Kiedy publikuję, rano, po południu czy w nocy? Czy będę miał większy wpływ o 12:00 niż o 16:00? Nie martw się, są to częste pytania, które wszyscy sobie zadajemy , gdy tworzymy profil w sieciach społecznościowych i chcemy się wyróżnić.
Według ASSN w 2018 r. przedział czasowy o największej aktywności wśród użytkowników to czas od 20:30 do 12:30, przy czym jego wykorzystanie jest kładzione na urządzeniach mobilnych.
Należy jednak wyjaśnić jedną rzecz: każda publiczność jest inna. Wniosków, jakie wyciągamy z jednej marki na drugą, nie da się łatwo ekstrapolować. Parametry takie jak płeć, upodobania czy zainteresowania, a nawet wiek grupy docelowej odgrywają fundamentalną rolę i znacząco wpłyną na optymalny czas publikacji.
Ale nie martw się! Istnieje kilka sztuczek , które mogą pomóc nam określić właściwy sposób dotarcia do większej liczby odbiorców, aby uzyskać większy zasięg w sieciach społecznościowych.
Oto kilka kluczowych punktów, które mogą pomóc w ustaleniu optymalnych czasów publikowania.
Badaj swoją publiczność
Obserwowanie, jak Twoi odbiorcy zachowują się zgodnie z harmonogramem publikacji, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić w analityce i monitorowaniu sieci społecznościowych.
Spróbuj na przykład zaplanować publikację postów na tydzień o godzinie 12:00 rano. Kolejny o 18:00, a potem o 20:00. Harmonogram zmienia się nawet w ciągu tego samego tygodnia. Krótko mówiąc, wykonaj własne testy i porównaj wyniki . Zawsze będzie to najlepszy sposób na wyciągnięcie wniosków. Pamiętaj, że Twoi odbiorcy są wyjątkowi, tylko Twoi i nikogo innego.
Zaplanuj swoje posty
Dzięki postępowi nowych technologii możemy korzystać z wielu narzędzi , które pozwalają nam planować publikacje z kilkudniowym, a nawet tygodniowym wyprzedzeniem.
W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu , a także sprawisz, że Twoje publikacje trafią do odbiorców we właściwym czasie. Dzięki programowaniu i monitoringowi znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć swój optymalny czas, w którym uzyskasz najwyższy wskaźnik interakcji, polubień, RT i udostępnień.
Daj swoim wyznawcom to, czego chcą.
Już to powiedzieliśmy, każda publiczność to świat. Jeśli publikujesz od dłuższego czasu i nie osiągasz oczekiwanych rezultatów, prawdopodobnie generujesz treści, które nie interesują docelowych odbiorców . Dlatego nie awansujesz. Musisz tworzyć ciekawe i atrakcyjne wizualnie treści, zwłaszcza jeśli widoczność Twojej marki zależy od wizerunku fizycznych produktów. Nie pracuj na Instagramie z brzydkimi i słabo oświetlonymi zdjęciami.
Zapisz wszystkie dane. Zapisz to wszystko.
Jednym z najczęstszych błędów jest nieśledzenie wyników w mediach społecznościowych. Zapisz statystyki. Zrób sobie szablon w Excelu i zapisz swoje wyniki i interakcje. Czego nie analizuje się, nie da się poprawić. Jest to podstawowa przesłanka w zarządzaniu sieciami społecznościowymi.
Do tego żmudnego zadania dostępne są również różne narzędzia, które pozwolą Ci śledzić i analizować wszystkie dane i interakcje z odbiorcami.
Używaj hashtagów.
Jednym z najczęstszych błędów w sieciach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze i Instagramie, jest nieprawidłowe używanie hashtagów. To narzędzie jest niezbędne, aby Twoje treści były znane opinii publicznej i klasyfikowane na podstawie określonych tematów lub określonych lokalizacji.
Nie marnuj hashtagów, staraj się używać 8-10 hashtagów w każdym poście, zawsze powiązanych z Twoimi treściami. Nie daj się też zwariować, umieszczając w lewo i w prawo hashtagi, które nie mają związku z tym, co chcesz przekazać, ponieważ spowoduje to, że Twoje treści nie będą poprawnie pozycjonowane.
Rozwijaj się i dostosowuj.
Jednym z kluczy do sukcesu w sieciach społecznościowych jest analiza środowiska cyfrowego i umiejętność dostosowywania się do nowych zmian . Jeśli nie dostosujesz się do przepływu, poddaj się. Zmodyfikuj treść, jeśli nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów. Zmieniaj projekt, język publikacji, aż znajdziesz odpowiedni klucz. Zauważysz to w komentarzach i interakcjach.
Po raz kolejny wygodnie jest szczegółowo przeanalizować każdy problem, a także środki naprawcze w strategii marketingowej online. Nie chwiej się jak szalony, dokładnie przemyśl każdy swój krok.