L O A D I N G

Co to jest konwersja i jak zoptymalizować współczynnik konwersji?

HomeSEOCo to jest konwersja i jak zoptymalizować współczynnik konwersji?
Shpae
Shpae
Shpae

5 wskazówek, jak zoptymalizować współczynnik konwersji. Każdy, kto prowadzi stronę internetową, poradzi sobie z modnym hasłem „konwersja”. Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych „kluczowych wskaźników wydajności” (KPI) w marketingu internetowym.

W tym artykule opisujemy, co oznacza konwersja, współczynnik konwersji i optymalizacja współczynnika konwersji, możliwe przyczyny niskiego współczynnika konwersji i podajemy wskazówki, jak zoptymalizować konwersje.

Czym właściwie jest konwersja?

Nawrócenie to angielskie słowo oznaczające „nawrócenie”. O konwersji mówimy wtedy, gdy np. odwiedzający stronę staje się stroną zainteresowaną lub osoba zainteresowana staje się klientem.

Możliwe konwersje to:

 • Zakup w sklepie internetowym
 • Zapisz się do newslettera
 • Kliknij link lub przycisk
 • Przesłanie formularza kontaktowego
 • Pobierz aplikację

 

Rozróżniamy miękkie i twarde konwersje. Miękkie konwersje (lub mikrokonwersje ) generują korzyści dla firmy, ale nie mają bezpośredniego wpływu na sukces pieniężny (np. długość pobytu na stronie). Twarda konwersja ma miejsce, gdy ktoś wykonuje czynność, która jest szczególnie ważna dla firmy i przyczynia się do sprzedaży (np. zakup w sklepie internetowym).

Współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji opisuje związek między liczbą odwiedzających witrynę a dokonywanymi przez nich konwersjami . Przelicznik jest zawsze podawany w procentach .

Obliczanie współczynnika konwersji

Na przykład, jeśli witryna ma 10 000 odwiedzających, a 200 z nich coś kupuje, daje to dwuprocentowy współczynnik konwersji.

(200/10 000 x 100 = 2)

Wskazówka: mierz konwersje i współczynnik konwersji bezpośrednio w Google Analytics .

Jaki jest średni współczynnik konwersji?

Zależy to od wielu czynników – branży, rodzaju konwersji, oferty. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa liczba, tym lepiej. Międzybranżowy średni współczynnik konwersji dla twardych konwersji wynosi około 1 do 4%. W sektorze e-commerce w pierwszym kwartale 2019 roku 2,72% światowych wizyt w sklepie internetowym zostało przekonwertowanych na zakupy (źródło: Statista ).

CR jest również zależny od urządzenia – kupujący online, którzy są w ruchu na swoim komputerze, dokonują konwersji częściej niż osoby korzystające z urządzeń mobilnych.

Optymalizacja współczynnika konwersji (CRO)

Nie, CRO to nie niemiecki raper, ale skrót od Conversion Rate Optimization . Oznacza to zwiększenie odsetka odwiedzających, którzy wykonują pożądaną akcję na stronie internetowej. Dlaczego powinieneś zoptymalizować swój współczynnik konwersji? Ponieważ CRO zapewnia, że ​​Twój budżet również osiągnie upragnione cele.

Możliwe przyczyny braku konwersji
Powodzenie konwersji zależy od wielu czynników, które temu sprzyjają lub uniemożliwiają. Przyczyną niewielkiej konwersji lub braku konwersji może być jeden z następujących powodów:

 • Opracuj wpisy tekstowe w formularzach
 • Treści nieskierowane do odbiorców
 • Niekorzystny projekt
 • Oczekiwania odwiedzających nie są spełnione
 • Google Analytics dezaktywowane (oznacza to, że nie można już mierzyć konwersji)
 • Brak funkcji wyszukiwania
 • Brak sygnałów zaufania, takich jak opinie klientów, pieczęcie czy nagrody
 • Długie czasy ładowania strony internetowej
 • Kod śledzenia zainstalowany nieprawidłowo
 • Niepewny proces zamawiania
 • Mylący koszyk
 • Użytkownik nie może odnaleźć się w witrynie
 • Strona nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych
 • Za mało lub niepopularne opcje płatności

5 wskazówek, jak zoptymalizować współczynnik konwersji

Aby generować więcej konwersji, głównym celem powinna być optymalizacja treści , poprawa użyteczności , układu i responsywnego projektowania .
Dzięki tym wskazówkom i sztuczkom możesz zoptymalizować współczynnik konwersji.

Wskazówka 1: Nawigacja

Odwiedzający Twoją witrynę muszą znać drogę i wiedzieć, gdzie się znajdują na stronie. Musi być dla nich jasne, gdzie znaleźć informacje, których szukają. Pomocnymi narzędziami użyteczności do analizy zachowań użytkowników są mapy ciepła i Google Analytics.

Poniższe optymalizacje nawigacji mogą pomóc Twojej witrynie w osiągnięciu lepszego CR:

 • Breadcrumbs : Breadcrumb to dodatkowa nawigacja używana do śledzenia, które strony były wcześniej odwiedzane.
 • Ukryj nawigację : w przypadku określonych stron docelowych nawigację można całkowicie ukryć, aby skoncentrować się na pożądanej akcji.
 • Uprość nawigację

Wskazówka 2: Zachowaj prostotę

Im dłuższa i bardziej skomplikowana ścieżka do konwersji, tym bardziej niepewny staje się użytkownik. Jeśli proces trwa zbyt długo, jest bardziej prawdopodobne, że się zakończy. Dlatego: Zminimalizuj wysiłek użytkowników i uprość tam, gdzie to możliwe.

 • Utrzymuj bariery klikania tak niskie, jak to możliwe
 • Skróć formularze kontaktowe: Wyeliminuj niepotrzebne pola formularzy

Wskazówka 3: Wezwanie do działania

Wezwanie do działania (CTA) to strategiczne umieszczenie przycisku, który motywuje użytkownika do podjęcia działania. Dobre CTA są ważne dla CR.

 • Pozycja : Wezwania do działania powinny być umieszczone w widocznym miejscu w witrynie – umieść wezwanie do działania w górnej części witryny.
 • Sformułowanie : słowo „wyślij” ma tendencję do odstraszania – lepsze są CTA, takie jak „zapytaj teraz bez zobowiązań”, „umów się na spotkanie teraz” lub „poproś o darmową ofertę”.
 • Kolorystyka : CTA powinny się wyróżniać i wyróżniać. Nie używaj tych samych lub podobnych kolorów co kolor tła we wezwaniach do działania, użyj kontrastowego koloru dla przycisków.
 • Count : I chociaż są one ważne, nie umieszczaj zbyt wielu CTA na jednej stronie. Zbyt wiele próśb przytłacza.

Wskazówka 4: Szybko, szybciej, najszybciej

Wydajność Twojej witryny ma bezpośredni wpływ na współczynniki konwersji. Użytkownicy stają się coraz bardziej niecierpliwi i wymagający. Według badań współczynniki konwersji spadają o 50 procent, gdy ładowanie witryny mobilnej zajmuje trzy sekundy zamiast jednej (Źródło: Google, lipiec 2019 r .). Dlatego motto brzmi: optymalizuj czasy ładowania. Jak?

 • Optymalizuj obrazy
 • Użyj buforowania po stronie serwera
 • Zmniejsz przekierowania 301
 • Użyj CSS zamiast wolnej grafiki

Wskazówka 5: Testuj, testuj, testuj

Kto powie a, musi również powiedzieć b. A jeśli chcesz wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać swoją witrynę, nie możesz uniknąć testów A/B.

Test A/B mierzy, czy wariant A czy B jest bardziej skuteczny. Najlepszym sposobem jest porównanie różnych treści, CTA i stron docelowych. Tylko dzięki skutecznym testom możesz dowiedzieć się, jakie dostosowania pomogą zoptymalizować współczynnik konwersji.

Wskazówka: dzięki Optymalizacji Google można bezpłatnie testować różne wersje witryny. Możesz edytować tekst, obrazy i elementy, a następnie użyć lepszej wersji.

Wniosek: optymalizacja współczynnika konwersji

CRO to codzienny biznes w marketingu internetowym. Aby zoptymalizować konwersje, powinieneś najpierw określić, gdzie leżą Twoje słabe punkty (analiza współczynnika odrzuceń), a następnie skorzystać z testów A/B, aby dowiedzieć się, które zmiany i optymalizacje najlepiej przemawiają do odwiedzających Twoją witrynę, a tym samym prowadzą do sukcesu. Wiele jest możliwe od rejestracji, treści, optymalizacji mobilnej, użyteczności i wezwania do działania. Miłego testowania!

Często Zadawane Pytania

Jaki jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji opisuje stosunek odwiedzających witrynę do konwersji , których dokonali.

Jak obliczany jest współczynnik konwersji?

Wzór na obliczenie współczynnika konwersji to: liczba odwiedzin (wizyt w witrynie) podzielona przez liczbę konwersji x 100. Współczynnik konwersji jest zawsze podawany w procentach .

Czym są konwersje?

Konwersje (cele) to działania podejmowane przez użytkownika w Twojej witrynie. Może to być np. zakup, subskrypcja newslettera, ale także osiągnięcie określonej głębokości przewijania lub określonej długości pobytu.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.