L O A D I N G

Błąd 404: co to jest i jak szybko i skutecznie naprawić?

HomeInternetBłąd 404: co to jest i jak szybko i skutecznie naprawić?
Shpae
Shpae
Shpae

Najlepiej przemyślana kampania marketingowa może się   nie udać, jeśli odwiedzający Twoją witrynę napotkają  błąd 404  i nie mogą znaleźć tego, czego szukają. A jakby tego było mało, ten częsty problem może sprawić, że Google nas ukarze i stracimy pozycjonowanie SEO.

Powiemy Ci,  czym dokładnie jest błąd 404, z czego wynika i jak możemy go naprawić .

Co to jest błąd 404?

Gdy użytkownik  próbuje przejść do strony w naszej witrynie, która nie istnieje , przeglądarka zwraca stronę błędu „404”. Pochodzenie tego numeru polega na tym, że za każdym razem, gdy Google wysyła żądanie do serwera z prośbą o informacje o stronie, ten serwer odpowiada trzycyfrowym kodem stanu, który wskazuje stan strony. Na przykład 200 oznacza, że ​​wszystko jest w porządku, a 301, że strona została trwale przekierowana. Jak być może już sobie wyobrażałeś, 404 wskazuje, że żądana strona nie została znaleziona na serwerze.

Błąd 404 jest bardzo powszechny i ​​może być spowodowany różnymi  przyczynami :

 • Adres  URL witryny  został usunięty przez pomyłkę lub celowo (na przykład odświeżyliśmy stronę internetową i ta strona nie była już odpowiednia).
 • Nazwa adresu URL została zmieniona, a stary już nie istnieje. W takich przypadkach dość często zdarza się, że zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne linki nadal prowadzą do poprzedniego adresu URL, a jeśli tego nie naprawimy, spowodują błąd 404.
 • Adres URL jest nieprawidłowy. Czasami użytkownicy błędnie zapamiętują adres URL lub próbują go „wymyślić”, łącząc elementy z innych stron. W rezultacie będą próbować uzyskać dostęp do adresu URL, który nigdy nie istniał, i logicznie spowoduje to błąd.
 • Adres URL jest błędnie napisany. Wariant poprzedniego powodu: odwiedzający próbuje uzyskać dostęp do adresu URL, który istnieje, ale popełnił błąd podczas wpisywania go i dlatego serwer go nie rozpoznaje.
 • Dokonano zmiany domeny i przekierowania nie zostały prawidłowo zarządzane. Jeśli strony, które były w starej domenie nie zostały przeniesione do nowej, użytkownik zamiast treści, której szukał, zobaczy błąd 404.

Jak wpływają na nas błędy 404?

Błędy 404 są   bardzo częste i jeśli pojawiają się sporadycznie, nie powinny nas zbytnio niepokoić. Ale musimy uważać, aby nie pojawiały się zbyt często lub na ważnych stronach naszej witryny, ponieważ mogą mieć różne  negatywne konsekwencje :

 • Błędy 404 negatywnie wpływają na  wygodę użytkownika , ponieważ nie możesz znaleźć szukanej treści. Zakłada to utratę wiarygodności i zaufania, a jeśli nie jesteśmy w stanie poprawnie przekierować odwiedzającego, może to spowodować utratę konwersji.
 • W obliczu wyszukiwarek, jeśli pająki Google wykryją wiele tego typu błędów, mogą to zinterpretować jako znak, że nie prowadzimy należytej konserwacji strony iw konsekwencji  ukarać ją za pozycjonowanie .
 • Ponieważ Google ma „budżet” czasu poświęcanego na indeksowanie strony, jeśli napotkasz wiele błędów 404, możesz nie odwiedzić ważnych stron w witrynie. W związku z tym indeksowanie w wyszukiwarkach będzie gorsze.
 • Jeśli strona z błędem 404 zawiera zewnętrzne linki, które do niej prowadzą, poprawienie błędu będzie trudniejsze, a my zmarnujemy czas i zasoby, które poświęciliśmy na uzyskanie tych linków.

Jak naprawić błąd 404

1) Znajdź zepsute linki w swojej witrynie

Pierwszym problemem, jaki mamy podczas naprawy stron z błędami 404, jest ich znalezienie. Na dużych i złożonych witrynach internetowych możemy tworzyć dziesiątki stron błędów 404, nie będąc tego świadomymi. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie okresowego audytu w celu wykrycia niedziałających linków za pomocą któregokolwiek z tych  narzędzi :

 • Google Search Console:  to bezpłatne narzędzie Google jest podstawowym źródłem informacji dla właścicieli witryn. Tutaj znajdziesz wszystkie kody błędów 404 zidentyfikowane przez pająki Google. Gdy zostaną naprawione, możesz oznaczyć je jako naprawione, aby ponownie je przeszukać i zindeksować.
 • Centrum linków W3C:  bardzo łatwe do wykonania narzędzie, ponieważ wystarczy wpisać żądany adres URL w odpowiednim polu, a narzędzie przeanalizuje wszystkie poszczególne linki tworzące witrynę i powiadomi nas o wszelkich błędach.
 • Dead Link Checker:  kolejne narzędzie podobne do poprzedniego, które pomaga nam sprawdzić strony z błędami 404 w dowolnej witrynie.

2) Napraw problematyczne linki

Jeśli wykonałeś poprzedni krok, masz już listę wszystkich stron w swojej witrynie, które zgłaszają błędy 404. Teraz nadszedł czas, aby zobaczyć  , jak rozwiązać je indywidualnie dla każdego przypadku .

Strony usunięte przez pomyłkę

Czasami nieumyślnie „ładujemy” stronę podczas dokonywania aktualizacji witryny. W takim przypadku musimy po prostu pozostawić adres URL tak, jak poprzednio, dzięki czemu zarówno roboty wyszukiwarek, jak i użytkownicy będą mogli go ponownie odwiedzić w normalny sposób.

błędne linki

Czasami możemy znaleźć wewnętrzne lub zewnętrzne linki prowadzące do adresu URL w naszej witrynie, który po prostu nie istnieje i którego tworzeniem nie jesteśmy zainteresowani. W takim przypadku, aby wyeliminować błąd, poprawimy problematyczny link lub nawet go usuniemy, jeśli nie jesteśmy zainteresowani.

Błędne, ale interesujące linki

Załóżmy, że strona internetowa o wysokim autorytecie opublikowała link do Twojej witryny, który powoduje błąd 404. Ponieważ ten link zapewnia duży autorytet i potencjalny ruch, możesz chcieć utworzyć stronę z tym adresem URL i treścią, którą użytkownicy spodziewać się spotkania. W ten sposób uda Ci się zamienić błąd 404 w źródło ruchu i potencjalnych konwersji.

przekierowania

Wreszcie możliwe jest, że okaże się, że link, który podaje błąd 404, został „zastąpiony” innym, na stałe lub tymczasowo. Zobaczmy, jak zarządzać obydwoma przypadkami.

Przekierowania stałe   (kod: 301) służą do trwałego przekierowania jednego adresu URL na inny, np. gdy zmieniliśmy domeny. Ważne jest, aby zawartość obu stron była podobna, aby nie wywołać u użytkownika zaskoczenia, na przykład, że nie przejdzie na stronę główną, jeśli czeka na opis produktu.

Dokonując stałego przekierowania przeniesiemy wszystkie uprawnienia i linki ze starej strony na nową, więc z punktu widzenia SEO jest to optymalne rozwiązanie, aby nie stracić wykonanej pracy.

Tymczasowe  przekierowania  (kod: 302) są używane jako tymczasowe rozwiązanie, gdy mamy adresy URL, które obecnie nie działają, ale chcemy je reaktywować w krótkim lub średnim okresie. Podczas naprawy oryginalnego adresu URL kierujemy użytkownika na inną stronę, która spełnia jego oczekiwania. Jeśli korzystasz z tego rozwiązania, nie zapomnij przekierować odwiedzających na oryginalną stronę, gdy zostanie to naprawione.

Pamiętaj, że jeśli korzystasz  z Google Search Console  (narzędzie wysoce zalecane), możesz oznaczyć jako poprawione linki, które naprawiłeś, aby można je było ponownie zaindeksować.

3) Utwórz niestandardową stronę 404

Poprzednie rozwiązania pomogą nam naprawić duży procent błędów 404 na stronie. Ale czasami jest nieuniknione, że się pojawią, choćby dlatego, że użytkownik źle wpisał adres URL. Dlatego kolejnym krokiem do  poprawy doświadczenia użytkownika  jest przejrzenie samej strony błędu 404.

Dobra strona błędu 404 powinna spełniać następujące cechy:

 • Szanuj  estetykę  i  ton  reszty swojej witryny, aby doświadczenie użytkownika było spójne. Jeśli Twoja marka ma swobodny ton i kolorową estetykę, znalezienie czarno-białej strony z robotem będzie „szokiem” dla użytkownika i negatywnie wpłynie na jego wrażenia.
 • Uspokój  użytkownika. Otrzymanie błędu 404 zamiast szukanej treści może być bardzo frustrujące. Aby użytkownik nie porzucił nas lub nie wpłynął negatywnie na postrzeganie marki, musimy być uprzejmi, wyjaśnić błąd i wskazać kroki, które należy wykonać, na przykład włączając inne linki na naszej stronie internetowej, gdzie mogą znaleźć to, czego szukają dla.
 • Używaj  humoru . O ile pasuje do tonu Twojej marki, humor jest świetnym sposobem na przekształcenie negatywnego doświadczenia w moment połączenia z użytkownikiem.
 • Dołącz jakiś mechanizm, który pozwala użytkownikom  powiadamiać Cię  o błędzie. W ten sposób możesz użyć samej strony błędu 404 do „polowania” na awarie, które umknęły ci podczas audytów.
 • Upewnij się, że Twoja strona błędu 404  nie jest indeksowana przez Google , ponieważ nie chcesz, aby pojawiała się w wynikach wyszukiwania lub by roboty indeksujące spędzały czas na jej odwiedzaniu.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.