L O A D I N G

18 wskazówek, jak zoptymalizować profil swojej firmy w Google

HomeGoogle18 wskazówek, jak zoptymalizować profil swojej firmy w Google
Shpae
Shpae
Shpae

Profile firm Google to bezpłatne i łatwe w użyciu narzędzie dla firm i organizacji. Dzięki niemu można szybko i łatwo zarządzać obecnością online w Google, w tym wyszukiwaniem i mapami.

Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak najlepiej wykorzystać profil firmy w Google.

Zalety profili firmowych Google

 1. Aktualne informacje dla potencjalnych klientów
  Zawsze dostarczaj swoim klientom najnowsze informacje o swojej firmie, samodzielnie aktualizując godziny pracy i wpisy. W ten sposób klienci zawsze wiedzą, kiedy mogą Cię odwiedzić i nie ma podrażnień.
 2. Kontaktuj się z klientami
  Połącz się z klientami, odpowiadając na pytania, odpowiadając na recenzje i publikując zdjęcia. Firmy, które mają zdjęcia w swoim profilu biznesowym, uzyskują o 42% więcej wskazówek dojazdu w Mapach Google niż te, które nie mają. Dodatkowo firmy te uzyskują o 35% więcej kliknięć w linki prowadzące do ich witryny.
 3. Przyciągnij nowych klientów
  Dzięki profilowi ​​Google Moja Firma możesz kierować reklamy bezpośrednio do klientów z Twojego regionu, którzy szukają firmy takiej jak Twoja. Dzięki Google Ads opartym na lokalizacji w Twoim profilu Google Moja Firma możesz pozyskać jeszcze więcej nowych klientów.
 4. Poznaj i poszerz swoją obecność
  Uzyskaj wgląd w to, jak potencjalni klienci szukają Twojej firmy i skąd pochodzą. Znajdziesz tam również informacje o tym, ilu użytkowników dzwoni bezpośrednio do Twojej firmy, korzystając z numeru telefonu z wyszukiwarki i Map Google. Jeśli chcesz rozpowszechniać informacje o swoich produktach lub usługach, zalecamy tworzenie inteligentnych kampanii i monitorowanie ich skuteczności.
  Skorzystaj ze wszystkich możliwości, jakie daje reklama w Google.

Zgłoś swój profil firmy w Google

Aby wprowadzić poprawki szczegółowo opisane w tym przewodniku, potrzebujesz konta Google Moja Firma. Następnie musisz poinstruować Google, aby powiązał go z profilem Twojej firmy w Google. Aby utworzyć konto, wejdź na google.com/business i zaloguj się przy użyciu zwykłego konta Google/Gmail, którego używasz w swojej firmie (w przeciwieństwie do osobistego konta Gmail, jeśli je masz) .

Wskazówka 1: Utwórz pełny profil firmy w Google

Kompletność profilu Twojej firmy w Google nie tylko pomaga Google umieścić Cię wyżej w lokalnych wynikach wyszukiwania. Zwiększa również liczbę działań podejmowanych przez klientów, gdy znajdą Twój profil. Jest wiele informacji do przekazania, więc oto kilka wskazówek dotyczących ustalania priorytetów.

Powinieneś natychmiast utworzyć te elementy:

 • Nazwa firmy
 • adres zamieszkania
 • numer telefonu
 • strona
 • godziny otwarcia

Bądź bardzo ostrożny podczas wprowadzania danych kontaktowych.

Oto kroki, aby zoptymalizować informacje kontaktowe w profilu Google Business:

 • Upewnij się, że nazwa Twojego sklepu jest taka sama, jak ta, której używasz na szyldie sklepu. Innymi słowy, dokładnie tak, jak wygląda w prawdziwym świecie. Dodanie nazwy miejsca (chyba że znajduje się ona w nazwie Twojej marki) lub słów kluczowych jest uznawane przez Google za spam.
 • Upewnij się, że nazwa i adres Twojej firmy dokładnie odpowiadają temu, co podajesz w innym miejscu w sieci. Oznacza to, że konsekwentnie używasz np. „str” lub „straße” i zawsze używasz tej samej poprawnej nazwy firmy. Algorytm Google uwzględnia niespójności podczas oceny Twojej wiarygodności.
 • Podaj zarówno zwykłe, jak i świąteczne godziny otwarcia. Zachęca to klientów do odwiedzenia Ciebie. Pozwala to również uniknąć wystąpienia negatywnej recenzji od kogoś, kto wybrał się do Twojego sklepu tylko po to, by stwierdzić, że jest on zamknięty.

Te elementy są nieco bardziej złożone i należy je również bardzo dokładnie i kompletnie wypełnić:

 • kategoria i atrybuty
 • produkty i usługi
 • Pytania i odpowiedzi (prośby wygenerowane przez właścicieli)

Powinieneś stale optymalizować te sekcje:

 • posty
 • Opinie
 • Pytania i odpowiedzi (wygenerowane przez konsumentów)

Wskazówka 2: Stwórz zrozumiały opis firmy

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że krótki opis, który pojawia się tuż pod nazwą firmy w profilu firmy, tak naprawdę nie jest pod Twoją kontrolą. To jest podsumowanie redakcyjne, które Google pisze, aby zapewnić spójność na całej platformie.

Ten opis jest poza Twoją kontrolą. Ale wnioski są w większości całkiem trafne.

Opis, który kontrolujesz, to sekcja Z firmy na panelu konta Google Moja Firma. Ta sekcja pojawia się u dołu Twojego profilu, często w sekcji Recenzje.

Aby zoptymalizować sekcję Z firmy w profilu Google Business:

 • Użyj wszystkich 750 znaków, z najważniejszymi informacjami w pierwszych 250 znakach.
 • Użyj treści ze swojej strony O nas lub deklaracji misji.
 • Użyj słów kluczowych, których używają Twoi docelowi odbiorcy, aby znaleźć firmy takie jak Twoja.
 • Nie powtarzaj informacji już znalezionych w innych sekcjach Twojego profilu.
 • Wykorzystaj tę przestrzeń, aby porozmawiać o tym, co odróżnia Cię od konkurencji i co klienci najbardziej cenią w Twojej firmie.
 • Nie dołączaj linków ani kodu HTML.

Kompletny profil przynosi korzyści

Zasadniczo powinieneś dokładnie i dokładnie wypełnić swój profil Google Moja Firma. Wiele firm tylko niekompletnie wypełnia swoje profile, przez co traci szansę na dobrą pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Jeśli sumiennie wypełnisz wszystkie informacje, Twoja oferta będzie zawierała cenne dane podstawowe. Ułatwi to potencjalnym klientom znalezienie trafniejszych informacji o Twojej firmie.

Jeśli nie wypełnisz tych informacji, ktoś inny może. Wielu właścicieli firm nie zdaje sobie sprawy, że każdy może zaproponować zmianę we wpisie o swojej firmie – i oczywiście dotyczy to także konkurencji.

Te wprowadzone przez użytkowników zmiany można wprowadzić do swojej wizytówki bez powiadamiania o tym użytkownika.

To tylko jeden z powodów, dla których bardzo ważne jest regularne logowanie się do panelu Google Moja Firma. Upewnij się, że nikt nie wprowadził niepożądanych zmian w Twojej aukcji.

Wskazówka 3: Wybierz odpowiednią kategorię

Wybór kategorii jest koniecznością do optymalizacji profilu Google Business. Oto powody:

Daj się znaleźć w wyszukiwarce

Aż 84% wyświetleń profilu firmy w Google pochodzi z badań użytkowników (tj. klient szukał produktu, usługi lub hasła kategorycznego i wyświetlał się profil firmy), podczas gdy tylko 16% pochodziło z bezpośrednich wyszukiwań (klient wpisał nazwę firmy lub adres). Dotyczy to w szczególności firm, których nazwa nie wskazuje na ich obsługę (np. Fresh Express czy Hugo’s Catering).

Wyróżnij funkcje specyficzne dla kategorii

Po wybraniu kategorii Google udostępnia funkcje specyficzne dla kategorii, które sprawiają, że Twój profil jest bardziej atrakcyjny i skuteczny. Na przykład restauracje mogą zawierać menu lub przycisk rezerwacji.

Profile hoteli zawierają oceny w postaci gwiazdek, a salony fryzjerskie mogą potwierdzić, że mają doświadczenie z cienkimi lub kręconymi włosami. Te szczegóły mogą pomóc konsumentom wybrać Cię spośród konkurencji.

Twoja kategoria pojawi się u góry profilu Google Business.

Google oferuje pewną liczbę kategorii, dlatego ważne jest, aby wybrać te właściwe. Oto, jak możesz używać kategorii do optymalizacji profilu firmy w Google:

1. Bądź konkretny

Jeśli prowadzisz salon paznokci, wybierz „salon paznokci”, a nie tylko „salon”. Jeśli jesteś restauracją, wybierz „Restauracja egipska”, „Restauracja amerykańska” itp., a nie tylko „Restauracja”.

Rozwijana lista kategorii pojawi się, gdy tylko zaczniesz pisać,  aby upewnić się, że znajdziesz najbardziej konkretną dla swojego sklepu (jest ponad 3000 kategorii, więc warto sprawdzić).

2. Wybierz kategorie drugorzędne

Wiele firm należy do wielu kategorii. Ustaw swoją główną kategorię na swoją główną ofertę (np. Artykuły spożywcze), a następnie wybierz dodatkowe kategorie, które mają zastosowanie, takie jak Dostawa artykułów spożywczych lub Artykuły spożywcze dla smakoszy.

3. Nie przesadzaj

Chcesz, aby Google łączył Cię z konsumentami, którzy potrzebują Twojej usługi? Następnie wybierz tylko kategorie, które pasują do Twojej oferty. Jeśli np. Na przykład, jeśli prowadzisz warsztat AGD, wybierz tylko „naprawa AGD”, a nie „dostawca części AGD”. Chociaż technicznie dostarczasz części zamienne, nie jest to samodzielna oferta Twojej firmy.

Porada eksperta!

Nie myl kategorii z produktami lub atrybutami, które są oddzielnymi obszarami.

Wskazówka 4: Wybierz odpowiednie atrybuty

Jak wspomniano, po wybraniu kategorii Google poda listę atrybutów, które możesz zaznaczyć, aby dokładniej opisać swoją firmę. Atrybuty to specjalne funkcje, których poszukują potencjalni klienci, takie jak: Na przykład „sklep z pamiątkami na miejscu” lub „bezpłatna sieć Wi-Fi”.

Atrybuty nie są specyficzne dla platformy Google Moja Firma (strony z recenzjami, takie jak Yelp, też je mają). Ale atrybuty Google są bardzo szczegółowe, m.in. Np. „dobry do pracy na laptopie” lub „popularny wśród podróżników”.

Wskazówka 5: Twórz nowe posty regularnie

Podobnie jak platformy mediów społecznościowych, możesz publikować ogłoszenia, oferty, wydarzenia i produkty w swoim profilu Google Business. Posty są tworzone w panelu Google Moja Firma i pojawiają się w sekcji Aktualizacje u dołu profilu Twojej firmy. Jednak w zależności od zapytania wyszukiwania mogą być bardziej wyróżnione.

Oto jak posty pomagają zoptymalizować profil firmy w Google:

 • Posty zwiększają liczbę działań podejmowanych przez klientów, którzy znajdują Twój profil
 • Regularne publikowanie wysyła pozytywne sygnały rankingowe do Google, podobnie jak dodawanie zdjęć
 • Konsumenci mają większe zamiary w wyszukiwarkach w porównaniu z innymi platformami do publikowania (np. Facebook i Instagram, na których spokojnie przewijają), więc są bardziej skłonni do angażowania się w Twoje posty w Google
 • Konsumenci mogą śledzić profil Twojej firmy i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach i aktualizacjach

Twoje wpisy z Google Moja Firma będą nawet wyświetlane w Mapach — to bezpłatna promocja dla Twojej lokalnej firmy!

Oto wskazówki, jak zoptymalizować swój profil Google Business za pomocą wpisów:

 • Publikuj regularnie. Nie tylko po to, by wysyłać sygnały do ​​Google, ale także dlatego, że niektóre typy postów wygasają co siedem dni
 • Używaj postów o wydarzeniach i ofertach w kampaniach marketingowych, które mają określone ramy czasowe. Możesz wybrać zakres dat, a posty będą aktywne przez cały czas trwania tej osi czasu
 • Dołącz linki i wezwania do działania w każdym poście
 • W momencie pisania tego wpisu istnieje typ wpisu COVID-19. Zachęcamy do korzystania z tego, aby skutecznie komunikować się z odbiorcami podczas pandemii

Wskazówka 6: Skorzystaj z katalogu produktów

Dodawanie produktów i usług jest szczególnie pomocne, gdy Twoja oferta nie jest czytelna w nazwie Twojej firmy. Dodanie tej sekcji dodaje również treści do Twojego profilu, które mogą pomóc mu w rankingu pod kątem jeszcze bardziej trafnych wyszukiwań.

Dodając produkty i usługi, podaj nazwę, opis i cenę (jeśli dotyczy). Pełny opis jest wyświetlany, gdy wyszukiwarka kliknie na produkt. Ponadto Google może utworzyć link do Twoich produktów z obszaru kategorii.

Wskazówka 7: Użyj pytań i odpowiedzi

Dzięki funkcji pytań i odpowiedzi użytkownicy mają możliwość publicznego zadawania pytań dotyczących firmy – bezpośrednio w odpowiednim wpisie Google Moja Firma. Zarówno same firmy, jak i inni użytkownicy mogą odpowiedzieć na pytania.

Nowa funkcja umożliwiająca użytkownikom zadawanie pytań i odpowiadanie na pytania innych użytkowników może i powinna być rozsądnie wykorzystywana przez firmy. Ponieważ jeśli użytkownik ma pytanie, na pewno znajdą się inni, którzy chcieliby poznać odpowiedź.

Pytania i Odpowiedzi to swoista sekcja FAQ (Często zadawane pytania) we wpisie Google Moja Firma.Funkcja umożliwia publiczne zadawanie pytań dotyczących firmy.

Są one wyświetlane bezpośrednio w lokalnych wynikach wyszukiwania Google, a dokładniej we wpisie Google Moja Firma danej firmy. Google chce to wykorzystać, aby przekazać potencjalnym klientom więcej szczegółów na temat firmy, a tym samym jeszcze bardziej wpłynąć na zamiar telefonu lub wizyty w firmie.

Użytkownicy mogą również odpowiadać na pytania

Ponieważ nie tylko firmy, ale także użytkownicy mogą odpowiadać na pytania, właściciele wpisów powinni reagować jak najszybciej. Z jednej strony mogą zapewnić poprawność odpowiedzi. Z drugiej strony szybka reakcja właściciela robi pozytywne wrażenie na potencjalnych klientach.

Aby pokazać, że odpowiedź pochodzi od właściciela wpisu, jest on oznaczony jako „Odpowiedź od właściciela”. Aby to zrobić, konieczne jest jednak, aby właściciel był zalogowany na swoim koncie podczas odpowiadania na pytanie. To jedyny sposób, w jaki Google może przypisać własność.

Pytania i odpowiedzi można oznaczyć jako pomocne

Użytkownicy mogą oznaczać odpowiedzi, niezależnie od tego, czy pochodzą od właściciela, czy innego użytkownika, jako szczególnie przydatne z „kciukiem w górę”. Zwiększa to trafność pytań i odpowiedzi, co z kolei wpływa na kolejność ich wyświetlania. Im więcej pozytywnych opinii, tym wyżej wyświetlane jest pytanie lub odpowiedź. Dlatego powinieneś szybko reagować na nowe pytania i udzielać jak najdokładniejszych odpowiedzi.

Posiadacze kont są powiadamiani w czasie rzeczywistym za pośrednictwem poczty e-mail

Ponieważ Google powiadamia właściciela konta o nowych pytaniach i odpowiedziach za pośrednictwem poczty e-mail w czasie rzeczywistym, edycja jest szybka i łatwa.

Innym sposobem na otrzymanie powiadomienia jest powiadomienie push na smartfonie. Jednak w tym celu osoba zarządzająca wpisem Google Moja Firma musi mieć zainstalowaną aplikację Mapy Google na swoim smartfonie i zawsze być zalogowana na odpowiednie konto firmowe. W takim przypadku powiadomienia można włączyć w aplikacji Mapy Google w następujący sposób:

Ustawienia -> Powiadomienia -> Moje posty -> Pytania i odpowiedzi społeczności

Możesz łatwo odpowiadać na pytania lub zadawać własne pytania w odpowiednim wpisie Google Moja Firma w wyszukiwarce Google lub w Mapach Google. Jednak odpowiedź z panelu Google Moja Firma nie jest obecnie możliwa.

Odpowiedz na każde pytanie tak szybko, jak to możliwe, tak jak w przypadku recenzji. Jeśli pytanie jest zbyt obszerne lub szczegółowe, w odpowiedzi odnieś się do działu obsługi klienta.

Jeśli masz na swojej stronie sekcję FAQ, możesz po prostu zadać sobie to pytanie i odpowiedzieć na nie w tym samym czasie. Aby to zrobić, po prostu zaloguj się na swoje konto i zadaj pytanie tak, jak zrobiłby to użytkownik. Następnie odpowiedz na nie i zapoznaj się z działem FAQ.

Wskazówka eksperta: pamiętaj o słowach kluczowych

Pytania i odpowiedzi zawierające słowa kluczowe mogą pomóc poprawić ranking profilu Twojej firmy dla tego słowa kluczowego. Dlatego podczas tworzenia sekcji pytań i odpowiedzi pamiętaj o strategii słów kluczowych, ale używaj jej naturalnie i organicznie, nie przeciążając jej słowami kluczowymi

Wskazówka 8: Używaj recenzji strategicznie

Google wie, że recenzje mają największy wpływ na zakupy klientów, więc jest to ważny czynnik rankingowy w ich algorytmie. Możesz również sam zobaczyć, jaki wpływ mają oceny na ranking. W przypadku większości wyszukiwań w Google pojawiają się pierwsze trzy wyniki lokalne (w tzw. „Pakiet 3 lokalnych”), które zawierają wiele recenzji i solidne oceny w postaci gwiazdek:

Ponadto Google może wyświetlać profil firmy w wynikach wyszukiwania, jeśli ma opinie zawierające słowa kluczowe, których szukasz.

Google pogrubia słowa kluczowe w opiniach, aby jeszcze bardziej zwiększyć trafność.

Aby zoptymalizować swój profil Google Business za pomocą opinii, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

 • Zacznij od swoich długoletnich, lojalnych klientów, aby nabrać rozpędu.
 • Ułatw to swoim klientom, tworząc link polecający lub korzystając z generatora linków polecających Whitespark (oba są bezpłatne).
 • Proszę zadaj pytanie! 62% klientów napisze recenzję, jeśli zostanie o to poproszona. Zrób to za pośrednictwem poczty e-mail, SMS-ów, mediów społecznościowych i osobiście.
 • Przypomnij klientom, że recenzje służą nie tylko Twojej korzyści. Pomagają ludziom, którzy mają takie same problemy jak Ty, znaleźć rozwiązanie i podejmować świadome decyzje.
 • Miej w swojej witrynie stronę „Opinie” z wezwaniem do działania, aby je zostawić.
 • Odpowiadaj na recenzje. Ta opinia zachęca więcej klientów do wystawiania recenzji, wiele mówi potencjalnym klientom o Twojej firmie i poprawia lokalne SEO.

Wskazówka 9: Twórz atrakcyjne zdjęcia i filmy

Przesyłanie zdjęć do profilu firmy z panelu konta Google Moja Firma jest ważne z trzech powodów:

1. Zapewnienie jakości

Każdy może dodać zdjęcia do profilu Twojej firmy, co oznacza, że ​​uzyskasz szeroki zakres jakości. Dodając własne świetne zdjęcia, możesz mieć pewność, że Twój profil będzie wyglądał jak najlepiej.

2. Bądź aktywny

Regularne dodawanie zdjęć sygnalizuje Google, że jesteś aktywny ze swoim profilem i że jest on aktualny, co pozytywnie wpływa na Twój ranking.

3. Wyświetlaj się z obrazami w wynikach wyszukiwania

Google robi postępy w rozpoznawaniu obrazów i zaczyna uwzględniać zdjęcia w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Zwiększ zaangażowanie. Według Google klienci są o 42% bardziej skłonni do proszenia o wskazówki dojazdu do firmy, jeśli jej profil firmy zawiera zdjęcia. Są też o 35% bardziej skłonni do przejścia do witryny firmy. Ponadto badanie BrightLocal wykazało, że firmy mające ponad 100 zdjęć otrzymały o 520% ​​więcej połączeń, o 2,717% więcej zapytań o wskazówki dojazdu i o 1,065% więcej kliknięć w witrynie niż przeciętna firma.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś dodać sto zdjęć do swojego profilu naraz.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby używać zdjęć do ulepszania profilu Google Business:

 • Dodaj co najmniej jedno nowe zdjęcie co siedem dni
 • Prześlij swoje logo do podglądu zdjęcia
 • Do zdjęcia na okładkę użyj czegoś, co najlepiej reprezentuje Twoją markę. Ale nie martw się o to, ponieważ Google pokaże różne zdjęcia obiektów w zależności od zapytania
 • W przypadku innych ogólnych zdjęć zapoznaj się ze wskazówkami Google dotyczącymi zdjęć. Upewnij się, że korzystasz z zadowolonych klientów, widoków wewnętrznych i zewnętrznych oraz zdjęć zespołu
 • Brak zdjęć stockowych, zdjęć z efektami specjalnymi lub brandingiem. Google stara się reprezentować Twoją firmę tak, jak wygląda w świecie rzeczywistym
 • Skoncentruj się na wysokiej jakości obrazach, które mają wyraźną reprezentację (aby dopasować wyniki wzbogacone obrazem)
 • Geotaguj swoje zdjęcia, aby pokazać Google, że jesteś znany w Twojej okolicy
 • Dodaj także filmy
 • Użyj aplikacji Street View Google, aby dodać zdjęcie 360º do swojego profilu

Google pobiera określone zdjęcie z profilu firmy i wyświetla je bezpośrednio w wynikach lokalnych, jeśli pasuje do wyszukiwanego słowa kluczowego.

Wskazówka 10: Wydajnie zarządzaj wieloma lokalizacjami

Firmy z co najmniej 10 lokalizacjami mogą dodawać, zatwierdzać i zarządzać nimi jednocześnie, korzystając z zbiorczego zarządzania lokalizacjami. Aby Twoja firma była wyświetlana w Mapach Google, wyszukiwarce Google i innych usługach Google, Twoja firma musi przestrzegać wytycznych dotyczących wyświetlania jej w Google.

Wskazówka 11: Skorzystaj z menu i rezerwacji

Restauracje mogą umieszczać jedzenie i napoje w menu w profilu swojej firmy w Google. Gdy użytkownik wywoła profil Twojej firmy, może zobaczyć, jakie jedzenie i napoje oferujesz w „Menu”.

Ta funkcja jest dostępna dla firm z branży spożywczej i hotelarskiej, które nie mają jeszcze menu dostarczonego przez stronę trzecią.

Goście mogą zobaczyć popularne dania Twojej restauracji w profilu Twojej firmy w Mapach Google w aplikacji na Androida. Tam również masz możliwość dodawania dań oraz informacji i linków do swojego menu.

Zarówno Ty, jak i Twoi użytkownicy możecie dodawać zdjęcia i nazwy potraw. Nazwy dodane samodzielnie mają pierwszeństwo przed tagami użytkownika. Możesz również zasugerować zmiany, jeśli uważasz, że informacje o daniu są błędne.

Jak działa edytor menu?

Ważne: jeśli Twoje menu zostało już zaimportowane od firmy zewnętrznej, możesz je edytować w panelu Google Moja Firma. Jeśli jednak firma zewnętrzna dostarczyła wiele menu, ta funkcja może być niedostępna.

W Google Moja Firma możesz dodać jedzenie i napoje wraz z opisami i cenami. Możesz uporządkować menu w przejrzysty sposób, dzieląc je na poszczególne sekcje, np. na przystawki, desery i dania główne.

Wskazówka 12: Skorzystaj z funkcji rezerwacji

Funkcja przycisku rezerwacji Google może naprawdę pomóc Twojej firmie wyróżnić się z tłumu.

Jeśli prowadzisz działalność, która wymaga od klientów umawiania się na spotkania, i korzystasz z wbudowanego oprogramowania do planowania, możesz teraz umówić się na spotkanie z firmą bezpośrednio z wizytówki w Google Moja Firma. Może to jeszcze bardziej ułatwić pozyskiwanie nowych klientów. Nie musisz wychodzić z Google, aby umówić się na spotkanie!

Jeśli masz konto u jednego z dostawców usług planowania obsługiwanych przez Google, przycisk rezerwacji zostanie automatycznie dodany do Twojej oferty w Google Moja Firma.

Udostępnij link do rezerwacji

Linki do rezerwacji ułatwiają klientom rezerwację Twojej oferty w dowolnym miejscu, w którym mogą znaleźć Twoją firmę. Masz możliwość udostępnienia linku do rezerwacji na profilach na Instagramie, Yelp, stronach na Facebooku lub na własnej stronie internetowej.

Skorzystaj z tej wbudowanej funkcji Google Moja Firma, korzystając z usług dostawców rezerwacji, aby przyciągnąć nowych klientów.

Wskazówka 13: Przeanalizuj, jak użytkownicy znajdują wizytówkę Twojej firmy

W sekcji Jak ludzie znajdują Twoją firmę, możesz zobaczyć, ile osób Cię znalazło i w jaki sposób.

Jeśli klikniesz lub dotkniesz wykresu na pulpicie nawigacyjnym, możesz zobaczyć, ilu użytkowników Cię znalazło i w jaki sposób.

 • Wyszukiwanie bezpośrednie: użytkownik wyszukał bezpośrednio nazwę lub adres Twojej firmy i wpisał na przykład „ristorante roma” w Mapach Google.
 • Wyszukiwanie pośrednie: użytkownik szukał kategorii, produktu lub usługi, którą oferujesz, i pojawił się Twój wpis. Na przykład w wyszukiwarce Google wpisał „włoskie restauracje w pobliżu”.
 • Wyszukiwania związane z marką: użytkownik szukał marki związanej z Twoją firmą. Przykład: użytkownik szuka fast foodów, wpisuje „mcdonald’s” w wyszukiwarce Google i znajduje wpis o Twojej restauracji typu fast food. Ta kategoria pojawi się tylko wtedy, gdy Twoja aukcja pojawiła się przynajmniej raz w wyszukiwaniu oznaczonym marką.

Wskazówka 14: regularnie sprawdzaj profil swojej firmy w Google

Google prosi innych użytkowników o odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej firmy. W ten sposób Google otrzymuje więcej informacji o Twojej firmie. Aby to zrobić, użytkownicy po prostu klikają przycisk „Znasz to miejsce?”.

Niektóre firmy obawiają się teraz, że konkurenci o złych zamiarach mogą wprowadzić zmiany w swoich wykazach GMB. Jednak filozofia Google polega na tym, że treści generowane przez użytkowników pomagają budować społeczność, uzupełniać profil firmy i pozwalają Google wyświetlać najlepsze możliwe wyniki wyszukiwania.

Pamiętaj: regularnie sprawdzaj swoją wizytówkę w Google Moja Firma.

Wskazówka 15: rozmawiaj z klientami za pośrednictwem profilu biznesowego Google

Ta funkcja umożliwia wyszukiwarkom wysyłanie SMS-ów na Twój telefon bezpośrednio z Twojego profilu Google Business. 82% kupujących smartfony (92% millenialsów) używa swoich urządzeń do wyszukiwania lokalnego, jest to świetny sposób, aby klienci mogli się z Tobą skontaktować.

Aby włączyć wiadomości, wybierz kartę „Wiadomości” w panelu Google Moja Firma. Możesz zainstalować to za pośrednictwem Google Play lub Apple App Store.

Wskazówka 16: Skonfiguruj oferty powitalne i zamień użytkowników w obserwujących

Każdy lubi dobrą ofertę, a rabaty i oferty specjalne zawsze działają szczególnie dobrze. Użyj tego również w Google Moja Firma: zaoferuj ofertę powitalną, aby podziękować klientom, którzy śledzą Twoją firmę.

Możesz tworzyć i wykorzystywać takie oferty w Google Moja Firma, aby przyciągnąć nowych klientów. Przykład: 20% zniżki na pączki dla nowych obserwujących.

Ważne: jeśli jako użytkownik obserwujesz firmę prywatnie, Twoja tożsamość nie zostanie udostępniona. Jednak po skorzystaniu z oferty powitalnej Twoje imię i nazwisko zostanie udostępnione firmie.

Klienci mogą śledzić Twoją firmę w Mapach Google, aby być na bieżąco i otrzymywać informacje o aktualnych ofertach.

Ta funkcja jest dostępna dla użytkowników aplikacji Mapy Google w większości krajów. Firmy mogą znaleźć swoich obserwatorów w aplikacji Google Moja Firma.

Skonfiguruj ofertę powitalną

 1. Otwórz aplikację Google Moja Firma na urządzeniu mobilnym
 2. U dołu ekranu dotknij Edytuj
 3. Na stronie swojego profilu w sekcji „Zdobądź obserwujących jako klientów” dotknij Utwórz ofertę powitalną
 4. Dotknij Utwórz, aby kontynuować
 5. Jeśli chcesz anulować, po prostu kliknij Nie, dziękuję
 6. Wprowadź następujące informacje:
  • Tytuł (np. 20% zniżki na pączki)
  • Opis
  • Kod kuponu (opcjonalnie)
  • Warunki użytkowania (opcjonalnie)
  • Link do strony internetowej (opcjonalnie)

Na koniec przejrzyj ofertę i jeśli Ci się spodoba, dotknij Opublikuj.

Wskazówka 17: Użyj swojego profilu biznesowego Google do lokalnego SEO

Liczba zapytań dotyczących lokalnych usług i sklepów stale rośnie. Ponadto coraz więcej osób za pomocą urządzeń mobilnych wyszukuje restauracje, kawiarnie, pralnie itp. w swojej okolicy. Jeśli uda Ci się wylądować wśród najlepszych wyników wyszukiwania ze swoim profilem GMB w tych zapytaniach z Twojego regionu, z pewnością zdobędziesz nowych klientów.

Dobrze utrzymany profil Google Moja Firma będzie miał kluczowe znaczenie dla dobrej pozycji w lokalnych działaniach SEO . Ponieważ przy powyższych zapytaniach wyszukiwania „W pobliżu mnie” różne profile firm z sekcją mapy często pojawiają się jako pierwsze. W ten sposób Google ułatwia swoim użytkownikom szybki dostęp do pożądanej usługi lub produktu.

Wskazówka 18: w pełni wykorzystaj profil firmy Google dla hoteli

Interakcja z gośćmi

Kontaktuj się z gośćmi, aby budować lojalność klientów, zwiększać rozpoznawalność i ogólnie tworzyć bardziej atrakcyjny profil. W ten sposób możesz stworzyć silniejszą relację ze swoimi gośćmi i stać się bardziej interesującym dla nowych gości.

 • Odpowiadaj na opinie gości hotelowych
 • Dodaj zdjęcia i filmy do wizytówki firmy, aby zaprezentować swoją ofertę usług potencjalnym gościom
 • Odpowiedz na pytania dotyczące Twojego hotelu
 • Rozmawiaj bezpośrednio z gośćmi

Odpowiadaj na opinie gości hotelowych

Oceny są ważne dla bezpłatnych wyników wyszukiwania. Widoczność Twojego wpisu w Google Moja Firma może również zwiększyć widoczność w tzw. pakiecie lokalnym oraz rankingach Google Maps.

Opinie i oceny w gwiazdkach Google znajdują się tuż pod nazwą Twojego hotelu i mogą pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji.

Czy powinieneś prosić o oceny i recenzje?

Czy wiesz, że: 68% klientów zostawiło opinię po tym, jak poprosiła o to lokalna firma (Bright Local, 2017).

Dlatego warto prosić gości o opinie. Najlepiej dać swoim gościom możliwość pozostawienia recenzji w różnych mediach, takich jak e-mail, w pokoju i media społecznościowe.

Nie wszystkie recenzje mogą być przytłaczająco dobre. Ale podobnie jak w przypadku odpowiadania na pytania zadawane przez potencjalnych gości, dobrym pomysłem jest odpowiadanie na wszystkie recenzje. Odpowiadaj na pozytywne i negatywne recenzje w przyjazny i profesjonalny sposób.

Dodaj wysokiej jakości zdjęcia i filmy

Oprócz recenzji wysokiej jakości zdjęcia i filmy są prawdopodobnie najważniejszym elementem atrakcyjnego profilu Google Moja Firma dla hoteli. Obejmuje to logo, zdjęcie na okładkę, zdjęcia 360°, filmy i wiele kategorii obrazów, takich jak wygląd zewnętrzny, wnętrze, pokoje oraz jedzenie i napoje. Daj potencjalnym gościom najlepsze możliwe wrażenie, czego można oczekiwać od i w swoim hotelu.

Kilka wskazówek i wskazówek dotyczących dodawania zdjęć i filmów:

 • Dodaj zdjęcia unikalnych obiektów, które wyróżniają Twój hotel.
 • Obejmuje to ujęcia zewnętrzne, wnętrza, udogodnienia, personel obsługujący gości itp.
 • Nie używaj logo jako preferowanego zdjęcia (do Twojej wiadomości: nie ma gwarancji, że Google użyje wybranego przez Ciebie zdjęcia jako preferowanego zdjęcia)
 • Używaj ujęć szerokokątnych przy dobrym oświetleniu.
 • Nie używaj zbliżeń ani obrazów, które nie oddają tego, co Twój hotel ma do zaoferowania
 • Zoptymalizuj swoje obrazy pod kątem SEO: nazwy plików i tagi alt (optymalizacja obrazów może mieć pozytywny wpływ na wyszukiwanie grafiki w Google)
 • Jeśli nie masz sprzętu do zdjęć lub filmów 360, warto zatrudnić profesjonalistę
 • Nieaktualne zdjęcia: jeśli natkniesz się na nieaktualne lub nieodpowiednie zdjęcia swojego hotelu lub niepowiązane zdjęcia opublikowane przez innych użytkowników, możesz zgłosić je do usunięcia

Ważna uwaga: Goście mogą również publikować zdjęcia w swojej ofercie. Jeśli istnieje obraz, który Twoim zdaniem jest szkodliwy dla Twojego wpisu, możesz zgłosić ten obraz do Google.

Nie zostawiaj żadnych pytań bez odpowiedzi.

Czasochłonną, ale przydatną funkcją Google Moja Firma dla hoteli są pytania i odpowiedzi. Ta sekcja jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala odpowiedzieć na pytania potencjalnych gości, tworząc pomocne FAQ

Więc nie odpowiadaj tylko „tak” lub „nie”. Udziel informacji i szczegółowych odpowiedzi. Na przykład, jeśli ktoś pyta o godziny zameldowania lub wymeldowania, udziel jasnej i pomocnej odpowiedzi i skieruj go na swoją stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji.

Jeśli użytkownik zada pytanie, które uważasz za szczególnie ważne, możesz nadać mu priorytet. Może to sprawić, że pytanie będzie bardziej widoczne w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Ważna uwaga: każdy może odpowiedzieć na pytania dotyczące Twojej wizytówki w Google Moja Firma. Dlatego najlepiej regularnie przeglądać swoją ofertę i upewnić się, że potencjalni goście widzą właściwe odpowiedzi.

Zgłoś nieodpowiednie recenzje

Przeczytaj zasady dotyczące treści zabronionych i objętych ograniczeniami. Jeśli recenzja to narusza, możesz ją zgłosić, aby usunąć ją zgodnie z opisem tutaj.

Wniosek: profil firmy Google – lokalne narzędzie marketingowe

Jak widać, profil Google Business nie jest jednorazowym zadaniem marketingowym. To lokalne narzędzie marketingowe, które wymaga ciągłych działań, aby zmaksymalizować korzyści. To zawiera:

 • Aktualizacja informacji, nawet najmniejsza zmiana, jest ważna
 • Publikuj posty i przesyłaj zdjęcia co tydzień
 • Otrzymuj ciągłe recenzje
 • Monitorowanie i odpowiadanie na recenzje

Bądź na bieżąco z nowymi funkcjami, aby jak najlepiej wykorzystać swój profil

Jak każda strategia SEO Google, strategia Google Moja Firma powinna mieć na celu dostarczenie jak największej ilości informacji o Twojej firmie. Nie tylko w profilu Twojej firmy, ale także w źródłach, z których Google korzysta do wypełniania profilu: Twojej witrynie, przeglądaniu profili witryn, a nawet kont w mediach społecznościowych.

Nigdy nie znamy wszystkich konkretnych czynników rankingowych, ale znamy ich ostateczny cel: połączenie wyszukiwarek z najlepszą firmą dla ich potrzeb za pomocą szczegółowych, zaufanych informacji.

Skoncentruj się więc na korzystaniu z pulpitu nawigacyjnego Google Moja Firma, aby profil Twojej firmy reprezentował Twoją firmę tak dokładnie i dokładnie, jak to możliwe, a następnie upewnij się, że się tego trzymasz, a odniesiesz korzyści.

Pracujmy razem!

Dzięki odpowiedniej strategii, planowaniu i agencji SEO możesz zdobyć cenne pozycje w rankingu Google i pozyskać nowych klientów online.

12 lat doświadczenia i miliony użytkowników odwiedzających witryny internetowe naszych klientów. Specjalizujemy się w tworzeniu, zarządzaniu oraz pozycjonowaniu stron internetowych, copywritingu, prowadzeniu blogów i zarządzaniu witrynami oraz usługami hostingowymi. 

Usługi

Kontakt

Copyright ©2022 by waszkiewicz.media. Wszystkie prawa zastrzeżone.