Agencja interaktywna | Strony WWW | Pozycjonowanie | Social Media

Projektujemy i budujemy strony internetowe, pozyskujemy klientów, zwiększamy sprzedaż i promujemy Twoją markę w sieci Internet.

,

Co to jest atrybut ALT?

Prawdopodobnie słyszałeś już o atrybutach alt . Towarzyszą one obrazom, aby pomóc użytkownikom z upośledzeniem wzroku poruszać się po sieci i zrozumieć, o co chodzi, bez konieczności ich oglądania.

Ale tekst alternatywny może również przyczynić się do SEO, a także zaszkodzić rankingom internetowym, jeśli zostanie użyty nieprawidłowo. W tym przewodniku dowiesz się więcej o tym, czym jest atrybut alt, jego przeznaczeniu, kilku wskazówkach dotyczących jego prawidłowego stosowania oraz o tym, jak ważne jest jego używanie.

  • Alt: Po co to jest? Co to jest?
  • Tekst alternatywny: Gdzie się znajduje?
  • Atrybut Alt: wskazówki dotyczące jakości alt
  • Tekst alternatywny SEO: dlaczego jest ważny? 

Alt: Po co to jest? Co to jest?

Tekst alternatywny , znany również jako atrybut alt, opis alt lub znacznik alt, to szczegółowa informacja opisująca element wizualny, zazwyczaj zdjęcie 

Źródło ustawień tekstu alternatywnego zostało opracowane , aby pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym zrozumieć, co przedstawia obraz, gdy fragment tekstu jest im przekazywany przez czytnik ekranu, poprawiając w ten sposób komfort przeglądania Internetu. 

Ponadto tagi alt zapewniają kontekst robotom wyszukiwarek, dzięki czemu mogą one prawidłowo indeksować grafikę, którą umieszczasz na swojej stronie internetowej. W ten sposób przyczyniasz się do tego, aby Twoja strona uzyskała pozytywną klasyfikację, co jest kluczowe w SEO.

Tekst alternatywny może być użyty do dowolnego rodzaju grafiki, na przykład obrazu lub infografiki. Jednak opisy w tekście alternatywnym zwykle nie są stosowane w przypadku tych obrazów dekoracyjnych.

Techniczna definicja tekstu alternatywnego pomaga wydawcom zrozumieć, jak to działa. Tekst alternatywny to atrybut HTML: alt.

Gdy obraz jest zawarty w treści cyfrowej, narzędzie do edycji lub publikowania oznacza obraz znacznikiem HTML: <img>

Tekst alternatywny: Gdzie się znajduje?

W tagu obrazu zawarty jest tekst alternatywny: 

<img src=”myimage.png” alt=”web_analytics_service” />.

Atrybut Alt: wskazówki dotyczące jakości alt

Dodanie tekstu alternatywnego do obrazów to jeden z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie dostępności witryny. Ale niekoniecznie łatwo jest zrobić to dobrze, więc oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to zrobić dobrze:

  • Należy unikać pisania atrybutów alt wyłącznie do celów SEO . Pamiętaj, dlaczego po raz pierwszy wprowadzono tekst alternatywny, aby pomóc osobom niedowidzącym zrozumieć nie tylko to, co przedstawia obraz, ale także kontekst, w jakim znajduje się on w tekście. Dlatego należy unikać upychania słów kluczowych i skupić się na dodawaniu tekstu opisowego, który najlepiej oddaje to, co dzieje się na obrazie. 
  • Tekst powinien być krótki, aby zmaksymalizować jego oddziaływanie. Krótsze teksty alternatywne są również bardziej efektywnie indeksowane przez wyszukiwarki. Dlatego tekst alternatywny powinien być krótki i opisowy, używając tylko jednego lub dwóch słów kluczowych i maksymalnie 140 znaków.
  • Nie nadawaj priorytetu alt tagom nad tytułami SEO i opisami meta . Znaczniki Alt powinny mieć priorytet tylko w przypadku stron z dużą ilością obrazów, które mają bardzo mało tekstu. 
  • Jeśli obraz jest skomplikowany i wymaga więcej niż krótkiego opisu, aby zapewnić czytelnikom wartość, rozważ podanie linku do tekstu objaśniającego. HTML obejmuje to również atrybutem „longdesc”.
  • Tekst alternatywny różni się od podpisów obrazów w kluczowych aspektach: Twoim celem jest dodanie wartości, a nie powielenie podpisu. Jeśli dołączasz podpis i tekst alternatywny, upewnij się, że razem zawierają pełny opis obrazu, który pomoże czytelnikowi zrozumieć, co on przedstawia i dlaczego jest częścią treści.

Tekst alternatywny SEO: dlaczego jest ważny? 

Zasadniczo celem tekstu alternatywnego jest poprawa dostępności poprzez zapewnienie opisu obrazu dla odwiedzających, którzy nie mają możliwości jego wyświetlenia lub w przypadku, gdy obraz nie otworzy się z powodu problemów z połączeniem. 

Jednak gdy roboty wyszukiwarek sprawdzają stronę, obrazy z odpowiednio sformatowanym tekstem alternatywnym wpływają na sposób indeksowania i rankingi strony. W ten sposób poprawia SEO. 

Brak ustawienia atrybutów alt dla obrazów oznacza, że ​​Twoja witryna staje się trudna do zinterpretowania przez czytniki ekranu i przeglądarki oraz zmniejsza komfort użytkowania dla osób niedowidzących. 

Tekst alternatywny jest również ważny, gdy przeglądarki nie mogą poprawnie wyświetlić strony, tzn. strona internetowa nie wyświetla obrazów. Z kolei czytelnik zobaczy co najwyżej pusty prostokąt. Zamiast obrazów strona zwróci atrybuty alt, określające, który obraz ma się wyświetlić. 

Z tych powodów należy zapewnić wszystkim odwiedzającym, a także wyszukiwarkom dostęp do treści, ustawiając opisowy tekst alternatywny dla wszystkich obrazów w witrynach.

Atrybut alt jest podstawowym elementem strategii pozycjonowania, w których obrazy są niezbędne do generowania biznesu. Innymi słowy, w cyfrowych modelach biznesowych, takich jak e-commerce, obrazy odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego musimy mieć dobrą strategię i tworzyć dobrze zoptymalizowane atrybuty alt.

W Waszkiewicz Media jesteśmy specjalistami w tworzeniu strategii pozycjonowania organicznego. Skontaktuj się z nami, jeśli możemy pomóc Ci stworzyć i zrealizować strategie pozycjonowania, w których obraz jest podstawowym elementem.

Zadzwoń