L O A D I N G

Co to jest marketing internetowy i jak działa?

HomeSEOCo to jest marketing internetowy i jak działa?
Shpae
Shpae
Shpae

Marketing internetowy jest obecnie niemal koniecznością. Co to w ogóle jest i jakie są jego zalety? Jakie są rodzaje marketingu internetowego i jak możesz rozpocząć marketing cyfrowy w swojej firmie?

Co to jest marketing internetowy

Marketing online (lub też marketing cyfrowy lub internetowy) to zestaw metod, które mają na celu promowanie sprzedaży za pośrednictwem Internetu . Obejmuje płatną reklamę w Internecie, optymalizację stron internetowych, komunikację w sieciach społecznościowych i szereg innych działań.

Cele marketingu internetowego

Cel marketingu cyfrowego powinien zawsze opierać się na strategii biznesowej firmy i jej indywidualnych celach . Jednak prawie zawsze prawdą jest, że marketing online próbuje zwiększyć sprzedaż . Cele marketingu internetowego najczęściej obejmują:

 • szerzenie świadomości marki (branding)
 • budowanie relacji z klientami
 • zwiększenie sprzedaży

Niektóre cele można osiągnąć natychmiast, inne są bardziej długoterminowe. Wszystko zależy od konkretnej marki, grupy docelowej i wybranej formy marketingu internetowego.

Rodzaje marketingu internetowego

Narzędzia marketingu online są niezliczone, następują po sobie iw większości przypadków przeplatają się. Dlatego nie jest łatwo podzielić je na poszczególne kategorie . Główny podział marketingu internetowego to marketing przychodzący i wychodzący.

 • Outbound marketing polega na bezpośrednim zwracaniu się do klientów, na przykład poprzez newslettery.
 • Inbound marketing to zbiór metod, dzięki którym klient sam Cię odnajdzie – np. poprzez artykuły na blogu i SEO.

Możesz dowiedzieć się więcej o marketingu wychodzącym i przychodzącym oraz o tym, które kanały się do nich zaliczają, w osobnym artykule. Podział na poszczególne rodzaje marketingu internetowego przedstawia się następująco:

1. PPK

Reklama PPC lub płatna za kliknięcie jest jednym z elementów marketingu internetowego. Dzieli się na reklamy w wyszukiwarce i reklamy w treści. Płacisz za reklamę tylko wtedy, gdy ktoś w nią kliknie – stąd nazwa pay per click .

 • Reklamy w wyszukiwarce to reklamy wyświetlane użytkownikom w wynikach wyszukiwania , gdy szukają określonego słowa lub wyrażenia. Możesz bardzo skutecznie kierować je do klientów, którzy są zainteresowani Twoim produktem i sami szukają informacji na jego temat.
 • Reklamy w sieci partnerskiej to banery reklamowe , które zazwyczaj łączą tekst i grafikę . Możesz do nich kierować reklamy np. na zasadzie remarketingu .

Jeśli zdecydujesz się na PPC , powinieneś opanować copywriting , projektowanie graficzne i analizę słów kluczowych. Na podstawie tych trzech działań stworzysz angażującą reklamę zawierającą trafne słowa kluczowe. Następnie konfigurujesz go i kierujesz w odpowiednich narzędziach (Google AdWords, Sklik).

2. SEO

SEO (Search Engine Optimization) to zestaw metod marketingu internetowego poprawiających pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania . Obejmuje to szereg działań, takich jak:

 • analiza słów kluczowych i ich wykorzystania w tekstach w sieci
 • wypełnianie metatagów
 • linkbuilding (systematyczne budowanie sieci linków zwrotnych)

Algorytmy wyszukiwarek, a co za tym idzie parametry, według których decydują, który serwis ma się znaleźć na jakiej pozycji, nieustannie się zmieniają. Elastyczność jest zatem kluczem w SEO . Jeśli chcesz odnieść w tym sukces, powinieneś podążać za nowymi trendami i stale się dostosowywać.

Jeśli zdecydujesz się na pozycjonowanie , powinieneś zacząć od analizy słów kluczowych. Dzięki temu dowiesz się, czego szukają ludzie, i włączysz te słowa do tekstów na swojej stronie oraz do metatagów, których wprawdzie klienci nie widzą, ale wyszukiwarki zwracają na nie uwagę. Następnie czeka Cię link building (komunikacja z innymi serwisami i negocjowanie warunków pozyskiwania linków), edycja kodu źródłowego oraz pisanie artykułów na bloga.

3. Marketing w sieciach społecznościowych

Jeśli Twoim głównym celem jest kontakt z klientami , sieci społecznościowe oferują wspaniałe możliwości. Możesz prezentować na nich produkty, komunikować się z fanami lub zlecić im głosowanie, która z Twoich usług jest najlepsza.

Sekret sukcesu w sieciach społecznościowych leży w sztuce zaangażowania . Aby upewnić się, że Twoje posty nie wyróżniają się spośród setek innych – składających się zarówno z marek, jak i zwykłych użytkowników – musisz być kreatywny i dodawać treści, którymi interesują się Twoi fani i które mają wartość dodaną.

Możesz przyciągnąć uwagę oryginalnym gifem lub edukacyjną infografiką . Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak korzystać z sieci społecznościowych.

Jeśli zdecydujesz się na marketing w mediach społecznościowych , powinieneś przede wszystkim umieć napisać angażujący post i stworzyć do niego grafikę. Zarządzanie sieciami społecznościowymi obejmuje również odpowiadanie na wiadomości i inną komunikację z klientami za pośrednictwem sieci.

4. Wysyłanie wiadomości e-mail

E-mail marketing to forma marketingu przychodzącego, która polega na kontaktowaniu się z klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej . Istnieje kilka typów e-maili, które możesz wysłać:

 • e-maile transakcyjne
 • e-maile promocyjne
 • biuletyny
 • specjalne oferty

Najbardziej rozpowszechnioną formą e-mailingu są newslettery . Specjalista ds. e-mail marketingu wyjaśnia: „Dzięki newsletterowi, który jest głównym narzędziem e-mail marketingu, możemy przekazywać przydatne informacje, a może nawet promować naszą markę i oferowane produkty. Uderzymy dokładnie w tych ludzi, w których chcemy trafić”.

Największym strachem przed e-mailingiem jest RODO. Jeśli chcesz skupić się na newsletterach, powinieneś mieć nad nimi 100% kontrolę.

Jeśli zdecydujesz się na e-mailing , już nigdy nie przegapisz pisania SMS-ów. Ale dodatkowo będziesz też pracować z narzędziami do e-mailingu (Mailchimp, Ecomail), tworzyć w nich szablony, zarządzać odbiorcami, przechowywać dane osobowe i przeprowadzać testy, na które treści lub czas wysłania najlepiej odpowiadają Twoi klienci.

5. Marketing internetowy

Tworzenie i optymalizację stron internetowych możemy również uznać za odrębną kategorię marketingu internetowego. Powinno to odbywać się zgodnie z zasadami projektowania UX i UI . Lepsze wrażenia użytkownika prowadzą do większej sprzedaży .

Decydując się na marketing internetowy , nie możesz obejść się bez znajomości UX i UI. Będziesz także potrzebować znajomości kodu źródłowego i grafiki.

6. Inne rodzaje marketingu internetowego

Niektórzy marketerzy traktują content marketing jako odrębny rodzaj marketingu internetowego (content marketing) , który polega na tworzeniu treści – np. na firmowym blogu . Za osobny rodzaj marketingu cyfrowego możemy również uznać marketing afiliacyjny (współpraca z partnerami i ambasadorami) czy PR (współpraca z mediami) .

Zalety marketingu internetowego

Jedną z największych zalet jest stosunkowo niski koszt . Niektóre działania marketingowe online są całkowicie bezpłatne i wymagają jedynie Twojego czasu – na przykład pisanie bloga lub publikowanie w sieciach społecznościowych.

Ogromnym plusem jest również łatwa ocena wyników . Narzędzia online powiedzą Ci dokładnie, ile osób kliknęło w reklamę, ile czasu czytelnicy spędzili na czytaniu artykułów lub ile osób otworzyło Twój newsletter.

W porównaniu do klasycznego marketingu, np. w telewizji czy na billboardach, marketing online posiada również kilkukrotnie skuteczniejsze metody targetowania . Chociaż nie możesz dokładnie wybrać, kto zobaczy reklamę w telewizji lub na billboardzie, w Internecie możesz kierować reklamy na przykład na podstawie wieku, zainteresowań lub statusu rodzinnego.

Jak krok po kroku prowadzić marketing cyfrowy

Po pierwsze, powinieneś przeanalizować, jak sobie radzisz. Przeprowadź badanie rynku , analizę sieci lub cokolwiek innego, czego potrzebujesz, aby jak najdokładniej określić swoją obecną sytuację . Określ swoją grupę docelową i oblicz dożywotnią wartość klienta . Dzięki temu dowiesz się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na akwizycję.

Na podstawie swoich celów, zasobów finansowych i danych znalezionych w analizie oceń, który rodzaj marketingu online będzie dla Ciebie najlepszy. Prawdopodobnie będzie to kombinacja kilku z nich .

Następnie znajdź specjalistę ds. marketingu online , który Ci pomoże. Marketing internetowy to złożona dziedzina, która wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Możesz spróbować sam, ale prawdopodobnie nie uzyskasz takich samych wyników.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.