L O A D I N G

8 kroków do wykonania podstawowego audytu SEO strony internetowej

HomeSEO8 kroków do wykonania podstawowego audytu SEO strony internetowej
Shpae
Shpae
Shpae

Jedną z najtrudniejszych części audytu jest wiedza, od czego zacząć. W tym przewodniku przeprowadzimy Cię krok po kroku przez audyt SEO Twojej witryny. Nauczymy Cię, jakie kwestie należy traktować priorytetowo i pomożemy zrozumieć kroki, które należy podjąć, aby zwiększyć ruch organiczny. 

Czym jest audyt SEO i dlaczego jest tak ważny? 

Mówiąc najprościej, audyt SEO to proces identyfikowania problemów, które mogą uniemożliwiać Twojej witrynie zajmowanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeśli występują problemy, które powodują, że Twoja witryna nie jest prawidłowo indeksowana, Twoje treści nie będą się wyróżniać na tle konkurencji i stracisz ruch organiczny – a tym samym sprzedaż. 

Jeśli nie przeprowadzasz regularnych audytów swojej witryny, łatwo przegapić okazje do rozwoju , przypadkowe problemy lub po prostu rzeczy, które mogłeś zrobić lepiej ostatnim razem. 

Lista kontrolna audytu SEO 

Zacznijmy od rzeczy, które koniecznie musisz sprawdzić . Są to potencjalne obszary problemowe, które mogą uniemożliwić prawidłowe przeszukiwanie i indeksowanie witryny. 

1. Porównaj swoje rankingi i zrozum konkurencję 

Zanim zagłębisz się w szczegóły techniczne, zbadaj swoją konkurencję. Im więcej wiesz o tym, co robią inni gracze na rynku, tym większe masz szanse na sukces .  

Porównaj pozycję swojej witryny w wynikach wyszukiwania . Najłatwiej uzyskać analizę w Marketing Miner , gdzie wchodzisz na swoją stronę lub stronę konkurencji. Ale inne narzędzia online również mogą ci pomóc. 

2. Sprawdź indeks Google w poszukiwaniu zduplikowanych wersji witryny 

To sprawdzenie jest proste, ale jednocześnie ważne. Dzięki niemu masz pewność, że Google zaindeksuje tylko jedną wersję Twojej strony . Może działać na: 

  • http://www.domena-nazw.pl 
  • http://domena-nazw.pl 
  • https://www.domena-nazw.pl 
  • https://domena-nazw.pl 

Nie ma to większego znaczenia dla użytkownika (poza tym, że może zobaczyć ostrzeżenie o niebezpiecznej stronie internetowej w swojej przeglądarce). Ale dla wyszukiwarek są to różne wersje, co stanowi problem – Twoja witryna powinna mieć tylko jeden zaindeksowany plik . Więc sprawdź duplikaty, to proste: 

Przejdź do Google i wyszukaj site:domena-nazw.pl . Wynikiem są adresy URL zindeksowane dla Twojej domeny. Jeśli widzisz więcej niż jedną z tych wersji, masz problem, który należy rozwiązać. 

Drugą opcją jest wpisanie w przeglądarce poszczególnych wersji adresu URL i upewnienie się, że zawsze zostaniesz przekierowany tylko na jeden z nich . Jeśli nie, przekieruj wszystkie wersje do wersji z 301 (stałe przekierowanie). 

Mimo to zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami poprzez wyszukiwanie „witryny” . Szybko uzyskasz przegląd wszystkich używanych subdomen, a także znajdziesz zduplikowane subdomeny, które kiedyś założyłeś i o których zapomniałeś. Chociaż jest to tylko metoda ręczna i mniej dokładna, nadal można z niej uzyskać podstawowe informacje. Jeśli chcesz dokładnej i kompletnej analizy indeksacji, skontaktuj się z nami. 

3. Sprawdź zindeksowany adres URL witryny 

Chociaż możesz już wykonać tę kontrolę w poprzednim kroku, zasługuje ona na uwagę. Zobacz , ile masz zindeksowanych adresów URL, korzystając z wyszukiwania „witryna” . Czy liczba zindeksowanych wyników jest zgodna z oczekiwaniami?

Na przykład, jeśli masz e-sklep z 5000 produktów i widzisz setki tysięcy wyników, masz problem. Przyczyną jest zwykle nawigacja fasetowa (filtrowanie), która jest indeksowalna. Z drugiej strony, jeśli wyników jest mniej niż oczekiwano, prawdopodobnie Twoja witryna nie jest wystarczająco zindeksowana. Poniżej przyjrzymy się obu kwestiom bardziej szczegółowo. 

4. Analizuj szybkość strony 

Szybkość strony jest jednym z ważnych elementów algorytmów Google, a od 2018 roku jest to głównie szybkość na urządzeniach mobilnych. Ale wszyscy możemy potwierdzić, że szybkość ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza z punktu widzenia użytkownika – im wolniej ładuje się strona, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik ją opuści .   

Możesz mierzyć prędkość za pomocą kilku narzędzi. PageSpeed ​​​​Insights to proste i intuicyjne narzędzie , które natychmiast dodaje rekomendacje, jak zoptymalizować prędkość .  

5. Upewnij się, że Twoja witryna korzysta z protokołu https 

Wprowadź (swój) adres internetowy https://www.domena-nazw.pl w swojej przeglądarce. Czy to działa? Świetny! Jeśli nie, zabezpiecz swoją witrynę certyfikatem SSL . Zwiększysz wiarygodność serwisu oraz ochronisz dane swoje i swoich klientów. 

6. Sprawdź czy strona jest responsywna 

Żyjemy w świecie skoncentrowanym na urządzeniach mobilnych. Ponad 60% wyszukiwań w Google jest przeprowadzanych przez użytkowników na urządzeniach mobilnych . Większość witryn jest już responsywna lub korzysta ze specjalnych wersji zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych, ale to nie znaczy, że problemy nie istnieją. 

Ewentualne problemy z responsywnością możesz sprawdzić np. w Google Search Console w sekcji „Mobile Usability”. Lub po prostu przeglądaj witrynę na swoim urządzeniu mobilnym jako użytkownik. 

7. Analizuj problemy z indeksowaniem 

Search Console poinformuje Cię również, czy (lub nie) masz problemy z indeksowaniem. Przejdź do raportu „Pokrycie”, gdzie otrzymasz przegląd błędów dotyczących stron bez indeksowania, a także ostrzeżenia, że ​​wszystko nie działa tak, jak powinno. Jeśli w raporcie pojawi się błąd, oznacza to, że wystąpiły problemy, które mogą uniemożliwić prawidłowe przeszukiwanie i indeksowanie witryny . I trzeba sobie z nimi radzić.  

Raport pokaże też listę wykluczonych adresów URL, które nie są indeksowane (przekierowania, 404, strony zablokowane przez plik robots.txt itp.). Wykluczenie może mieć wiele przyczyn i nie zawsze trzeba się nim zająć. 

8. Przeprowadź audyt SEO poszczególnych stron 

Upewnij się, że nie przegapisz okazji do lepszej optymalizacji swojej witryny . To świetny sposób na szybkie znalezienie obszarów wymagających poprawy. Audyt SEO na stronie dotyczy: 

  • podpisy i metatagi 
  • Teksty ALT obrazów 
  • optymalizacja treści 
  • linki wewnętrzne 

Jak powinien wyglądać dobry audyt SEO strony internetowej? 

Świetny audyt SEO witryny zapewni Ci listę środków i konkretnych kroków, które należy podjąć, aby poprawić wydajność wyszukiwania organicznego . Gdy już to zrobisz i zidentyfikujesz problemy, które mogą blokować Twoją witrynę, czas od razu przystąpić do ich naprawy. 

Kluczem jest ustalenie priorytetów zadań w oparciu zarówno o powagę problemu, jak i złożoność jego rozwiązania. Zawsze współpracuj ze swoim programistą w celu przeprowadzenia audytu SEO lub skontaktuj się bezpośrednio z profesjonalistami.  

Chcesz poprawić swoje SEO? 

Posiadamy bogate doświadczenie w audytach SEO. Przeprowadzimy kontrolę SEO na Twojej stronie, dokładnie wszystko przeanalizujemy i zidentyfikujemy braki. Doradzimy Ci jak konkretnie poprawić SEO . Audyt SEO przeprowadzamy online, ale możemy też spotkać się z Tobą osobiście. Wystarczy napisać lub zadzwonić i ustalić szczegóły. 

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.