L O A D I N G

Co to jest responsywna strona internetowa?

HomeStrony WWWCo to jest responsywna strona internetowa?
Shpae
Shpae
Shpae

Responsywne projektowanie stron internetowych jest jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w projektowaniu stron internetowych od wielu lat. Responsywne strony internetowe, które płynnie dostosowują się do każdego rozmiaru ekranu , z czasem stały się normą i mają coraz większy wpływ na rankingi w wyszukiwarkach. Przyjrzyjmy się teraz bliżej, co oznacza termin responsywna strona internetowa i wskazówkom, jak podejść do jej projektowania lub tworzenia.

CO TO JEST RESPONSYWNA STRONA INTERNETOWA

Responsive web (czasami także mobile web lub web design ) można najprościej wytłumaczyć jako strony internetowe, których wygląd i elementy dopasowują się do każdego wyświetlacza. Nie ma więc znaczenia, czy odwiedzasz witrynę z komputera z 22-calowym monitorem, 15,6-calowym laptopem czy 10-calowym tabletem. Treści są zawsze zmieniane, aby wyglądały dobrze i były łatwe w nawigacji na wszystkich urządzeniach.

Strona responsywna bazuje na trendzie przeglądania internetu za pomocą smartfona lub tabletu. Trend ten zaczął się wraz z pojawieniem się iPhone’a, a badania z 2018 roku pokazują, że ponad 50% użytkowników używa urządzeń mobilnych do robienia zakupów w e-sklepach lub wyszukiwania informacji w sieci. Dlatego należy zareagować na ten fakt i dostosować wygląd treści oraz sposób sterowania serwisem do mniejszego wyświetlacza.

Wraz z ekspansją Internetu Rzeczy ( IoT ) stopniowo dodawane są kolejne urządzenia, takie jak SmartTV , smartwatche – na przykład Apple Watch czy czytniki e-booków. Wszystkie te urządzenia mają różne rozdzielczości i przekątne wyświetlania, a utrzymanie jednej formy serwisu znacznie utrudniłoby obsługę strony. Projektowanie responsywnych stron internetowych opiera się zatem zasadniczo na pionowym rozkładzie treści – przewijaniu w górę i w dół czy możliwości powiększania.

Responsywna strona internetowa lub e-sklep jest zaprojektowana do sterowania za pomocą ekranu dotykowego lub palca. Od tego zależy wygląd poszczególnych elementów, takich jak przyciski i menu. Ważna jest tu zasada intuicyjnego sterowania, a strona mobilna powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby użytkownik mógł się po niej błyskawicznie odnaleźć. Pod względem treści strony powinny oferować  identyczne opcje  dla wszystkich urządzeń, tak aby użytkownicy mogli płynnie przełączać się między komputerem stacjonarnym a np. tabletem.

Responsywne strony internetowe są realizowane w taki sposób, że po załadowaniu strony rozpoznaje konkretne urządzenie i dostosowuje wyświetlanie do szerokości okna. Każda responsywna strona internetowa jest zatem zasadniczo dostosowana do konkretnego użytkownika. Zapewnia lepsze doświadczenie użytkownika (UX) i kształtuje potencjał do kolejnej wizyty w serwisie lub dokonania zakupu.

Cechy responsywnej strony internetowej można podsumować w trzech punktach:

 • Elastyczna struktura – szerokość poszczególnych elementów nie jest stała, lecz opiera się na procentowym obliczeniu maksymalnego wymiaru. Konkretny wygląd zależy więc od wielkości i rozdzielczości wyświetlacza, przy czym istnieje możliwość dowolnego powiększania lub pomniejszania treści w ramach serwisu.
 • Elastyczne obrazy – ta sama cecha, co w przypadku struktury, dotyczy również obrazów, których rozmiar ponownie powinien być oparty na wielkości danego wyświetlacza.
 • Media Queries – podstawą są tzw. media query, które są częścią CSS od wersji CSS3. Media Queries służy jako narzędzie do uzyskiwania wspomnianych informacji o używanej przeglądarce (np. Google Chrome), urządzeniu (np. smartfonie), orientacji urządzenia (poziomej lub pionowej) oraz rozdzielczości.

ZALETY RESPONSYWNOŚCI CZYLI INTERNETU MOBILNEGO I GOOGLE

Strony mobilne powstały więc w trosce o jak najlepsze doświadczenia użytkowników oraz jako reakcja na rozwój technologii czy rozszerzeń urządzeń dotykowych. Ekspansję tę dostrzega również Google, które już w 2014  roku postrzega dostosowanie serwisów do telefonów komórkowych jako pozytywny czynnik w ocenie serwisów. Strony responsywne zajmują więc wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Zainteresowanie Google potwierdza też oficjalne oświadczenie, w którym zapowiada, że ​​od września 2020 r. rozpocznie indeksowanie stron na podstawie przeglądania mobilnego. Odwołuje się do responsywności, która zapewnia spójny wygląd treści, struktury i metadanych. Strony niespełniające nowych standardów będą karane i usuwane z pierwszych stron wyszukiwania. Może to mieć negatywny wpływ na ruch w witrynie, a tym samym na konwersje.

Jest to zakończenie rozwoju zapoczątkowanego oryginalnym oznaczeniem w wynikach stron „mobile friendly” . Już tym krokiem nadał priorytet stronom mobilnym i zwiększył potencjał ich ruchu. Dziś jednak responsywność przyjmuje już jako rzecz oczywistą i dlatego chce stworzyć zupełnie nowy standard, który przewiduje dalsze zastępowanie komputerów przez tablety i smartfony , a także dalszą ekspansję IoT – Internetu Rzeczy.

Zaletą responsywnego projektowania jest więc lepszy UX i większa szansa na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Istnieją jednak również inne czynniki:

 • Bardziej dostępna treść – użytkownicy mogą przeglądać stronę mobilną z niemal dowolnego miejsca. Nie ma więc znaczenia, czy kupią nowy telewizor z domu, czy jadąc tramwajem z pracy. Tym samym, jeśli strona jest dostosowana do smartfonów, ma potencjał na więcej odwiedzin.
 • Treść niezależna od urządzenia — responsywna strona internetowa jest gotowa na pojawienie się każdego nowego urządzenia. Przy rozbudowie nowego typu elektroniki nie ma potrzeby dalszej edycji stron.
 • Redukcja duplikatów treści – Responsywność eliminuje konieczność tworzenia specjalnej strony internetowej przeznaczonej na urządzenia mobilne. Ułatwia to Googlebotowi indeksowanie  i ujednolicenie adresu URL.
 • Mobile PPC  – możliwość korzystania z mobilnych reklam PPC.

RESPONSYWNE ZASADY PROJEKTOWANIA

 • Przejrzysta nawigacja – typowo hamburgerowe menu,
 • personalizacja elementu niezależnie od urządzenia i systemu operacyjnego,
 • eliminacja elementów o dłuższym czasie ładowania,
 • możliwość powiększania zawartości,
 • optymalizacja obrazów pod kątem różnych wyświetlaczy,
 • czytelność treści na wszystkich urządzeniach.

WSKAZÓWKI, JAK DOSTOSOWAĆ STRONĘ DO URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Poprzednie akapity wskazywały już na znaczenie stworzenia responsywnego projektu strony internetowej lub udostępnienia treści na urządzenia mobilne. Cel ten można osiągnąć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest opracowanie  dedykowanej aplikacji mobilnej, która będzie prezentować treści. Aplikacja oferuje maksymalny stopień personalizacji tabletu lub smartfona i wykorzystanie wszystkich jego funkcjonalności. Warunkiem korzystania jest jednak instalacja, co może zniechęcić wielu użytkowników.

Dlatego w wielu przypadkach bardziej odpowiednia jest internetowa wersja przetwarzania, która jest dostępna nawet bez instalacji iw zasadzie z dowolnego miejsca. Zasadniczo istnieją dwa sposoby podejścia do tworzenia witryny mobilnej. Pierwszy z nich jest ogólnie nazywany „najpierw komputer stacjonarny”, a drugi „najpierw mobilny” . Pierwsza wymieniona jest starsza, a projekt tutaj zaczyna się od wersji na komputery stacjonarne. Strona mobilna jest następnie tworzona przez przycinanie gotowego rozwiązania. Spowoduje to utworzenie zduplikowanej treści, która znajduje się w subdomenie – zazwyczaj m.example.com. 

Podejście najpierw na komputer jest stosowane zwłaszcza przy próbie znalezienia najszybszego możliwego rozwiązania lub w przypadku bardziej złożonych witryn internetowych. Jednak Google raczej rekomenduje drugą z wymienionych opcji – mobile first. W tym przypadku jest to zupełnie nowa strona internetowa, która jest już stworzona  zgodnie z zasadami strony responsywnej. Podczas gdy pierwotna zasada postępowała od największego do najmniejszego , nowszy wariant zaczyna się od najmniejszego i przechodzi do największego.

Oprócz układu poszczególnych elementów, responsywność dotyczy również treści – tekstów i obrazów. Najlepiej, gdyby obrazy nie zawierały tekstu lub miały wystarczająco czytelną czcionkę nawet na małym ekranie telefonu komórkowego o przekątnej 5,6 cala. Jednocześnie wszystkie ilustracje powinny być skompresowane , aby nie spowalniać szybkości ładowania strony. Odpowiednim formatem jest tutaj SVG , który oferuje lepsze renderowanie nawet na dobrych wyświetlaczach i ma mniejszy rozmiar.

Należy również dostosować długość akapitów lub szerokość linii. Wersja desktopowa nie powinna przekraczać 75 znaków w linii, a mobilna 50 znaków w linii. Responsywny design powinien być minimalistyczny i prosty z wystarczającą ilością wolnego miejsca – przestrzeni między poszczególnymi elementami. Wszystko powinno być zoptymalizowane pod kątem SEO, z naciskiem na szybkość ładowania strony .

Responsywna strona internetowa to w zasadzie połączenie zorientowania na user experience, znajomości zasad SEO i dostosowania do aktualnych trendów technologicznych . Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem responsywnej strony internetowej, nie wahaj się skorzystać z naszych bezpłatnych konsultacji , podczas których wspólnie stworzymy rozwiązanie dopasowane do Twoich wymagań.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.