numery kart kredytowych odwiedzających.

Dlaczego witryna internetowa potrzebuje SSL?

Korzyści bezpieczeństwa wynikające z posiadania certyfikatu SSL w witrynie są liczne.

Ponadto, aby promować bezpieczeństwo w Internecie i chronić wszystkich użytkowników Internetu, zarówno przeglądarki internetowe, jak i wyszukiwarki stworzyły negatywne zachęty, aby zachęcić wszystkich webmasterów do korzystania z protokołu SSL.

W rzeczywistości są to niektóre z powodów, dla których powinieneś mieć zainstalowany certyfikat SSL na swojej stronie internetowej:

1 – BRAK WŁĄCZONEGO SSL ZASZKODZI SEO

Bez włączonego certyfikatu SSL w Twojej witrynie wyszukiwarki (Google, Bing itp.) będą Cię karać i obniżać Twoją pozycję w Internecie.

W rzeczywistości jednym z wskaźników używanych przez Google do oceniania różnych stron internetowych w wynikach wyszukiwania jest instalacja certyfikatu SSL.

Pamiętaj, że Google nie będzie odsyłać swoich użytkowników na niezabezpieczone strony internetowe. Dlatego bezpieczeństwo połączenia między przeglądarką a serwerem ma duże znaczenie w algorytmie klasyfikacji.

Dlatego przeniesienie strony z HTTP na HTTPS poprzez dodanie certyfikatu SSL będzie jedną z najłatwiejszych metod na poprawę pozycjonowania w sieci.

2 – PRZEGLĄDARKI OZNACZĄ TWOJE STRONY INTERNETOWE BEZ SSL JAKO NIEZABEZPIECZONE

Jak wspomnieliśmy wcześniej, po zainstalowaniu certyfikatu SSL w Twojej witrynie, adres URL Twojej witryny zmieni się z http://twojadomena.com na https://twojadomena.com.

Na przykład Google Chrome oznaczy strony internetowe zaszyfrowane za pomocą HTTPS jako bezpieczne za pomocą zamkniętej kłódki. a wszystkie te, które nie mają zainstalowanego SSL, zostaną oznaczone jako „Niezabezpieczone” (na czerwono).

Dlatego te strony internetowe bez SSL będą oznaczane w przeglądarkach jako niezabezpieczone, a to spowoduje straty dla Twojej firmy. W rzeczywistości, według badania GlobalSign , 85% kupujących online unika niebezpiecznych stron internetowych.

3 – MOŻESZ STRACIĆ POTENCJALNYCH KLIENTÓW

Ochrona Twoich klientów powinna być głównym powodem włączenia SSL na Twojej stronie internetowej.

Jeśli użytkownicy są gotowi oddać Ci swoje pieniądze, przynajmniej powinieneś wynagrodzić ich zaufanie, chroniąc ich przed intruzami za pomocą certyfikatu SSL.

Jeśli haker będzie w stanie ukraść dane karty kredytowej klienta z powodu braku szyfrowania na Twojej stronie internetowej, nie tylko stracisz jego zaufanie, ale także stracisz pieniądze w przyszłości.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, CZY MOJA WITRYNA MA WŁĄCZONY PROTOKÓŁ SSL?

Łatwym sposobem sprawdzenia, czy Twoja witryna ma zainstalowany certyfikat SSL, jest sprawdzenie w pasku adresu przeglądarki, czy adres URL zaczyna się od HTTP czy HTTPS.

Jeśli adres URL zaczyna się od HTTPS, Twoja strona internetowa będzie chroniona protokołem SSL.

Możesz także użyć weryfikatora SSL, takiego jak SSL Labs .

JAK MOGĘ ZAINSTALOWAĆ CERTYFIKAT SSL NA MOJEJ STRONIE WORDPRESS?

Jeśli Twoja witryna WordPress nie ma protokołu SSL, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to poprosić swojego usługodawcę hostingowego o dostarczenie bezpłatnego certyfikatu SSL (większość firm hostingowych zawiera bezpłatne SSL w swoich pakietach hostingowych).

Jeśli Twój hosting nie zapewnia darmowego certyfikatu SSL, są inne możliwości (choć najlepiej zrezygnować z hostingu).

Na przykład Cloudflare oferuje bezpłatny współdzielony certyfikat SSL dla stron WordPress.

Jeśli wolisz nie mieć współdzielonego certyfikatu SSL i czujesz się komfortowo z wierszem poleceń, CertBot będzie doskonałą opcją do zainstalowania certyfikatów pozwalających na szyfrowanie  w Twojej witrynie.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe moich klientów. Specjalizuję się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.